شماره مطلب : 15602
زمان انتشار : 94/10/20 - 17:12 2016/1/10
آوینی فیلم - رئیس حوزه هنری در نشست خبری «ترنم پرواز» گفت: امروز خانواده‌های شهدا و فرزندان شاهد جریانی را در ادبیات و هنر كشور رقم زده‌اند كه بسیار ارزشمند است.
مومنی شریف

2 هزار شهید هنرمند؛ سرمایه هنر متعهد كشور

آوینی فیلم - رئیس حوزه هنری در نشست خبری «ترنم پرواز» گفت: امروز خانواده‌های شهدا و فرزندان شاهد جریانی را در ادبیات و هنر كشور رقم زده‌اند كه بسیار ارزشمند است.

آوینی فیلم - نشست خبری كنگره تخصصی شعر و ادبیات كنگره سراسری 2000 شهید هنرمند با عنوان «ترنم پرواز» صبح امروز 20 دی‌ماه با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، علیرضا قزوه مدیر مركز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، هادی مولوی‌دوست مدیركل روابط عمومی و امور بین‌الملل حوزه هنری و محمود حبیبی كسبی مسئول روابط عمومی مركز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در سالن مرحوم امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

محسن مومنی‌شریف در این نشست با بیان اینكه در آستانه برگزاری كنگره سراسری پاسداشت 2000 شهید هنرمند كشور هستیم، گفت: قبل از برگزاری بخش اصلی این كنگره، كنگره‌های تخصصی رشته‌های هنری توسط ارگان‌های مختلفی برگزار می‌شود و ما در حوزه هنری افتخار این را داشتیم كه میزبان كنگره تخصصی شعر و ادبیات این كنگره سراسری باشیم.

وی ادامه داد: حضور بیش از 2000 شهید هنرمند، سرمایه بزرگی برای هنر و ادبیات كشور ما است. با آغاز جنگ، مردم ما از اقشار مختلف برای دفاع از كشور و آرمان‌های انقلاب اسلامی به جبهه‌های حق علیه باطل شتافتند و هنرمندان كشور ما هم از این قافله عقب نماندند. برخی از این هنرمندان به فیض شهادت رسیدند و برخی هم توفیق این را یافتند كه بمانند و راه دیگر شهدا را از طریق هنر ادامه دهند.

رئیس حوزه هنری اظهار كرد: شاعران ما، جزو نخستین گروه هنرمندان بودند كه با هجوم دشمن دست به كار هنری زدند و با سرودن اشعارشان به تهییج مردم پرداختند و خودشان هم بارها در كنار رزمندگان حضور یافتند و از مرزهای كشور دفاع كردند. مثلا استاد حمید سبزواری كه اكنون در بستر بیماری هستند و ما برای سلامتی ایشان دعا می‌كنیم، از شاعرانی بودند كه در همان ایام شعرهای زیادی سرودند و خودشان هم بارها به جبهه‌ها رفتند و در كنار رزمندگان فعالیت كردند.

وی با بیان اینكه حوزه هنری همواره اهتمام ویژه‌ای به ادبیات مقاومت و ادبیات ایثار و شهادت داشته است، افزود: خوشبختانه ادبیات ایثار و شهادت، امروز نسبت به گذشته علاقه‌مندان زیادی پیدا كرده و مردم و جوانان ما به این ادبیات تعلق خاطر زیادی پیدا كرده‌اند. 

مومنی‌شریف گفت: در مراسم «ترنم پرواز» كه در حوزه هنری برگزار می‌شود بسیاری از فعالان این ادبیات و جمعی از هنرمندانی كه از خانواده‌های شهدا هستند و در زمینه‌های ادبی مربوط به ایثار و شهادت فعالیت می‌كنند تجلیل خواهند شد. خوشبختانه امروز خانواده‌های شهدا و فرزندان شاهد جریانی را در ادبیات و هنر كشور رقم زده‌اند كه بسیار ارزشمند است. 

وی با تاكید بر اهمیت زنده‌نگه‌داشتن یا و راه شهدای هنرمند كشور تصریح كرد: ما باید قدر این 2000 شهید هنرمند كشور را بدانیم و آن‌ها را به عنوان یك سرمایه ارزشمند برای هنر و ادبیات متعهد كشور معرفی و پاسداری كنیم. 

این نویسنده انقلاب و دفاع مقدس در بخش دیگری از سخنانش گفت: بخشی از شهیدانی كه در برنامه «ترنم پرواز» مورد تجلیل قرار می‌گیرند از نویسندگان ادبیات داستان كشور ما بوده‌اند. غیر از شهید آوینی كه از نویسندگان برجسته و صاحب‌نام كشور ما بوده است ما 4 شهید برجسته داریم كه در رشته ادبیات داستانی درخشان بوده‌اند. یكی از آن بزرگواران شهید حبیب غنی‌پور است كه جایزه‌ای هم به اسم ایشان در رشته ادبیات داستانی برگزار می‌شود.

مومنی‌شریف ادامه داد: شهید دیگر علیرضا شاهی است كه متاسفانه كمتر شناخته شده ولی یك كتاب با عنوان «مادرم آسمان من است» از ایشان منتشر شده است. این شهید اگر در این 30 سالی كه از جنگ می‌گذرد حضور داشت، از نویسندگان بزرگ ادبیات داستانی ما می‌شد. او دارای نثر قوی و تخیل بسیار عالی بود.

وی افزود: شهید دیگری كه باید به آن بیشتر پرداخته شود شهید یوسف ملك شامران است كه خوشبختانه با تلاش كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان اثری از این شهید منتشر شده و قبل دسترسی است. همچنین شهید برقعی از استان یزد هست كه متاسفانه اطلاعات زیادی از ایشان در دست نداریم ولی ایشان هم اگر بودند از بزرگان ادبیات داستانی ما محسوب می‌شدند.

مومنی شریف در پایان گفت: این شهدا در زمان خودشان، البته در سن جوانی، صاحب اثر بودند و اگر در 30 سال گذشته به فعالیت هنری و ادبی‌شان ادامه می‌دادند امروز بسیار بزرگ و شناخته‌شده بودند.

منبع: جوان

اضافه کردن دیدگاه جدید