شماره مطلب : 19865
زمان انتشار : 96/3/29 - 11:26 2017/6/19
آوینی فیلم - فروزش کارگردان «هامون و دریا» گفت: اکران فیلم‌های کودک‌ و نوجوان را در سینماهای کانون به فال نیک می‌گیرم زیرا معتقدم اولین قدم‌های ترغیب کودک و نوجوان سراسر کشور به دیدن فیلم در سینما است.

ترغیب کودکان و نوجوانان به دیدن فیلم در سینما/ کمک کانون به فیلم‌های ساخته شده در حوزه کودک

آوینی فیلم - فروزش کارگردان «هامون و دریا» گفت: اکران فیلم‌های کودک‌ و نوجوان را در سینماهای کانون به فال نیک می‌گیرم زیرا معتقدم اولین قدم‌های ترغیب کودک و نوجوان سراسر کشور به دیدن فیلم در سینما است.

با تصمیم مسئولین فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فیلم سینمایی «هامون و دریا» در سینماهای کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در بیش از 50 سالن سینما  از 27 خرداد به نمایش درآمد.ابراهیم فروزش کارگردان صاحب سبک در سینمای کودک و نوجوان اکران فیلم را در سینماهای کانون به فال نیک گرفت و در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی  گفت: «هامون ودریا» ده سال پیش در سال 86  ساخته شد و فیلم مخاطب  نوجوان را در برمی‌گیرد و  به هیچ وجه برای کودکان ساخته نشده است.وی درباره داستان فیلم توضیح داد: فیلم عاشقانه‌ای درباره دوران بلوغ است و این علاقه باعث می‌شود تا داستان در اطراف کویر کاشان تا تربت جام کشیده شود و به مسایل محلی و سنتی و  دو تار در اثر مطرح می شود .  

کار کانون ارزنده است/ فاصله گیری کانون از رخوت چند ساله

وی درباره ارتباط مخاطب با فیلم پس از گذشت ده سال گفت: درست است که از زمان تولید فیلم ده سال می‌گذرد و فیلم جزء آثار فراموش شده برای مخاطب است. اما این فیلم به روز است هر زمان که نمایش داده شود،  قابل استفاده است . چیزی که باعث خوشحالی من شده  این است که کانون توانسته مراکزی را در سطح ایران برای نمایش فیلم کودک و نوجوان تجهیز کند و فیلم را به نمایش بگذارد این کار از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر اکران فیلم های کودک ونوجوان در کانون تداوم یابد اعتبار دارد و کانون را از سکون و رخوتی که چند سال اخیر گریبانگیرش شده بود نجات می دهد. اگر این جریان تداوم یابد  سینماهای دیگر کلان شهر ها هم رغبت نشان می دهند و به نمایش کودکان و نوجوانان ترغیب می شوند.وی تاکید کرد: تنها تداوم اکران فیلم ها در گونه کودک و نوجوام در کانون اقدامی اثرگذار خواهد بود کانون  پنجاه و چند شهر را  تجهیز کرده و در سالن های نمایش فیلم نمایش گذاشته که برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید است. اگر  کانون روی خط مشی ای که طی می کند، تداوم نشان دهد و علاوه بر محیط  کتابخانه ها فیلم را به نمایش بگذارد فکر می کنم قدم های اولیه است که این گروه سنی را تشویق به دیدن فیلم در سینما می کند. از سوی دیگر فیلم های زیادی در این حوزه ساخته شده که سالهاست روی اکران را ندیدند  این کار می تواند برای فیلم هایی که اکران نشده اند هم فرصتی برای دیده شدن فراهم می آورد.

نمایش فیلم در سینماهای کانون اولین قدم است

کارگردان تحسین شده سینمای کودک  و نوجوان درباره تبلیغات فیلم گفت: تبلیغات از اهمیت زیادی برای دیده شدن اثر دارد جای تاسف است که فیلم بدون تبلیغات به نمایش درآورد . اما من به این مهم هم خرده نمی گیرم زیرا معتقدم قدم های اول ممکن است یک یا چند فیلم قربانی شوند اما اگر این مسیر تداوم یابد باز هم قابل اغماض است.
ترغیب کودکان و نوجوانان به دیدن فیلم در سینما

وی ادامه داد: با توجه به  محدودیت سالن های سینمای کانون اگر  تبلیغاتی هم صورت نگیرد فیلم در یک حالت فراموش شده می آید و می رود که برای «هامون و دریا»سرنوشت  خوبی نیست . دیگر مراکز نیز باید به کمک  کانون بیایند و در این ژانر  و معرفی آثارش کمک کنند تا فیلم هایی که با شوق و علاقه به این گروه سنی ساخته شده و فرصت اکران نیافتند دیده شود. تبلیغات هزینه بر است و این اقدام کانون گام های اول است امیدوارم «هامون و دریا» راه گشا باشد تا آثار کودکان و نوجوان به درستی اکران شوند . امیدوارم تداوم نمایش آثار در این حوزه به رونق جشنواره کودک و نوجوان که در تیرماه برگزار می شود کمک کند و رویکرد به این نوع سینما تغییر کند. غافل نباشیم دردورانی هستیم که وسایل جانبی زیادی از جمله سی دی و بازی های مختلف فضای مجازی سرگرم کننده هستند و می توانند اوقات فراغت این گروه سنی را پرکنند این حرکت کانون پرورش فکری را  به فال نیک بگیریم که شروع حرکت برای علاقمندی کودک و نوجوان به سینما است.بنابراین گزارش، فیلم  «هامون و دریا» از کتابی به همین عنوان و نویسندگی عباس جهانگیریان اقتباس شده و فروزش بر اساس همین طرح، داستان سینمایی خود را نوشته و کارگردانی کرده است.در این فیلم 90 دقیقه‌ای، مهران گل محمد زاده، محبوبه شاکری، میلاد حاتمی و زهره مرادی به‌عنوان بازیگر در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند و تورج اصلانی مدیر فیلمبرداری، بهرام دهقانی و رضا شیروانی تدوین و فردین خلعتبری آهنگسازی فیلم «هامون و دریا» را بر عهده داشته‌اند.صدابردار این فیلم مهدی صالح‌کرمانی است و چنگیز صیاد و مهرشاد ملکوتی به‌عنوان صداگذار و میکس، محمد طلوع به‌عنوان مدیر تولید و محمدرضا کریمی‌صارمی به‌عنوان مجری طرح این اثر سینمایی هستند.

منبع: فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید