شماره مطلب : 18314
زمان انتشار : 95/10/12 - 14:12 2017/1/1
براساس وضعیت شخصیت اصلی فیلم که دچار تنهایی و طردشدن گردیده سعی کردیم به طراحی صدا دست بزنیم. بر همین اساس استراتژی آقای مصطفی سلطانی این بود که در بحث صدا تاکیدهای بیشتری درباره مسئله انزوای شخصیت داشته باشیم و بیشتر درباره سکوت شخصیت «جلال» کار کردیم
مدیر صداگذاری«چراغ‌های ناتمام» درگفت ‌وگو با تسنیم:

صداهای هر کاراکتر در فیلم نسبت به زیست شخصیتشان طراحی شده است

براساس وضعیت شخصیت اصلی فیلم که دچار تنهایی و طردشدن گردیده سعی کردیم به طراحی صدا دست بزنیم. بر همین اساس استراتژی آقای مصطفی سلطانی این بود که در بحث صدا تاکیدهای بیشتری درباره مسئله انزوای شخصیت داشته باشیم و بیشتر درباره سکوت شخصیت «جلال» کار کردیم
  1. وحید مقدسی گفت: فیلم سینمایی «چراغ‌های ناتمام» با توجه به اینکه براساس جهان درونی شخصیتی نویسنده بنا می‌شود، نیازمند فضایی خاص برای صداگذاری بوده و از این رو باند صدا قابلیت‌های منحصر به فردی در این اثر یافته است.
  2. وحید مقدسی مدیر صداگذاری فیلم سینمایی «چراغ‌های ناتمام» درباره ویژگی خاص صداگذاری در این فیلم گفت: «ما براساس وضعیت شخصیت اصلی فیلم که دچار تنهایی و طردشدن گردیده سعی کردیم به طراحی صدا دست بزنیم. بر همین اساس استراتژی آقای مصطفی سلطانی این بود که در بحث صدا تاکیدهای بیشتری درباره مسئله انزوای شخصیت داشته باشیم و بیشتر درباره سکوت شخصیت «جلال» کار کردیم. در واقع فضاسازی صوتی در راستای تنهایی شخصیت ایجاد شد.»
  3. وی درباره نحوه همکاری‌اش با عوامل فیلم افزود: «من از حدود یکسال پیش و از زمان پیش تولید فیلمنامه را خواندم اما در آن مقطع فرصتی نشد تا صدابرداری کار را انجام دهم و بعداً که دوستان زحمت کشیدند و کار را پیش بردند به مرحله‌ای رسیدیم که دیگر به عنوان صداگذار با فیلم همراه شدم. البته از گذشته صحبت‌هایی با کارگردان درباره طراحی صدا برای فیلم و شخصیت اصلی فیلم داشتیم تا در مرحله صداگذاری بتوانیم به خوبی عمل کنیم.»
  4. وحید مقدسی با اشاره به ویژگی‌های باندهای صوتی برای فیلم «چراغ‌های ناتمام» و طراحی جنس صدای شخصیت اصلی گفت: «من سعی کردم به شکلی صداگذاری کنم که سکوت شخصیت در عین اینکه بازتاب بیرونی داشته باشد چندان گل درشت انعکاس نیابد. صدایی که ساختیم مانند این است که یک سکوت بزرگ بسازیم که نتواند به راحتی شنیده شود. این نوع صداگذاری شاید چندان مشخص نباشد اما روی مخاطب تاثیر خواهد گذاشت. ما نرفتیم به سمتی که مثلا از صداهای رودخانه و آب و موارد مختلف در فیلم استفاده کنیم بلکه به دنبال طراحی صدایی بودیم که بازتابی از سکوت درونی شخصیت اصلی باشد. برای همین از فرکانس‌هایی استفاده کردیم که مخاطب به دنبال آن صدا باشد و انعکاس آن را در وجودش احساس کند.»
  5. مدیر صداگذاری فیلم «چراغ‌های ناتمام» که سابقه همکاری در پروژه‌های سینمایی به عنوان صدابردار و صداگذار را داشته است، درباره چگونگی همکاری با صدابردار فیلم «چراغ‌های ناتمام» و چگونگی طراحی صدا برای نزدیکی به جهان شخصیت اصلی فیلم گفت: «متاسفانه شرایط ارتباط با صدابردار پیش نیامد و هنگامی که برای صداگذاری به فعالیت پرداختم با صداهای درست و تمیزی که صدابردار فیلم گرفته بود، مواجه شدم. البته همچنان روی فیلم در حال کار کردن هستیم و حساسیت خاصی برای ساخت فیلم وجود دارد. ما براساس طبقه و فرهنگ و شکل زیست شخصیت‌ها سعی کردیم فضای صوتی مورد نظر را طراحی و اجرا کنیم. حتی جنس محله‌ای که شخصیت در آن زندگی می‌کند را در صدای فیلم مورد توجه قرار دادیم.» مقدسی درباره شرایط حضور فیلم در جشنواره فیلم فجر و نتیجه صداگذاری فیلم «چراغ‌های ناتمام» افزود: «امیدوارم که فیلم «چراغ‌های ناتمام» مورد توجه داوران جشنواره و مخاطبان گرانقدر قرار بگیرد و اتفاقات خوبی برایش بیفتد.» وی ادامه داد: «به طور کلی بحث صدا در سینما مساله مهمی است که باید نسبت به آن حساس بود و اهمیت این مسئله انقدر زیاد است که باید طراح صدا از مرحله فیلمنامه نویسی همراه کار باشد که خوشبختانه این ارتباط برای ما در فیلم «چراغ‌های ناتمام» پیش آمد و با توجه به اینکه از ابتدای شکل گیری این فیلم در جریان کار قرار داشتم همکاری خوبی شکل گرفت.»
  6. فیلم سینمایی «چراغ های ناتمام» به کارگردانی مصطفی سلطانی و نویسندگی محسن جسور و به تهیه کنندگی مجتبی امینی و مجید اسماعیلی برای حضور در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر آماده شده است، در خلاصه ى فیلم چنین آمده: آیا تا حالا شده فکر کنین یه چیزی دور و برتون درست نیست و ندونین اون چیه؟ بین هزار هزار نفر آدم راه برین اما تنهای تنها باشین.. روزا پشت سر هم بگذرن و شما کاری از دستتون برنیاد.. فکر کنین سر جاتون نیستین اما ندونین چطوری باید برسین به اون جایی که دلتون می‌خواد.. هیچکس نباشه که با یه جمله بهتون قوت قلب بده..... در این فیلم بازیگرانی چون مجید صالحی، شقایق فراهانی، علیرضا استادی، حسین مهری، الهام نامی، حسین ملکی و با هنرمندی داریوش ارجمند نقش آفرینی می‌کنند.
منبع: تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید