شماره مطلب : 16432
زمان انتشار : 95/2/6 - 08:05 2016/4/25
حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی درمراسم یادبود فرج‌الله سلحشور جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: مرحوم سلحشور نقش مهمی در آشتی جامعه متدین، علما و مراجع کشورهای اسلامی با سینما داشت و سینماگران باید قدردان این زحمات باشند.
در مراسم یادبود کارگردان جهانی سینمای ایران در جشنواره جهانی فیلم فجر

ایوبی: سینماگران قدردان زحمات مرحوم سلحشور باشند

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی درمراسم یادبود فرج‌الله سلحشور جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: مرحوم سلحشور نقش مهمی در آشتی جامعه متدین، علما و مراجع کشورهای اسلامی با سینما داشت و سینماگران باید قدردان این زحمات باشند.

عصر دیروز مراسم یادبود فرج‌الله سلحشور با عنوان «کارگردان جهانی سینمای ایران» در جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد.

رضا میرکریمی دبیر جشنواره، مجید مجیدی کارگردان برجسته سینمای ایران، علیرضا تابش مدیر بنیاد سینمایی فارابی، امیر اسفندیاری معاون بین‌الملل جشنواره فیلم فجر، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در کنار کارگردانان و هنرمندان کشور هایی چون هندوستان عراق، کویت و لبنان  در  این مراسم حضور داشتند.

میرکریمی: باید در جشنواره جهانی فیلم فجر از هنرمند محبوب منطقه یاد کنیم

میرکریمی در ابتدای این مراسم گفت: اینجا جمع شدیم برای یادبود هنرمندی که سالهای سال تلاش کرد و بسیاری در دنیا با آثار برجسته‌ای که  او ساخته است هنر ایرانی را می‌شناسند.

وی افزود: من فرج‌الله سلحشور را با لحظه‌ای از بازی ماندگارش در فیلم «پرواز در شب» به کارگردان مرحوم ملاقلی‌پور در یاد دارم. لحظه‌ای که نریمان فرمانده تنها نیروهایش را از دست داده بود و می‌رفت که آب بیاورد و چقدر تشابه این لحظه با تصویر لحظات عاشورا این سکانس را تاثیرگذار کرد.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: سلحشور کارش را با بازیگری و تئاتر شروع کرد ولی آنچه که میهمانان خارجی ما از او می‌شناسند سریال‌های زیبایی بود که با قصه‌های قرآنی ساخته است. شخصا شاهد بودم که در هندوستان، کشورهای همسایه و حتی در شاخ آفریقا اکثریت تحت سریال حضرت یوسف(ع) و مردان آنجلس بودند.

میرکریمی با اشاره به اثرگذاری پخش آثار هنری سلحشور در کشورهای منطقه گفت: این درس بزرگی است که قصه‌های مشترک ما و مسلمانان می‌تواند فضایی را ایجاد کند که هنر و محتوای ایرانی و اسلامی دیده شود. چهره انقلابی فرج‌الله سلحشور و پافشاری به مواضع انقلابی‌اش تا آخرین لحظه ادامه داشت و هنگامی که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد برای ساخت قصه حضرت موسی(ع) تلاش می‌کرد. سریالی که فیلمنامه آن را نوشته بود و از آنچه که شنیده‌ام نتیجه‌ای درخشان در این فیلمنامه شکل گرفته و امیدوارم بزودی ساخته شود. 

وی با اشاره به رویکرد امسال جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر در نظر دارد که سینمای ایران به مخاطبان کشورهای منطقه توجه ویژه‌ای کند؛ باید در چنین جشنواره‌‌ای از هنرمندی که در منطقه ما محبوب شده است یاد کنیم. امیدوارم که فیلمسازان ما با کشورهای همسایه خودمان از مسیر سینما ارتباط برقرار کنند.

 

 

 

با پایان یافتن سخنان میرکریمی، مجید مجیدی کارگردان فیلم محمد رسول‌الله(ص) مراسم را ترک کرد.

کارگردان عراقی: عراقها بارها سریال حضرت یوسف (ع) را دیده اند و از دیدنش خسته نمی‌شوند

عبدالحلیم طاهر کارگردان عراقی فیلم سینمایی «شهید» که در بخش مسابقه جشنواره هم حضور دارد در سخنانی کوتاه از تاثیرگذاری سریال حضرت یوسف(ع) در کشور عراق گفت.

این کارگردان عراقی با اشاره به اینکه هنوز این سریال از شبکه‌های عراقی پخش می‌شود، گفت: بدون اینکه اغراق کنم می‌گویم که بیش از 3 میلیون نفر در عراق سریال حضرت یوسف(ع) را تماشا کردند و مردم از دیدن این سریال خسته نمی‌شوند.

حمید جاوید جعفری کارگردانی از کشور هندوستان هم در مورد تاثیر آثار تلویزیونی سلحشور نیز گفت: من از کشوری می‌آیم که دو چیز برای مردمش مهم است، یکی سینما و دیگری مادر. در کشور هندوستان 200 میلیون مسلمان زندگی می‌کنند چیزی که در مورد این سریال دوست داشتم این بود که داستان‌های قرآنی را با اعتقاد و باور به نسل جوان منتقل می‌کرد. این مسئولیت بزرگی است که داستان‌های قرآنی را بتوان به خوبی عرضه کرد و مرحوم سلحشور این کارر را کرد و  ایران همیشه در عرضه آموزه‌های قرآنی پیشقدم بود. قطعا جای خالی مرحوم سلحشور حس می‌شود و امیدوارم کارگردان خوبی همچون ایشان بیاید و فیلم بسازد.

خاطره مدیر سابق شبکه المنار از دیدار مرحوم سلحشور با سید حسن نصرالله

در ادامه این مراسم شیخ‌علی ظاهر تهیه کننده لبنانی و از مدیران سابق شبکه المنار لبنان از تاثیرگذاری سریال حضرت یوسف و محبوبیت این سریال در کشور لبنان گفت و آرزو کرد سریال حضرت موسی همچون سریال حضرت یوسف ساخته شود تا تلاش‌های مرحوم سلحشور در نگارش این سریال بی‌نتیجه نمایند.

این تهیه کننده لبنانی همچنین گفت: مرحوم سلحشور استاد سینمای دینی بود و در شب‌هایی که سریال حضرت یوسف(ع) از شبکه المنار پخش می‌شد خیابان‌های شهر بیروت خلوت می‌شد. سریال حضرت یوسف مخاطب خاص نداشت، مسیحی و مسلمان در لبنان این سریال را نگاه می‌کردند.

مدیر سابق شبکه المنار در ادامه به خاطره‌ای از دیدار مرحوم سلحشور و سیدحسن نصرالله اشاره کرد و گفت: در سال 2008 زمانی که سریال حضرت یوسف(ع) در لبنان پخش می‌شد آقای سلحشور با عوامل این سریال به لبنان رفتند و مراسم بزرگداشتی برای سازندگان این سریال برپا شد.

وی ادامه داد: در همان سالها سیدحسن نصرالله درخواست ملاقاتی با آقای سلحشور داشتند. در همین ملاقات، قرار بود در حدود نیم ساعت باشد ولی تا دو ساعت طول کشید. ملاقات مفصل بود ولی یادم است که سیدحسن نصرالله به سلحشور گفت: سریال حضرت یوسف (ع) را قبل از اینکه از شبکه المنار پخش شود از شبکه‌های ایرانی ضبط کرده بودیم. در یکی از روزهای تعطیل 10 قسمت از این سریال را همراه با خانواده از صبح تا بعدازظهر نگاه کردیم و هنگام تماشای سریال گریه می‌کردم. وقتی آقای سلحشور این جمله را شنیدند گریه کردند و همانجا از سیدحسن نصرالله خواستند که برای او دعا کند و از حضرت زهرا(س) شفاعت بخواهد.

این تهیه کننده لبنانی در پایان گفت: فرج‌الله سلحشور اکنون در بهشت است و همه ما آرزوی شفاعت ایشان را برای خود داریم.

در ادامه مراسم بصیر سلحشور فرزند فرج‌الله سلحشور گفت: امیدوارم سینمای ایران روز به روز جنبه اصلاح‌گری نسبت به جامعه خودش و جوامع دیگر را پررنگ‌تر کند و آینه‌ای برای نشان دادن فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی باشد.

وی ادامه داد: در زمینه خبر و تکنیک‌های رسانه‌ای نمی‌توانیم غول رسانه‌ای دشمن را شکست دهیم ولی می‌توان در قالب فیلم و یک اثر هنری به انتقال فرهنگ اسلامی و قرآنی بپردازیم چون دیگر کشورها نمی‌توانند از عرضه فیلم‌ها و دسترسی مردم به آثار تصویری جلوگیری کنند.

ایوبی: سینماگران قدردان زحمات مرحوم سلحشور باشند

در ادامه مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: مرحوم سلحشور به گردن نظام جمهوری اسلامی، سینمای دینی و مردم ایران حق بزرگی دارد. من با هر سفیری که دیدار می‌کردم از من درخواست سریال حضرت یوسف را داشتند و بهترین هدیه من برای سفیران سریال حضرت یوسف بود. سفیران کشورهای مختلف بارها به من می‌گفتند خیابان‌های شهرهایشان هنگام پخش سریال حضرت یوسف(ع) خالی می‌شد.

ایوبی در بخش دیگری ازسخنانش گفت: خدمت دیگری که مرحوم سلحشور به سینمای ایران کرد این بود که جامعه سنتی کشورهای مختلف را با دنیای تصویر و هنر آشنا کرد. او نقش مهمی در آشتی جامعه متدین، علما و مراجع کشورهای اسلامی غیرشیعی با سینما داشت و سینماگران باید قدردان این زحمات باشند. سلحشور یک راه، نگاه و یک مکتب است و یک سینماگر قرآنی بود. 

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به تلاش برای ساخت سریال حضرت موسی(ع) گفت: مرحوم سلحشور برای نگارش فیلمنامه این سریال تلاش بسیاری کرد و تا جایی که خبر دارم صدا و سیما برای ساخت این پروژه در حال انجام مقدماتی است.

در ادامه مراسم عبدالحمید قدیریان  طراح صحنه و لباس و نقاش مطرح انقلاب اسلامی گفت: پیش از آنکه در برگزاری این مراسم به فکر بزرگداشت مرحوم سلحشور باشیم باید به فکر این باشیم که ایده‌ها و نظرات او را تبیین کنیم و اینگونه نباشد که خود سلحشور را نتیجه بگیریم. باید آن وجهی که در شخصیت او شکل گرفته بود که به تعبیری اعتماد به خدا و شکل‌گیری فضای غیرت بود را نشان دهیم. اینکه هر کس در راستای اعتماد به خدا قدم بردارد خدا نیز دستش را می‌گیرد.

قدیریان همچنین گفت: فیلم‌های سلحشور جهانی شد به خاطر اینکه جهان اسلام به فهم حقیقت که آن را در مبانی اسلامی می‌بیند عطش دارد و می‌خواهد این مفهوم را در یک اثر هنری ببیند.

طالب زاده: برای جهانی شدن سریال حضرت موسی (ع) از هنرمندان جهانی استفاده شود

در ادامه مراسم نادر طالب‌زاده گفت: مرگ یک حقیقت از انسان را مشخص می‌کند. مرحوم سلحشور بعد از مرگ شناخته‌تر شد. اینکه او تا آخرین روزهای زندگی‌اش هیچ تزلزلی نداشت و هیچگاه شک نکرد که سینما می‌تواند اسلامی باشد.

وی با اشاره به حضور سلحشور در برنامه تلویزیونی راز گفت: در مصاحبه‌ای که با مرحوم سلحشور داشتم می‌دیدم که چقدر معتقد است سینما می‌تواند در کنار مباحث اسلامی و قرآنی به یک همراهی برسد و اینکه سینما و هنر در خدمت مبانی دینی باشد.

طالب‌زاده با اشاره به ساخت فیلم‌هایی با موضوع حضرت موسی (ع) در کشورهای دیگر گفت: پیش از ما، صهیونیست‌ها چندین فیلم با موضوع حضرت موسی (ع) ساختند که پر از تحریف است. سینمای ایران می‌تواند برای ساخت سریال حضرت موسی (ع) از هنرمندان جهانی دعوت کند تا یک اثر هنری جهانی بسازد.

وی افزود: حالا که راه و اعتقاد مرحوم سلحشور با ساخت سریال حضرت یوسف امتحان پس داده است باید به این مسیر اعتماد کرد چون که مخاطب بزرگی در کشورهای اسلامی داریم و می‌توانیم آثار ارزنده‌ای که در راس آن زندگی پیامبر است و بعد از آن پیامبران بنی‌اسرائیل را بسازیم.

منبع: تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید