شماره مطلب : 18388
زمان انتشار : 95/10/18 - 17:31 2017/1/7
براساس عنوان فجر انقلاب اسلامی و برپایی این رویداد در ایام گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی، کمترین انتظار ممکن این است که آثار و هنرمندانی با نگاه انقلاب اسلامی انتخاب شوند که جای خالی این مساله به شکل ناگواری در میان اجراهای موسیقی به چشم می خورد!
نسبت جشنواره موسیقی فجر با انقلاب اسلامی

ساز ناکوک موسیقی!

براساس عنوان فجر انقلاب اسلامی و برپایی این رویداد در ایام گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی، کمترین انتظار ممکن این است که آثار و هنرمندانی با نگاه انقلاب اسلامی انتخاب شوند که جای خالی این مساله به شکل ناگواری در میان اجراهای موسیقی به چشم می خورد!

گروه فرهنگی «آوینی فیلم»: در بهمن ماهی که به روزهای فرخنده اش نزدیک می شویم و گل های بهارین این ماه در میانه زمستانی سرد خود را نمایان خواهد کرد، مهم ترین اتفاق پیش رو برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری و ورزشی است که به تناسب گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه هر سال برگزار می شود. در این میان باید پرسید که در حوزه های مختلف هنری مانند شعر، تجسمی، فیلم، تئاتر و موسیقی چه تناسبی میان برگزاری جشنواره ای با عنوان فجر با مفاهیم ارزشمند انقلاب اسلامی می توان یافت؟ در واقع پاسخ به این سوال در ظاهر باید همراه با نتیجه ای از همخوانی مفاهیم و شکل اجرایی جشنواره ای موسوم به «فجر» با اهداف و نظرگاه های انقلاب اسلامی باشد اما هنگامی که درنگی به ادوار مختلف جشنواره های موسیقی به خصوص در سال های اخیر داشته باشیم، به نتیجه ای مغایر برمی خوریم!

هر کدام از جشنواره هایی که عنوان «فجر» دارند و این روزها در حال برپایی دوره ای جدید از برگزاری شان هستیم، جای نقد و تامل مجزا و کارشناسانه ای می طلبد اما یکی از دورافتاده ترین و مبهوت کننده ترین جشنواره های فجر نسبت به اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی، جشنواره موسیقی فجر است که زودتر از همه جشنواره های هنری «فجر» برگزار شده و امسال سی و دومین دوره اش از 22 دی آغاز و تا 1 بهمن ماه یعنی تا آغاز جشنواره دیگری از «فجر» در شاخه تئاتر ادامه خواهد داشت. اما اگر نگاهی به جدول اعلامی این دوره از جشنواره موسیقی داشته باشیم، به مانند سال های گذشته به اجراهایی غریبه با عنوان «فجر» می رسیم و این فاصله به حدی است که هر عنوانی جدا از «فجر انقلاب اسلامی» را می توان بر این جشنواره گذاشت.

در 6 مکان اجرای جشنواره موسیقی این دوره و در میان برنامه های اعلام شده جدا از گروه های موسیقی خارجی که از کشورهای اسپانیا، فرانسه، ارمنستان، اوکراین، تاجیکستان و ژاپن میهمان جشنواره هستند، بخش پُرهیاهوی جشنواره را اجراهای موسیقی پاپ اختصاص می دهند که چندان تناسبی با خط فکری انقلاب در آن ها نمی توان یافت و در نهایت می توان گفت «داماهی»، «فرزاد فرزین»، «زانیار خسروی»، «محمد علیزاده»، «سیامک عباسی»، «امید حاجیلی»، «حامد همایون»، «شهرام شکوهی»، «محسن یگانه» هم در راستای موسیقی عامه پسند انتخاب شدند!

آن چه پیداست تنها بخش محدود موسیقی نواحی در جشنواره موسیقی می تواند نسبتی با رویدادی ملی در سطح کشور ایفا کند و البته رهاورد این بخش هم منوط به تماشا و گوش سپردن به اجرای گره های انتخابی است. از سویی در موسیقی پاپ نیز انتخاب شده ها شامل هنرمندان تازه کار و حتی گمنامی هستند که بخشی از آن ها در فضای مجازی مطرح شده و برخی حتی تا چند سال پیش به شکل زیرزمینی و غیرمجاز فعالیت داشتند و حال سوال این جا است که اولا وجود بخش موسیقی پاپ در این جشنواره تا چه میزان مهم بوده و ثانیا چرا خوانندگان و اهالی شناخته شده و امتحان پس داده این سبک در این جشنواره غایب هستند؟!

از سویی براساس عنوان فجر انقلاب اسلامی و برپایی این رویداد در ایام گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی، کمترین انتظار ممکن این است که آثار و هنرمندانی با نگاه انقلاب اسلامی انتخاب شوند که جای خالی این مساله به شکل ناگواری در میان اجراهای موسیقی به چشم می خورد! این در حالی است که در ابتدای پیدایش این جشنواره در سال 64 جهت ترغیب و تشویق هنرمندان به خلق آثار موسیقایی انقلاب با عنوان «جشنواره آهنگ و سرودهای انقلابی» شناخته می شد و باید دید که با تغییر این عنوان به «فجر» در سال 1368 آیا رویکردها هم تغییر یافته است؟ که شواهد و نتایج بررسی ها نشان دهنده این موضوع است.

این فاصله جشنواره موسیقی با اهداف انقلاب در سال های اخیر بارها مورد نقد اهالی موسیقی قرار گرفته و از این رو محمد گلریز خواننده سرودهای انقلابی و خاطره انگیز انقلاب عنوان داشت که در جشنواره هایی که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می شود مانند جشنواره موسیقی فجر، هیچ ردپایی از موسیقی های انقلابی دیده نمی شود! و همین هنرمند در جای دیگر عنوان کرد که برخی می گویند زمان سرودهای انقلابی گذشته است! این انتقاد از سوی خواننده نسل جوان موسیقی انقلاب هم ادامه داشت و حامد زمانی هم طی نقدی گفت که جشنواره موسیقی اختلافی فاحش با اهداف انقلاب دارد. مساله ای که نیاز به تامل جدی تر مسئولان انقلاب فرهنگی دارد.

اضافه کردن دیدگاه جدید