شماره مطلب : 18456
زمان انتشار : 95/10/22 - 18:10 2017/1/11
برنامه هایی چون «ثریا» و «به اضافه مستند» تنها به بهای این که در نگاهشان نگاهی ظریف در نقد عملکرد دولت وجود داشت، به حالت معلق درآمدند. در این میان آن چه قابل بررسی است در ابتدا عدم نقدپذیری دولتمردان بوده و در نگاه دوم عدم وجود قاطعیت در نزد مدیران رسانه ملی برای پخش برنامه های مورد نظرشان است
عدم تحمل دولتمردان از انتقاد کارشناسانه

تعطیلی برنامه های منتقدانه فرهنگی!

برنامه هایی چون «ثریا» و «به اضافه مستند» تنها به بهای این که در نگاهشان نگاهی ظریف در نقد عملکرد دولت وجود داشت، به حالت معلق درآمدند. در این میان آن چه قابل بررسی است در ابتدا عدم نقدپذیری دولتمردان بوده و در نگاه دوم عدم وجود قاطعیت در نزد مدیران رسانه ملی برای پخش برنامه های مورد نظرشان است

گروه فرهنگی «آوینی فیلم»: در روزهای گذشته اخبار تعجب برانگیزی از تعطیلی و به محاق رفتن برخی برنامه های تلویزیونی رسانه ای شد. برنامه هایی چون «ثریا» و «به اضافه مستند» تنها به بهای این که در نگاهشان نگاهی ظریف در نقد عملکرد دولت وجود داشت، به حالت معلق درآمدند. در این میان آن چه قابل بررسی است در ابتدا عدم نقدپذیری دولتمردان بوده و در نگاه دوم عدم وجود قاطعیت در نزد مدیران رسانه ملی برای پخش برنامه های مورد نظرشان است. حال اگر این چرخه را مورد واکاوی دقیقی قرار دهیم خواهیم دید که فشار دولتمردان بر مدیران صدا و سیما برای دوری از هرگونه نقادی علیه دولت و در راستای تولید برنامه های حمایتی برای دولتمردان در این 3 سال و اندی به دفعات رخ داده و حتی در اختصاص بودجه به رسانه ملی هم تاثیرگذار بوده است!
برنامه «به اضافه مستند» که قرار بود اولین قسمتش با پخش مستند «مادرکشی» به کارگردانی کمیل سوهانی آغاز شود، به دلیل خط و نشان کشیدن دولتمردان از چرخه پخش بیرون آمد، چرا که در این مستند بحران آب و بی تدبیری مسئولان مورد پرداخت قرار گرفته بود. نکته جالب این که مستند «مادرکشی» پیش از این در جشنواره «سینما حقیقت» و در اکران های دانشگاهی به نمایش درآمده بود و از قضا این اثر واقع گرایانه به سفارش مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری تولید شده است! اما دولت تاب مستندی که خودش بانی پیدایش آن بوده را نداشته و حکم به ابطال برنامه داد و متاسفانه مسئولان تلویزیون هم به این رویه باطل، با عدم پخش برنامه مُهر تائید زدند.
آن چه پیداست با وجود توافقات قبلی و اعلام زمان پخش برنامه برای پخش از شبکه مستند، این برنامه و مستند «مادرکشی» به دلیل فشار وزیر نیرو لغو شد و این در حالی است که طبق اخبار شنیده شده ضبط برنامه با حضور کارشناسان موافق و مخالف موضع مستند در این حوزه انجام گرفته بود. این توقیف برنامه در حالی رخ داد که مالک فیلم پخش مستند را مشروط به رضایت وزارت نیرو دانست تا به این ترتیب پخش اولین قسمت برنامه «به اضافه مستند» لغو شود. از این رو مسئولان دولتی به جای اعزام کارشناسان و متولیان امر به این برنامه و پاسخگویی منطقی به انتقادات رخ داده از روش متداول «پاک کردن صورت مساله» استفاده کردند و به دلیل واهمه از مواجهه با پرسش کارشناسان مبنی بر بی تدبیری های انجام شده، همه تلاش خود را برای تعطیلی برنامه «به اضافه مستند» صورت دادند. «مادرکشی» مستندی بلند است که کمیل سوهانی برپایه‌ پژوهش و تحقیقاتی آن را کارگردانی کرده و نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت حکمرانی آب در ایران دارد. در این مستند نگاهی کارشناسانه در خصوص بحران آب به عمل آمده و عواملی چون سدسازی‌ های بی ‌رویه، دخالت در اکوسیستم طبیعی، حفر بی ‌رویه چاه‌های عمیق، انتقال آب بین حوزه‌های آبریز، از بین رفتن منابع آب زیرزمینی، بهره ‌وری پایین و برنامه‌ ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت متمرکز دولتی به جای مدیریت مردمی و بومی مورد بررسی کارشناسانه قرار گرفته است.
برنامه دیگری که این روزها وضعیت نامشخصی دارد و حتی تهیه کننده اش از مردم برای پخش دوباره برنامه تقاضای دعا کرده است، «ثریا» نام دارد. همان برنامه ای که مقام معظم رهبری طی پیامی به عواملش از آن قدردانی کرده بود. اما نکته تعجب برانگیز در خصوص این برنامه مورد وثوق ملت و امام امت، شرایط ناگواری است که این روزها دامنش را گرفته و پخش سری جدید آن را در شرایط نامشخصی قرار داده است.
نگاه کارشناسانه و صریح برنامه «ثریا» چه در طرح موضوعات مبتلابه جامعه و چه در نقد شرایط و پرسش طلبی از مسئولان دولتی موجب ناامنی روحی در نزد دولتمردان شده بود و بارها آن ها به نقد برنامه «ثریا» پرداخته بودند. یکی از آخرین موارد از حضور دولتمردان در این برنامه که حواشی زیادی را در فضای رسانه ای پدید آورد زمانی بود که وزیر بهداشت در برنامه «ثریا» در مقابل نقدی منطقی، به شکلی پرخاشگرایانه رفتار کرد و ماهیت برنامه را زیر سوال برد.
تعطیلی برنامه های نقادانه و دوری جستن دولتمردان از پاسخگویی به پرسش های به حق مردم در حالی است که دولت یازدهم از پیش از روی کار آمدن و تا امروز در شعار سخن از نقدپذیری و شفاف نمایی داشت!

اضافه کردن دیدگاه جدید