شماره مطلب : 10418
زمان انتشار : 93/10/3 - 17:12 2014/12/24
من نقش هایی را می پذیرم و به آن علاقمند هستم که درست نوشته شده باشد و به نحو مناسبی اجرا شود و در این میان بازیگر هم می تواند توانایی های خود را به نحو احسن و با توجه به استعدادهایش نشان دهد.
گفت و گوی آوینی فیلم با عبدالرضا اکبری

نقش هایی خاطره انگیز برای مردم

من نقش هایی را می پذیرم و به آن علاقمند هستم که درست نوشته شده باشد و به نحو مناسبی اجرا شود و در این میان بازیگر هم می تواند توانایی های خود را به نحو احسن و با توجه به استعدادهایش نشان دهد.

گروه فیلم و سریال آوینی فیلم ، عبدالرضا اکبری را از گذشته تا اکنون به عنوان بازیگری ارزش مدار و توانا در عرصه هنر ایران زمین می شناسیم و از او نقش هایی دور و نزدیک به یاد داریم که به راحتی قابل حذف از خاطر علاقمندمان نخواهد بود. دوستداران قدیمی تر تصویر حتما خاطره بازی او را در سریال مزد ترس به یاد دارند و بعدها هم سرعت به کارگردانی لطیفی بارها از تلویزیون پخش شد. سریال ها و فیلم های متعدد و پرمحتوایی از عبدالرضا اکبری دیده ایم که شاید مجال از ذکر همه  نتواند بود و در این جا گفت و گویی خودمانی را با این بازیگر مطرح به حضورتان تقدیم می کنیم.

جناب اکبری، چه خبر از این روزهایی که می گذرانید؟

ممنونم. خدا را شکر زنده ایم و به لطف مردم زندگی می کنیم. فعلا سریالی برای پخش ندارم و سریال تاریخی معمای شاه ساخته آقای محمدرضا ورزی را که هنوز به اتمام نرسیده است، بازی کرده ام. از طرفی برخی از مجموعه هایی را که کار کرده ام، از شبکه های سیما پخش می شود و خوشحالم که هنوز با نقش هایی که بازی کرده ام در یاد مردم و شما باقی مانده ام.

بله. شما نقش هایی ارزنده ای را در سال هایی طولانی بازی کرده اید. مثلا من از آن دوران سریال پلیسی معمایی مزد ترس را به خاطر دارم.

تشکر می کنم از لطف و توجه شما. سریال مزد ترس را با آقای حمید تجویدی در آن سال های دهه 60 که هنوز شرایط ساخت ژانر پلیسی در ایران مهیا نبود، بازی کردم و من نقش پلیسی وظیفه شناس با ساختار ایرانی داشتم که موقعیت کاری اش با شرایط خانوادگی اش برخورد می کند و این پلیس حتی در راه وظیفه، خانواده اش را از دست می دهد. به هرحال سریال پرمخاطبی در زمان خود بود و بعدها هم بارها بازپخش شد.

خودتان از نقش هایی که ایفا کردید، کدام یک را قابل ارزشی والاتر می دانید؟

من نقش هایی را می پذیرم و به آن علاقمند هستم که درست نوشته شده باشد و به نحو مناسبی اجرا شود و در این میان بازیگر هم می تواند توانایی های خود را به نحو احسن و با توجه به استعدادهایش نشان دهد. در چند کاری که داشته ام به نظرم این اتفاق افتاده است و مورد توجه بیشتر مردم قرار گرفته است، از جمله سریال تولدی دیگر ساخته آقای داریوش فرهنگ که نقش مهندس نامی را بازی کردم و سریال پهلوانان نمی میرند که آقای حسن فتحی ساخته اند و من نقش عیاری به نام پهلوان نصرت را بازی می کردم که نشانه های جوانمردی در وجودش وجود دارد و برآمده از فرهنگ ارزشمندی است. به نظرم نقش ها باید دارای دفترچه اسم و رسم داری بوده و دارای شناسنامه مشخصی برای نقش آفرینی باشند و از سوی بازیگر مورد تحقیق قرار گرفته تا به نقش مناسب خود درآید و در نهایت مورد پذیرش مخاطب قرار گیرد و به نتیجه خوبی منتهی شود.

شما نقش مهم و حساسی را هم در فیلم فرزند صبح ایفا کرده اید که متاسفانه به سرانجام خوبی نرسید؟

بله من نقش مهمی از زمان پیری امام خمینی(ره) را در فیلم فرزند صبح ساخته آقای بهروز افخمی انجام دادم و برای این کار عکس و فیلم های متعددی از ایشان را برای نقش آفرینی مشاهده کردم و تلاش کردم تا بتوانم در این نقش حساس به خوبی عمل کنم. اما متاسفانه آن چیزی که در جشنواره فیلم فجر دیدید، ساخته مورد نظر آقای افخمی نبوده است و دارای مشکلاتی است که به نظرم با تدوین مجدد می تواند موفق شود. به هرحال برخی از نقش ها نزد مردم بسیار ارزشمند و قابل اشاره هستند و باید به نحو احسن اجرا شوند، تا حد ممکن بتوان به ابعاد شخصیت آن بزرگوار نزدیک شد.

به نظرتان یک بازیگر باید در ژانر مشخصی جای گیرد و یا باید بتواند ایفاگر نقش های متعددی باشد؟

محک مناسبی برای تشخیص توانایی های ارزنده یک بازیگر، حضور در نقش های مختلفی خواهد بود که بتواند در هر مجموعه ای، گوشه ای از توانایی های خلاقانه خود را نمایش دهد. از طرفی حضوری ثابت در یک ژانر و تیپ، موجب کلیشه سازی بازیگر می شود و نمی تواند همه جنبه های بازی اش را بروز دهد.

اضافه کردن دیدگاه جدید