شماره مطلب : 1796
زمان انتشار : 92/7/30 - 15:10 2013/10/22
نشست آثار راه یافته به بخش مسابقه جشنواره رشد، با حضور حسین زارعی مدیر تأمین برنامه مرکز پویانمایی صبا، به همراه مجریان طرح و کارگردانان این انیمیشن‌ها در مرکزپویانمایی صبا برگزار شد.
نشست آثار راه یافته به بخش مسابقه جشنواره رشد برگزار شد

راه‌یافتگان به بخش مسابقه جشنواره رشد؛ از «کودکان کویر» تا «سر دلبران»

نشست آثار راه یافته به بخش مسابقه جشنواره رشد، با حضور حسین زارعی مدیر تأمین برنامه مرکز پویانمایی صبا، به همراه مجریان طرح و کارگردانان این انیمیشن‌ها در مرکزپویانمایی صبا برگزار شد.

به گزارشآوینی فیلم، حسین زارعی مدیر تأمین برنامه مرکز پویانمایی صبا گفت: موسسه صبا حدود یکسال است که اثرگذاری در خارج و داخل کشور را با برنامه در جشنواره‌ها پیگیری می‌کند. آثاری که در چند سال اخیر در این مرکز تولید شده فاخر و برابر با تولیدات انیمیشن خارج از ایران است. در سال 91 و 92 برای اولین بار تولیدات مرکز صبا به خارج از کشور راه پیدا می‌کند. ما انیمیشن کودکان کویر را در 2 یا 3 جشنواره شرکت دادیم تا نتیجه آن مشخص شود.
زارعی ادامه داد: تلاش کردیم به جشنواره های خارجی توجه کنیم و در کمیته بررسی آثار جشنواره های خارجی، وابستگی انیمیشن ها را به ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف بررسی می‌کنیم. سال آینده سال حضور انیمیشن‌های ما در خارج از کشور خواهد بود. از سالی که جشنواره جام جم اتفاق افتاد، یعنی سال 91، 12 اثر از تولیدات صبا تندیس دریافت کرد. این آثار در جشنواره‌های رشد،کودک اصفهان، الغدیر نجف و فیلم کوتاه تهران هم حضور داشتند.
مدیر تأمین برنامه مرکز پویانمایی صبا عنوان کرد: امسال 7 اثر از صبا در جشنواره های فیلم کودک شرکت کرد که انیمیشن سکو که کار مشترکی با حوزه هنری بود دو تندیس ویژه در بخش بین الملل و داخلی دریافت کرد. مبنای ما بر این است که در خلال آثار نگاه جشنواره‌ای هم به آثار داشته باشیم. ما مصوبه‌ای تصویب کردیم که مجریان طرح و کارگردانان یک برنامه را مختص جشنواره تولید کنند تا امسال هر اثری که در صبا تولید می شود، یک اثر هم در جشنواره شرکت کند.
زارعی یادآور شد: ما به سمت تولیدات پاک و دینی حرکت می کنیم تا مختصات فنی و کیفی داشته باشیم. سالانه 10 الی 12 جشنواره پویانمایی داریم که بخشی از آن به پویانمایی می پردازد. دو ماه است که فراخوان جشنواره رشد به مرکز پویانمایی صبا صادر شده و 60 اثر به کمیته آثار پیشنهاد داده شده که 18 اثر را گزینش و انتخاب و به جشنواره ارسال کردیم. از میان این 18 اثر هیأت داوری 7 اثر را به بخش مسابقه راه داده است.
در ادامه خانم سعادت رحیم پور کارگردان انیمیشن «کودکان کویر» درباره اثرش بیان کرد: ما انیمیشنی به نام زمزمه‌های سرزمینم در 9 قسمت داریم که به 9 قوم ایرانی می‌پردازد و کودکان کویر هم بخشی از این انیمیشن هاست. کودکان کویر به زندگی مردم بلوچ، پوشش، لباس، المان های جغرافیایی،موسیقی و فرهنگی و هنری آنان می‌پردازد.
سعادت رحیم پور افزود: ما چندان روی المان‌های فرهنگی خودمان تکیه نکرده ایم. انیمیشن کودکان دشت درباره کوچ نشینی قوم لر بود که بسیار در خارج از کشور مورد توجه قرار گرفت. یکی از گرایشات من دلبستگی های فضای نقاشی و تجسمی است و موضوع فولکوریک نزدیکی بسیاری با تکنیک رنگ روغن دارد. این تکنیک بسیار سخت است چون تمام مراحل آن دستی است و نمی شود با کامپیوتر کار کرد. کار من جدید بود و تا به حال ندیده بودم کسی بخواهد به شکل مستند کار کند.
کارگردان انیمیشن کودکان کویر توضیح داد: الان اقوام ایرانی زندگی طبیعی و بدوی ندارند اما تلاش کردم به بدویت گذشته برگردم تا کودکان آن را ببینند. برای این کار یکسال تصویر مستند و عکس تهیه می کردم و حتی برای صداهای جمعی به خود آن شهرها سفر می کردم. قصه ما شخصیت محور نیست و کاملا مستند است. کودکان کویر در جشنواره لایپزیک آلمان حضور داشت.
امیر سحر خیز دیگر کارگردانی که کارش به بخش مسابقه جشنواره رشد راه یافته بود، در خصوص انیمیشن«سر دلبران» گفت: 2 سال پیش ما این انیمیشن را براساس متون کهن و تاریخی نوشتیم. نمی خواستیم هیچ تغییری در متن اصلی به وجود بیاید.یکی از معضلات کارمان وجود جغرافیای متفاوت در دوره های تاریخی مختلف بود که تولید انیمیشن را سنگین می کرد اما برای خودم راضی کننده بود. مخاطب ما بیشتر از رده سنی کودک، بزرگسال است چون انیمیشن ثقیلی است. این تجربه خوبی در خصوص مجموعه هایی بود که بستر تاریخی دارد.
علیرضا صالحی کارگردان انیمیشن«میچکا» درباره آن تشریح کرد: این انیمیشن جزو آثارسرگرم کننده است اما بخش های آموزشی نیز برای کودکان در نظر گرفتیم. در تکنیک های تصویری سعی کردیم فرم بومی فرهنگمان را رعایت کنیم و فکر می کنم مخاطب آن تمام سنین باشند. این مجموعه 13 قسمت است که قرار است 13 قسمت دیگر به آن اضافه شود و مدت زمان آن 10 دقیقه است.
شهرام حیدری کارگردان انیمیشن«راز جنگل» شفا در خصوص آن عنوان کرد: این مجموعه 52 قسمت 12 دقیقه‌ای است که پیش تولید آن در سال 89 شروع و در سال 90 پخش شد و جزو پر مخاطب‌ترین آثار شبکه پویا بود. این انیمیشن در ارتباط با معرفی شناخت گیاهان دارویی،حفظ محیط زیست به عنوان شعاری است که طبیعت نسخه درمان را در خودش دارد. در هر قسمت یکی از خواص گیاهان دارویی را با گفتگو و اتفاقات میان کارکترها به صورت ساده بیان می کنیم.
مجید محمدی کارگردان انیمیشن «قصه های خوب برای بچه‌های خوب» درباره آن گفت: این انیمیشن تکنیک سه بعدی دارد و در 26 قسمت 15 دقیقه ای است و برداشتی آزاد از کتاب آذریزدی است. از سال 88 این مسأله در ذهنم بود و دوست داشتم چیزهایی که برایم جذاب بود به بچه ها نشان دهم. ما طرح را به مرکز صبا پیشنهاد دادیم و محمد برومند کار نویسندگی آن را قبول کرد.
محمدی افزود: اگر قراربود داستان ها دست نخورده و بکر باقی بماند کار سنگین و پرکاراکتری برای تلویزیون می شد ، بنابراین ما 60 کاراکتر طراحی کردیم که 19 لوکیشن داشتیم. قسمت اول و دوم طوری بود که بیشتر کاراکترها در آن دخیل باشند. ویژگی بارز آن این است که نویسنده مرحوم یعنی آقای آذریزدی را در داخل قصه داریم که با کاراکترها ارتباط برقرار می کند و بخشی از قصه را جلو می برد. سعی کردیم از فضای طنز استفاده کنیم که برای کودک خسته کننده نباشد.
محمد برومند نویسنده انیمیشن «سرزمین گوهران» نیز در پایان گفت: در این فیلم انیمیشن کودکی شجاع به نام آریو داریم که با دیوها می جنگد. نیاز مخاطب کودک و نوجوان ما به ابرقهرمان آن ها را به سمت قهرمان های غربی مثل اسپایدرمن،رابین هود، بن تن سوق داده است. تلاش کردیم در لایه های پنهان متن نکاتی جذاب برای بزگسالان هم داشته باشیم. دیو در افسانه های ایرانی و شاهنامه فردوسی جایگاه ویژه ای دارد که تأکید بر نقش دیوها در«افسانه سرزمین گوهران» نشان داده شده است. اگر در آثارمان قهرمان ایرانی معرفی کنیم هرگز به سمت آثار خارجی نمی رویم. این فیلم در جشنواره فجر 120 دقیقه بود که با اصلاحات به 100 دقیقه رسید.
گفتنی است که انیمیشن«آقا معلم و بچه ها» نیز آخرین انیمیشنی بود که در بخش مسابقه رشد شرکت می کند و کارگردان آن علی درخشی است. داستان این انیمیشن در مناطق کوهستانی می گذرد و در 13 قسمت 15 دقیقه ای در سال 91 تولید شده است.

منبع: تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید