شماره مطلب : 18458
زمان انتشار : 95/10/22 - 18:19 2017/1/11
موسیقی روح خالصانه ای برای ارتباط با عالم معنا است و اگر رمز و راز نت ها به درستی توسط هنرمند درک شود و اصوات در فضایی حقیقی به حرکت درآید می تواند موجب به طغیان درآوردن قلب های بیقرار و بی شماری شود
توجه به موسیقی اصیل نزد هنرمندان و مسئولان

طنین دلنشین «سرزمین دلاوران»

موسیقی روح خالصانه ای برای ارتباط با عالم معنا است و اگر رمز و راز نت ها به درستی توسط هنرمند درک شود و اصوات در فضایی حقیقی به حرکت درآید می تواند موجب به طغیان درآوردن قلب های بیقرار و بی شماری شود

گروه فرهنگی «آوینی فیلم»: چندی پیش طنین اجرای اثری موسیقایی با موضوع آزادگان سرافراز بر صحن تالار وحدت زیبایی معنایی خاصی بخشید. اثری که به سفارش موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان و بنیاد فرهنگی هنری رودکی ساخته شد و هنرمندانی متعهد و نامی از نسل خالقان قهار موسیقی ایران زمین چون شهرزاد روحانی و احمد پژمان در آن نقش آفرین بودند. اگر چه این برنامه چنان که لیاقتش بود در رسانه ها مورد توجه قرار نگرفت و با وجود این که شرایط موسیقی کشور چنان است که نقدهایی بسیار بر آن استوار است، اما نمی توان از فعالیت های مثبتی مانند اجرای پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» ساخته‌ احمد پژمان و با رهبری شهرداد روحانی، رهبر ارکستر سمفونیک تهران به راحتی عبور کرد.
موسیقی روح خالصانه ای برای ارتباط با عالم معنا است و اگر رمز و راز نت ها به درستی توسط هنرمند درک شود و اصوات در فضایی حقیقی به حرکت درآید می تواند موجب به طغیان درآوردن قلب های بیقرار و بی شماری شود که در دل تاریخ و در میان رویدادهایی تاریخی مانند وقوع انقلاب اسلامی هم چنین بوده و بانگ آزادی از نت ها و از حنجره هنرمندان متعهد انقلابی به زیبایی در گوش جان ها نشست و ثمرآفرین شد. اما گذر زمان و ورود انواع موسیقی های وارداتی و نگاه های غربی موجب به انحطاط رفتن روح موسیقی اصیل در ایران شد. چنان که انواع ژانر های موسیقی غریبه با احوال مردمان این سرزمین همچون «رپ» و «راک» در این سال ها حجم بسیاری از محصولات تولیدی را در فضای رسانه ای به خود اشغال کرد.
پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» تازه ‌ترین ساخته‌ احمد پژمان؛ موسیقیدان و آهنگ ساز برجسته کشورمان در 5 قطعه با نام‌های «نیایش»، «آغاز نبرد»، «دربند دشمن»، «نبرد دلیران» و «جشن» به پاسداشت رشادت‌های آزادگان 8 سال دفاع مقدس ساخته شده است. اثری که با شنیدن آن می توان روح حقیقت دلاوران راستی و رزمندگان دلیر آسمان رشادت را یافت جایی که با نیایش خداوند آغاز شده و با حماسه ها و پیروزی ها ادامه می یابد. اثری که می توان موتیف‌ ها و ریتم‌های موسیقی ناب ایرانی را با سازهایی چون تنبک، ضرب زورخانه و دف در آن شنید که در کنار لحن موسیقی کلاسیک، ترکیبی دلنشین یافته است.
موسیقی روح پدیدار شدن احساسات بشری است به شرطی که روح عرفانی هنر در کالبد هنرمند دمیده شود و آن روح ملکوتی قابلیت انتقال به مخاطب بیابد و هنرمند ایرانی با درک حقیقت و نزدیکی به نگاه اصیل مردمان خود می تواند هویداگر آن حقیقت ناب تحول در نزد مخاطب شود. بدیهی است حمایت مسئولان از هنرمندان کاربلد و خلاق و لزوم توجه به خواسته های به حق معیشت هنرمندان می تواند یکی از راه های عبور از تنگناهای تولید آثار هنری باشد و باید دانست که هزینه ها باید در جایی صرف شود که همراه با نتایجی نیکو برای مردم گردد و به طور حتم تولید اثر موسیقایی ارزنده «سرزمین دلاوران» یکی از راه های ارزنده بوده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید