شماره مطلب : 14705
زمان انتشار : 94/8/25 - 09:07 2015/11/16
آوینی فیلم - از ديروز هفته كتاب و كتابخواني آغاز شد و برنامه‌هايي به همين مناسبت از سوي نهاد‌هاي مرتبط با كتاب و كتابخواني آغاز شد كه تا اول آذرماه ادامه خواهد داشت. هفته كتاب و كتابخواني بعد از نمايشگاه كتاب كه در ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌شود، دومين فرصت و امكان عمومي براي ترويج كتاب و كتابخواني است
آغاز هفته کتاب و درخواست مدير دفتر مقام معظم رهبري از مردم

مردم با كتاب صلح كنند

آوینی فیلم - از ديروز هفته كتاب و كتابخواني آغاز شد و برنامه‌هايي به همين مناسبت از سوي نهاد‌هاي مرتبط با كتاب و كتابخواني آغاز شد كه تا اول آذرماه ادامه خواهد داشت. هفته كتاب و كتابخواني بعد از نمايشگاه كتاب كه در ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌شود، دومين فرصت و امكان عمومي براي ترويج كتاب و كتابخواني است

آوینی فیلم - از ديروز هفته كتاب و كتابخواني آغاز شد و برنامه‌هايي به همين مناسبت از سوي نهاد‌هاي مرتبط با كتاب و كتابخواني آغاز شد كه تا اول آذرماه ادامه خواهد داشت. هفته كتاب و كتابخواني بعد از نمايشگاه كتاب كه در ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌شود، دومين فرصت و امكان عمومي براي ترويج كتاب و كتابخواني است و البته اين هفته از نظر برگزاري مراسم‌هايي مانند تقدير از خادمان كتاب و اهداي جوايز كتاب، از نمايشگاه كتاب مهم‌تر است. اين هفته فرصت خوبي است براي اجراي طرح‌هاي ترويجي براي بالا بردن ميزان مطالعه، يكي از نواقصي كه هميشه ما در مواجهه با مبحث ميزان مطالعه با آن روبه‌رو بوده‌ايم پايين بودن سرانه مطالعه در كشورمان است، موضوعي كه با اعتراض‌هاي زيادي درباره نحوه محاسبه مقدار مطالعه ايرانيان همراه بوده است. محمود صلاحي، مدير سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران پيشنهاد داده كه در اين باره بازنگري جدي صورت بگيرد و مطالعه متن‌هاي پيامك‌ها و بيلبورد‌هاي شهري نيز به عنوان مطالعه مفيد به سرانه مطالعه افزوده شود.
  
مردم با كتاب صلح كنند
روز گذشته در اولين روز هفته كتاب و كتابخواني مراسم گراميداشت روز كتاب، كتابخواني و كتابدار برگزار شد. حجت‌الاسلام محمد محمدي‌گلپايگاني، رئيس دفتر مقام معظم رهبري با حضور در اين مراسم، طي سخناني گفت: گفته مي‌شود كه ما كتابخانه‌هاي زيادي داريم ولي در واقع كتابخانه‌ها‌يمان كم است. مردم ما بايد با كتاب صلح كنند.
محمدي گلپايگاني گفت: لفظ كتاب در ۲۴۵ آيه قرآن مجيد تكرار شده است و اين به غير از مشتقات كلمات كتاب است و مسلمانان نوعاً از داستان‌هاي آموزنده قرآن محرومند.
وي گفت: يكي از راه‌هاي نفوذ در فكر، آرا و انديشه مردم كتاب است. كتاب خوبش خوب، و بدش بد است. البته گفته مي‌شود كه ما كتابخانه‌هاي زيادي داريم ولي در واقع كتابخانه‌ها‌يمان كم است. مردم ما بايد با كتاب صلح كنند. از ويژگي‌هاي حضرت آقا اين است كه كتاب به دست دارند. هم خودشان اينگونه‌اند و هم اطرافيانشان.
  
سند ملي كتاب تدوين مي‌شود
علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي كه در مراسم تكريم از كتابداران و ترويج فرهنگ كتابخواني حضور داشت، از لزوم تدوين سند ملي كتاب سخن گفت. ربيعي با تأكيد بر اينكه نيازمند تدوين سند ملي كتاب هستيم، گفت: اين سند بايد تمام فرآيندهاي توليد، توزيع و مصرف كتاب را از جمله مؤلف، مترجم، ناشر، كتابدار و مخاطبان در نظر بگيرد.
ربيعي ادامه داد: بايد سياست‌هاي ما به رونق كتابخواني برسد و در اين زمينه بايد چارچوب امنيت و آزادي را براي نويسندگان فراهم كنيم و در حمايت از ناشران كمك كنيم كه فرآيند نشر اقتصادي شود و سرانجام نظامي را طراحي كنيم كه ديگر نيازي به مميزي قبل از نشر نباشد.
وي بيان كرد: پس از خانواده، كتابخانه در شكل‌گيري شخصيت كودكان مؤثر است و بايد با برقراري عدالت فرهنگي دسترسي اهالي روستاها و مناطق كم‌برخوردار را به كتابخانه افزايش دهيم.
ربيعي با تأكيد بر اينكه نظام آموزشي بايد مشوق كتابخواني باشد، گفت: وقتي جامعه از كتاب دور شود پراكندگي در خانواده ايجاد مي‌شود.
وي تأكيد كرد: به يك جنبش اجتماعي و تدوين سند ملي براي توسعه كتابخواني نياز داريم.
  
اجراي طرح كتاب يعني زندگي
در راستاي ترويج فرهنگ كتابخواني شهرداري تهران نيز بيلبوردهايي را در سطح شهر به كتاب‌هاي مشهور و جملات منتخب اين كتاب‌ها اختصاص داده است. عيسي عليزاده، مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران مي‌گويد اين طرح به مدت يك هفته در سطح شهر تهران برگزار مي‌شود. عليزاده درباره بيلبورد‌هاي كتاب مي‌گويد: نام ناشر به جهت جلوگيري از شائبه هرگونه حمايت ما از ناشر يا ناشراني خاص، ذكر نشده و تنها عنوان آن در بنر يا پوستر مربوط با جمله يا جملاتي طلايي از كتاب آمده است. وي گفت: در كنار اين جملات، تصاويري از كتابخانه‌هاي معتبر كشور مانند كتابخانه ملي، كتابخانه و موزه ملك، كتابخانه مجلس شوراي اسلامي و تصاويري از كتاب‌هاي خطي در نقاط مختلف شهر چه سازه‌هاي پورتال، چه عرشه پل‌ها و چه بيلبوردهاي سطح شهر آمده است. در مترو نيز تيزر‌هاي چند ثانيه معرفي كتاب پخش خواهد شد تا مسافران بتوانند با حدود 250 عنوان كتاب آشنا شوند. همه اين برنامه‌ها طي عنوان طرح «كتاب يعني زندگي» در حال اجراست.
اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران هم در هفته كتاب و كتابخواني طرحي را با عنوان «كتابفروشي به وسعت ايران» اجرا مي‌كند. فتح‌الله فروغي، عضو هيئت‌مديره اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران هدف اين طرح را آشتي ميان خريدار و كتاب فروش‌ها مي‌داند. وي مي‌گويد: «اين طرح در نوع خود كاري است كه مي‌تواند در جهت توسعه كتابخواني مؤثر باشد. كانون توجه اين طرح به سمت خواننده كتاب است و قرار است خواننده و خريدار كتاب از تسهيلاتي هرچند اندك برخوردار شوند.»

منبع: جوان

اضافه کردن دیدگاه جدید