شماره مطلب : 12425
زمان انتشار : 94/3/3 - 10:25 2015/5/24
مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی ایرج بسطامی با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف در تالار وحدت برگزار شد.

برگزیدگان جشنواره ایرج بسطامی معرفی شدند

مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی ایرج بسطامی با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف در تالار وحدت برگزار شد.

آوینی فیلم - مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی ایرج بسطامی با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد. 
این مراسم با پخش کلیپ‌هایی در معرفی بنیاد ایرج بسطامی و همچنین معرفی دوره نخست جشنواره ایرج بسطامی آغاز شد. 
نخستین سخنران این مراسم فریدون شهبازیان یکی از داوران جشنواره بود.
شهبازیان در صحبت‌هایش گفت: زنده‌یاد بسطامی هنرمندی بود که غریب زندگی کرد و غریبانه راهی زندگی ابدی شد. او در زمان حیاتش از سوی جامعه موسیقی و حتی هنرمندانی که سالها با او کار کردند مورد توجه جدی قرار نگرفت. 
به گفته محمدرضا درویشی ایرج با مرگ به هنرش زندگی بخشید. 
وی ادامه داد: اکنون مسئولان موسیقی کشور به یاد داشته باشند که با دیگر موسیقیدانان با مهربانی برخورد کنند. 
این آهنگساز پیشکسوت با اشاره به برخی از ویژگی‌های هنری ایرج بسطامی گفت: گستردگی صدا در فواصل بم و اوج، جنس صدا که به گفته مشگاتیان به جز خودش شبیه کس دیگری نبود، قدرت تحریر، درک از موسیقی دستگاهی ایران و بسیاری موارد دیگر از جمله مهمترین ویژگی‌های منحصر به فرد ایرج بسطامی بودند. بسطامی شاگرد شجریان بود و ریزه‌کاری‌ها و ظرافت آغاز را از این استاد به خوبی آموخته بود و سپس در تمرین‌های بسیار با مشکاتیان به پختگی رسید. البته بدون ذوق و قریحه ذاتی که در وجود بسطامی بود این موفقیت برایش امکانپذیر نبود. 
فریدون شهبازیان که در بخش انتخاب آلبوم برتر از داوران جشنواره ایرج بسطامی بود، درباره چگونگی روند انتخاب آلبوم برتر گفت: امسال 36 آلبوم به دبیرخانه جشنواره ارائه شد که آثار هنرمندانی جوان چشمگیر بود. ما در دو مرحله آثار را بررسی کردیم. در برخی آثار به دلیل نزدیکی کیفیت مجبور بودیم آلبوم‌ها را چندین و چند بار بشنویم. البته برخی آثار نیز کیفیت چندان مناسبی نداشت. ما در نهایت 6 آلبوم را به عنوان نامزدهای اصلی معرفی کردیم. 
وی در پایان گفت: امیدوارم برگزاری جشنواره ایرج بسطامی در سال‌های آینده نیز تداوم داشته باشد. 
در بخش بعدی مراسم با حضور مجید درخشانی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فریدون شهبازیان، محمدعلی بسطامی و ادیبی جوایز بهترین آلبوم‌ها داده شد.
آلبوم «می صوفی‌افکن کجا می‌فروشند» برای طرح روی جلدش در بخش گرافیک به عنوان برگزیده معرفی و از سمیرا موسوی‌پور طراح  این اثر تقدیر شد.
در بخش بهترین آلبوم‌ها آلبوم «یار من» اثر مجید مولانیا رتبه نخست را کسب کرد. 
آلبوم «از روزگار رنگ‌آمیز» اثر گروه «سپید و سیاه» رتبه دوم را کسب کرد.
آلبوم «سحرخوانی» اثر «هم‌نوازان خاموش» رتبه سوم را کسب کرد.
در بخش دیگری از این مراسم از فاضل جمشیدی خوانند موسیقی ایرانی به خاطر فعالیت‌های هنری‌اش تقدیر شد. این تقدیر با حضور شهرام ناظری، علی مرادخانی و فاطمه بسطامی به عمل آمد.
جمشیدی پس از گرفتن جایزه‌اش گفت: در حضور استاد نخستینم، شهرام ناظری سخن گفتن دشوار است اما باید بگویم سال نخست که جشنواره ایرج بسطامی برگزار شد دبیری آن را من بر عهده داشتم و باید بگویم اگر استادان عرصه موسیقی به یاری‌ام نمی‌آمدند هرگز موفق نمی‌شدم. امسال دبیری این جشنواره برعهده حسام‌الدین سراج بود و امیدوارم در سالهای آینده این جشنواره تداوم داشته باشد.
وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم ریشه‌های آواز ایران هرگز خشک نشود.
بخش دیگری از مراسم اختتامیه دومین جشنواره ایرج بسطامی به اجرای گروه مولانا بیدل پورعطایی اختصاص داشت. 
این گروه قطعاتی از موسیقی خراسان را برای حاضران در تالار وحدت نواخت. 
علی پورعطایی نوازنده کمانچه، هادی الحق‌پورعطایی نوازنده دوتار، زینبت پورعطایی نوازنده دفع، علی شیرازی نوازنده بربط و فاروق برنا به عنوان خواننده، اعضای گروه مولانا بیدل پورعطایی را تشکیل می‌دادند. 

منبع: تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید