شماره مطلب : 18289
زمان انتشار : 95/10/8 - 19:00 2016/12/28
توجه و تقدیر رهبری از برنامه ای موثر در رسانه ملی نه تنها وظیفه سازنده این برنامه را افزون می سازد بلکه همت و تلاشی مضاعف را نزد برنامه ریزان دیگر رسانه ملی و تولید کنندگان مجموعه های تلویزیونی طلب می نماید تا به دنبال پُرکردن شبکه ها با برنامه هایی بی هویت نباشند
تقدیر رهبری و اهمیت برنامه سازی تلویزیونی

رسالت رسانه

توجه و تقدیر رهبری از برنامه ای موثر در رسانه ملی نه تنها وظیفه سازنده این برنامه را افزون می سازد بلکه همت و تلاشی مضاعف را نزد برنامه ریزان دیگر رسانه ملی و تولید کنندگان مجموعه های تلویزیونی طلب می نماید تا به دنبال پُرکردن شبکه ها با برنامه هایی بی هویت نباشند
  1. گروه فرهنگی «آوینی فیلم»: خبر تقدیر و تشکر رهبر معظم انقلاب  از برنامه تلویزیونی «پرسمان» چند نکته را جهت نگارش یادداشت و تفکر و تامل افراد نکته بین به همراه دارد. نخست توجه عمیق رهبری به مقولات مختلف از جمله برنامه های فرهنگی و هنری است و این اهمیت بخشی به حوزه های هنری نزد رهبری با توجه به انواع معضلات و مسائل کشور که با هدایت و درایت رهبری برطرف می شود، مساله ای مهم می باشد که نیاز به تامل مسئولان امر دارد که چنان غرق مسائل دیپلماتیک می شوند که حتی معیشت مردم هم از نگاهشان به دور می ماند!
  2. از سویی توجه و تقدیر رهبری از برنامه ای موثر در رسانه ملی نه تنها وظیفه سازنده این برنامه را افزون می سازد بلکه همت و تلاشی مضاعف را نزد برنامه ریزان دیگر رسانه ملی و تولید کنندگان مجموعه های تلویزیونی طلب می نماید تا به دنبال پُرکردن شبکه ها با برنامه هایی بی هویت نباشند و با هر دقیقه برنامه سازی در تلویزیون، نگاهی اندیشه ورز و یا نکاتی سازنده و یا لحظاتی مفید از سرگرم کنندگی را برای مخاطب ایجاد نمایند که متاسفانه در سال های اخیر با تماشای برنامه های مختلف تلویزیونی رویه ای مغایر با چنین اهدافی را می یابیم. مجموعه هایی که شویی تبلیغاتی برای اسپانسرها هستند، سریال هایی که بودجه ملت را هدر می دهند و برنامه هایی زنده که محلی برای جولان مجریان جهت معرفی دوستان خواننده و بازیگر آشنایشان به تلویزیون و نزد مردم است! در این میان نه تنها آموزشی از نگره دین و آئین اسلامی و ایرانی قابل انتقال به مخاطب ایرانی نیست بلکه بالعکس از طریق سریال های تلویزیونی و مجموعه های ترکیبی و برنامه های ویژه رسانه ملی در مناسبت های خاص شاهد ترویج سبک زندگی مغایر با هسته و اساس ایرانیان هم هستیم!
  3. این مساله در حالی است که تلویزیون با توجه به ظرفیت های بالقوه تصویری و ابزار رسانه ای می تواند در جهت شکل بخشی به ذائقه مخاطبان و ایجاد اندیشه در کلیت جامعه نقشی مهم ایفا کند و به دلیل گستردگی مخاطبان و عمق تاثیرگذاری رسانه ملی در نگره مخاطبان به شکلی اثرگذار عمل نماید. رسالتی مهم که می تواند طی غفلت متولیان تبدیل به تهدیدی برای فرهنگ جامعه دینی ایران باشد، چنان که هنوز به یاد داریم که بسیاری از واژگان نامناسب از طریق تلویزیون جایگزین واژگان ادبی غنی ایرانیان در طول زمان شده است.
  4. لزوم توجه به ساخت برنامه های باهویت که ترویج گر نگره های دینی و فرهنگ مناسب ایرانی باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است و نظارت در تولید و پخش برنامه ها مساله ای اساسی به شمار می آید. از این رو هنگامی که اتفاقاتی از جنس برنامه ای قرآنی چون «پرسمان»، برنامه ای تحلیلی چون «ثریا» و سریالی اصیل چون مجموعه «پایتخت» رخ می دهد، با توجه و تمجید رهبر معظم انقلاب همراه می شود و این دغدغه را باز هم نزد بسیاری از افراد پایبند به ارزش های این سرزمین برجسته می سازد که چگونه می شود از این دست برنامه های مفید بیش از این ها داشت!
  5.  برنامه دینی «پرسمان» به تهیه‌ کنندگی فرزاد صابر و محمد تربتی کاری از گروه علوم قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما است که شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19 پخش می ‌شود و متمرکز به پاسخگویی سوالات دینی مخاطبان درباره موضوعاتی مرتبط با قرآن همچون قرآن و خانواده ، قرآن و تربیت و قرآن و اخلاق است. برنامه ای که در راستای دغدغه مردم دینی ایران تهیه و پخش می شود و ارزش و اعتبار برنامه به همسرایی با نگاه جامعه دینی ما است. امید بر این می رود که متولیان تلویزیون طی برنامه ای استراتژیک و نگاهی هوشمندانه از این دست برنامه های تلویزیونی بیشتر تولید و پخش کنند تا به طور واقعی رسانه ملی تبدیل به دانشگاهی برای مردم شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید