شماره مطلب : 17750
زمان انتشار : 95/7/11 - 10:49 2016/10/2
متاسفانه جهانی وارونه سال ها است که در جهان نقش بازی می کند و بازیگردان های روی صحنه به شکلی مزورانه سعی در مواجهه ای خنثی ، منفعلانه و حتی بازدارنده نسبت به اتفاقات تلخ و تاریک جهان هستند.
قلب بیداری

نقش رسانه ها در بازتابی حقیقت به بهانه روز همبستگی با کودکان فلسطینی

متاسفانه جهانی وارونه سال ها است که در جهان نقش بازی می کند و بازیگردان های روی صحنه به شکلی مزورانه سعی در مواجهه ای خنثی ، منفعلانه و حتی بازدارنده نسبت به اتفاقات تلخ و تاریک جهان هستند.

گروه فرهنگی «آوینی فیلم»- مرتضی اسماعیل دوست: هنگامی که به تقویم پیش رویت می نگری و تاریخ 9 مهرماه را برمی چینی در کنارش به روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی می رسی. این نامگذاری از آن جا رخ داد که محمد الدره، نوجوان 12 ساله فلسطینی در 30 سپتامبر سال 2000 میلادی در چنین روزی مورد غضب نظامیان صهیونیستی قرار گرفت و در جلوی دیدگان پدرش به شکلی مظلومانه تیرباران شد. محمد، نمونه ای از تعداد زیادی از بچه های بیگناه و مظلومی بود که توسط جلادان صهیونیسم به شهادت رسید و بزرگداشتش نجواگر خون های بی شمار ریخته شده توسط شیاطین است؛ شرایطی ناگوار که سال ها است مفهوم زندگی را برای مردم فلسطینی به تغییر درآورده و نفس های زیستن را دچار تنگنا کرده است و در این میان سکوت و بی توجهی صاحبان قدرت و رسانه های پرنفوذ غربی بسیار شرم آور خواهد بود. البته سازمان ملل در سال 1947 در حرکتی صوری همانند بسیاری از واکنش های دیگرش طی قطعنامه ای روز 29 نوامبر را روز همبستگی با مردم و کودکان فلسطینی اعلام کرد اما دغل بازان سیاسی چنان دست های همراهی بخشی با جنایتکاران دارند که نامگذاری های این چنینی تصوری حقیقی نمی یابد.
متاسفانه جهانی وارونه سال ها است که در جهان نقش بازی می کند و بازیگردان های روی صحنه به شکلی مزورانه سعی در مواجهه ای خنثی ، منفعلانه و حتی بازدارنده نسبت به اتفاقات تلخ و تاریک جهان هستند. جهانی که ادعای پوشیدن لباس تمدن دارد اما انواع تفکرات بیگانه بر ذهن و روحش سایه افکنده و چشمانش از تماشای حقیقت دچار نابینایی شده است و در این جهان که بسیاری ناتوان از دیده حقیقت بوده و مانند رمان ارزنده ساراماگو تنها چشمی از حقیقت در آن می توان یافت، دردهای بسیاری نیاز به فریاد دارند و دست هایی لازم است تا مرحم زخم های بیداران شود.
بدیهی است که بخش مهمی از تصورات جهان امروز از طریق رسانه ها بازتاب یافته و تصورات مردم از طریق کانال های ارتباطی شکل می یابد. سینما هم به عنوان یکی از مهم ترین داده های انتقال اطلاعاتی جهان مدرن از طریق بازتاب عظیم جلوه سازی و وجوه پُر رنگ تاثیرگذاری در اذهان افراد نقشی مهم ایفا می کند و از این رو غربی ها و سرمایه گذاران قدرت طلب صهیونیسم از طریق سرمایه گذاری در آثار هالیوودی نگاه تاریک خود را از طریق روشنی تصاویر به بُعدی دیگر می رسانند و از این منظر وظیفه رسانه های آگاهی بخش کشورمان و به خصوص سازندگان آثار سینمایی بسیار گسترده می شود که قلب بیداری جهانیان شود و دیده ها را از طریق اطلاعاتی روشن و شفاف جلا بخشد.
این که چه بخش از اتفاقات منطقه و به خصوص مسلمانان فلسطینی از طریق رسانه های داخلی بازتاب می یابد و این که چه بخش و ابعادی از مبارزات انقلابی مسلمانان جهان و به خصوص کودکان فلسطینی از طریق هنر به جهان مخابره می شود و این که دریابیم سینمای کشورمان تاکنون تا چه حدی توانسته ورود به عرصه تولید آثار بیدار کننده برای جهانیان داشته باشد، نیاز به واکاوی دارد. رسانه های دیداری و شنیداری ما باید بدانند که برخلاف نگاه برخی افراد ناآگاه انواع سرمایه گذاری ها نسبت به وقایع منطقه به ویژه در عرصه فرهنگ و هنر می تواند اثراتی مهم در جهت فرآیند حرکتی کشورمان داشته باشد و بر سینماگران جایز است تا به نحوی شایسته بخش مهمی از فعالیت های خود را معطوف به آثار مردمان ایثار و مقاومت سازند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید