شماره مطلب : 18197
زمان انتشار : 95/9/24 - 14:55 2016/12/14
روز دوشنبه نامزدهای جوایز گلدن گلوب امسال معرفی شدند، اما مثل همیشه آثار و چهره هایی بودند که از فهرست نامزدها جا ماندند.

نگاهی به همه جا مانده‌ها از فهرست گلدن گلوب

روز دوشنبه نامزدهای جوایز گلدن گلوب امسال معرفی شدند، اما مثل همیشه آثار و چهره هایی بودند که از فهرست نامزدها جا ماندند.

نامزدهای هفتاد و چهارمین دوره مراسم گلدن گلوب روز دوشنبه، 22 آذرماه، رسماً اعلام شد. اما مثل هر سال فارغ از تمامی نامزدها، می‌شود لیستی از کسانی که نامزد نشده‌اند هم تهیه کرد که در برخی موارد لیست دوم از لیست اول بهتر هم هست. نگاهی انداخته‌ایم به شگفتی‌های گلدن گلوب امسال:

در بخش فیلم های سینمایی:

دنزل واشینگتن و مارتین اسکورسیزی

شگفتی اول لیست گولدن گلوب عدم نامزدی دنزل واشینگتن در بخش بهترین کارگردانی ارزیابی شده است. هر چند او در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم درام توانسته نام خودش را میان نامزدها قرار دهد. جالب این که مارتین اسکورسیزی هم نتواسنته با «سکوت» نامزد بهترین کارگردانی شود و به جای این دو تام فورد با «حیوانات شب زی» قرار دارد.

«ددپول»

شاید اگر سه گانه «شوالیه تاریکی» را کنار بگذاریم این اولین بار باشد که یک فیلم ابرقهرمانی در گولدن گلوب نامزد تعدادی از جوایز اصلی شده است. «ددپول» روز شنبه هم توانسته بود جایزه بهترین فیلم کمدی «انتخاب منتقدان» را هم ببرد و در گولدن گلوب هم در دو بخش بهترین فیلم کمدی/ موزیکال و بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک فیلم کمدی/ موزیکال نامزد شده. اما توقع ندارید که این فیلم نامزد اسکار هم بشود؟! در گولدن گلوب به خاطر جدا بودن بخش های کمدی/ موزیکال از بخش های مربوط به فیلم های درام، امکان نامزدی فیلم های دسته دوم هم پیش می آید. البته سابقه نشان داده که در صورت لابی قوی، هر کاری در اسکار قابل انجام است. حتی می شود یک فیلم کاملا معمولی اسکار بهترین فیلم را ببرد.

«در جست و جوی دوری»

در بخش بهترین انیمیشن، «کوبو و دو تار»، «زوتوپیا» و «موآنا» به نظر اسامی غیر قابل چشم پوشی می آیند. اما نامزدی دو انیمیشن «آواز خواندن» و «زندگی من به عنوان یک کدو» که باعث خط خوردن نام «در جست و جوی دوری»، جدیدترین اثر پیکسار شده است، کمی عجیب به نظر می رسد. پیکساری ها را این فیلم توانسته بودند بیش از 1 میلیارد دلار فروش جهانی را تجربه کنند و شاید خیلی ها بین «آواز خواندن» و «در جست و جوی دوری» شانس را به فیلم دوم می دادند اما به هر حال الن دی جنرس و ماهی فراموش کار دوست داشتنی اش امسال در گلدن گلوب حاضر نمی شوند. نکته جالب توجه این است که متیو مک کانهی، بازیگر برنده اسکار فیلم «باشگاه خریداران دالاس» در دو انیمیشن «کوبو» و «آواز خواندن» صداگذاری انجام داده است.

«خیابان سینگ (آواز)»

یکی از فیلم هایی که با شنیدن نامش کمی تا قسمتی شوکه شدیم همین فیلم بود. یک کار موزیکال ایرلندی که توانست نام خودش را کنار «لا لا لند» به عنوان نامزدهای بهترین فیلم موزیکال و کمدی سال قرار دهد. این اثر یکی از برگزیدگان جشنواره ساندنسی که گذشت بود و از آنجایی که در سال های اخیر دیگر عادت کرده ایم که حداقل یک فیلم ساندنسی هم به فصل جوایز برسند، خیلی نباید متعجب شد که «خیابان سینگ» توانسته نامزد بهترین فیلم کمدی/ موزیکال شود. هر چند با وجود «لا لا لند» واقعا نمی توان شانسی برای بردن جایزه اش قایل بود. اما برای این فیلم نامزدی، خود جایزه است.

«سالی» و تام هنکس

بدون شک کلینت ایستوود امسال یکی از بهترین فیلم های سال را ساخته. هم خودش، هم فیلمش، «سالی» و هم تام هنکس، بازیگر نقش اول این اثر می توانستند در میان نامزدها باشند اما در هیچ بخشی نامشان دیده نمی شود. ایستوود تا کنون 13 بار نامزد جایزه گولدن گلوب شده و 4 بار آن را برده است. او همین طور از روزنامه نگاران خارجی هالیوود، جایزه افتخاری سیسیل بی. دومیل را هم دریافت کرده. اما نه «تک تیرانداز آمریکایی» که نامزد چندین جایزه اسکار شد، توانست نامزد گلدن گلوب شود و نه «سالی» فیلم امسال او! تام هنکس هم برای مجموعه آثارش تاکنون نامزد 8 جایزه گولدن گلوب شده و از این بین 4 جایزه را به خودش اختصاص داده. اما حالا «سالی» باید خودش را برای لابی های اسکار آماده کند.

«سکوت»

می گویند «سکوت» پروژه سی ساله مارتین اسکورسیزی است. او سال ها است که قرار است این فیلم را بسازد و حالا که ساخته توسط انجمن روزنامه نگاران خارجی کاملا نادیده گرفته شده است. پیش بینی ها حاکی از آن بود که «سکوت» بتواند در بخش های بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی نامزد جایزه شود اما همیشه پیش بینی ها درست از آب در نمی آیند. اندرو گارفیلد، یکی از بازیگران اصلی ساخته جدید اسکورسیزی توانسته نامزد جایزه بشود اما نه برای «سکوت». او برای «ستیغ اره ای» مل گیبسون نامزد گلدن گلوب است.

دیگران و «خانه پوشالی»

در بخش فیلم های سینمایی تاراجی پی. هانسن بازیگر فیلم «Hidden Figures» و فیلم «تولد یک ملت» ساخته نیت پارکر هم می توانستند توجهات بیشتری جلب کنند که در نهایت آنها هم کنار گذاشته شده اند. هر چند شاید اثر نیت پارکر بیشتر به خاطر حواشی اخلاقی به وجود آمده پیرامون زندگی شخصی این کارگردان کنار گذاشته شده باشد. همین طور در بخش سریال های تلویزیونی نامزد نشدن سریال «خانه پوشالی» می تواند بسیار جالب توجه باشد. این سریال در ادوار گذشته مجموعا نامزد 7 جایزه گولدن گلوب شده  و دو جایزه را هم در مجموع به خودش اختصاص داده بود. همه فصول این سریال حداقل نامزد یک جایزه گلدن گلوب شده بودند اما امسال این سریال کاملا کنار گذاشته شده است. حتی با وجود این که تابستان نامزد 12 جایزه امی (مهم ترین جایزه صنعت تلویزیون آمریکا) شد. به جز این سریال، بهترین اثر درام سال گذشته یعنی «آقای روبوت» هم نتوانسته امسال در میان نامزدها حضور داشته باشد و خبری از سریال «امپراطوری» هم نیست.

منبع: تسنیم

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید