شماره مطلب : 16735
زمان انتشار : 95/2/27 - 16:11 2016/5/16
آوینی فیلم - اگر از منظری تحلیلی به وضعیت نفوذ انگلیسی ها در طول تاریخ و در سرزمین های مختلف بنگریم شاهد برنامه ریزی مزورانه آن ها در سلطه به کشورهای دیگر از لحاظ زبان خواهیم رسید، به نحوی که عنوان «استعمار نو» با اشاره به ترویج سیاست مدارانه سردمداران غربی از طریق زبان انگلیسی قابل ثبت خواهد بود.
استعمار زبانی انگلیسی ها!

تاملی درباره دغدغه های رهبری درباره زبان خارجه

آوینی فیلم - اگر از منظری تحلیلی به وضعیت نفوذ انگلیسی ها در طول تاریخ و در سرزمین های مختلف بنگریم شاهد برنامه ریزی مزورانه آن ها در سلطه به کشورهای دیگر از لحاظ زبان خواهیم رسید، به نحوی که عنوان «استعمار نو» با اشاره به ترویج سیاست مدارانه سردمداران غربی از طریق زبان انگلیسی قابل ثبت خواهد بود.

گروه فرهنگی «آوینی فیلم»- مرتضی اسماعیل دوست: بارها در میان سخنان گوهرمند رهبری از نگرانی ایشان نسبت به وضعیت زبان فارسی شنیدیم و بارها در برابر به تاراج رفتن هویت زبان مادری نه تنها اقدامی ندیدیم بلکه در روندی معکوس با توجه به انواع تبلیغات و هیاهوی رخ داده در استفاده از زبان های بیگانه شاهد ترویج و توسعه این زبان به شکلی زنجیره وار و رشدی قارچ گونه بوده ایم و عدم توجه به نفوذ رخ داده از طریق همین زبان بیگانه انگلیسی نزد متولیان آموزشی مساله ای قابل نقد بوده که نیاز است از طرق مختلف به آن رسیدگی شود. این مساله به عنوان فرهنگی غالب از پرستیژ رفتاری نزد بسیاری از مردم تبدیل شده و غمنامه ای را به بار آورده است، چنان که رهبری هم بدان اشاره داشتند: «متاسفانه کار به جایی رسیده است که برخی از به کار نبردن اصطلاحات فرنگی احساس خجالت می کنند و نامها و تعابیر بیگانه در مسائل مختلف و حتی در مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان در حال گسترش است.»
اگر از منظری تحلیلی به وضعیت نفوذ انگلیسی ها در طول تاریخ و در سرزمین های مختلف بنگریم شاهد برنامه ریزی مزورانه آن ها در سلطه به کشورهای دیگر از لحاظ زبان خواهیم رسید، به نحوی که عنوان «استعمار نو» با اشاره به ترویج سیاست مدارانه سردمداران غربی از طریق زبان انگلیسی قابل ثبت خواهد بود. از این رو می توان توسعه زبان انگلیسی و سردمداری آن را ابزاری برای دست یابی به سلطه بر جهان نامید و چنین روشی را ادامه دهنده سیاست های استعماری غرب در زمینه های نفوذ فرهنگی و تکمیل کننده محدودیت سازی برای مردمان کشورهای دیگر به خصوص جهان سومی نامید که در ایران خودمان انواع سیاست های مغرضانه انگلیسی ها برای تحت فشار قرار دادن ما و قرار گرفتن تحت قیمومت آن ها را می توان برشمرد. برای نمونه خاطرم می آید که با تماشای فیلم «یتیمخانه ایران» شاهد داستانی از دسیسه پردازی های انگلیسی ها در زمینه اقتصادی بوده ایم به نحوی که در دوران قحطی ایران با بستن مرزهای مبادلاتی از ورود هرگونه آذوقه به کشورمان جلوگیری کردند تا از تنگنای موجود راهی برای سلطه پذیری در ایران ایجاد نمایند.
اما دغدغه های رهبری و عدم توجه مسئولان آموزشی در این باب نکته غریبی را برملا می سازد، به خصوص که در تازه ترین فرمایشات آقا نسبت به لزوم توجه به نفوذ فرهنگی اشاره شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با معلمان به مناسبت روز معلم فرمودند: «متاسفانه در برخی مواقع به ‌جای ترویج زبان فارسی، زبان انگلیسی ترویج می ‌شود و اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک‌ ها کشیده شده است. این موضوع به ‌معنای مخالفت با یادگیری زبان خارجی نیست بلکه بحث اصلی، ترویج فرهنگ بیگانه در کشور و در میان کودکان، نوجوانان و جوانان است.» دغدغه های رهبری درباره ترویج نامناسب زبان هایی چون انگلیسی در حالی است که تاکنون برنامه های خاص فرهنگی در جهت مقابله با نگره نفوذ رخ نداده است و این در حالی است که با نگاهی اجمالی به آثار منتشره به زبان انگلیسی و کتب آموزشی به ترویج فرهنگ منحط غربی از این طریق پی خواهیم برد.
نفوذ و سلطه انگلیسی ها از طریق زبان در حالی است که انحصار زبان در کشورهای مترقی تنها از طریق زبان انگلیسی نبوده و این مساله در ایران بیشتر تسری یافته است. از سویی دایره نفوذ انگلیسی ها و شمایل گسترده تر کردن فرهنگ بیگانه به کشورهای دیگر نه تنها برای جوامع در حال توسعه و جهان سوم بلکه بسیاری از کشورهایی را که خود از سلطه گران جهانی هستند، به ستوه درآورده است! به طوری که ایزاک چاتینر، روزنامه نگار نشریاتی چون نیویورک تایمز و نیویورکر در یادداشتی با عنوان «دنیای زبان، زبان دنیا» عنوان می دارد که مردم کشور آمریکا چنان از اشغال کشورشان توسط زبان انگلیسی به تنگ آمده بودند که به دنبال ایجاد لهجه ای مغایر با انگلیسی ها برای خود شدند!
دایره نفوذ سالیان دراز انگلیسی ها در کشورمان و نادیده گی مسئولان امر در حالی است است که بارها به آسیب های این مساله از جهات مختلف اشاره شده است و از این رو مبارزه با ادامه جولان زبان انگلیسی در ایران، مساله ای مهم در میان رسالت متولیان امر است، به نحوی که با اتخاذ سیاست‌ گذاری زبانی به نحوی ارزنده از هویت ملی و ایرانی ما پاسداری کنند.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید