شماره مطلب : 20940
زمان انتشار : 96/6/19 - 10:18 2017/9/10
آوینی فیلم - شهر سنندج، میزبان بیستمین جشنواره تولیدات استانی سازمان صدا و سیما با اینکه کمی میهمانانش را با فرهنگ بومی استان کردستان آشنا کرد، اما توفیقی در جذب مخاطب بومی به عنوان یک جشنواره بزرگ نداشت.

کارکرد میهمانان یک شبه جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما!

آوینی فیلم - شهر سنندج، میزبان بیستمین جشنواره تولیدات استانی سازمان صدا و سیما با اینکه کمی میهمانانش را با فرهنگ بومی استان کردستان آشنا کرد، اما توفیقی در جذب مخاطب بومی به عنوان یک جشنواره بزرگ نداشت.

بیستمین جشنواره تولیدات استانی شامگاه پنجشنبه در شرایطی به پایان رسید که نتوانست انتظارات را از سازمانی مانند صدا و سیما برآورده سازد. برگزاری جشنواره‌های استانی شاید از نظر دربرگیری آثار، همانطور که علی دارابی معاونت استانی سیما در افتتاحیه جشنواره اشاره کرد بزرگترین جشنواره کشور باشد، ولی از حیث مخاطب و یا دادن رنگ و بوی جشنواره به شهر میزبان خود نتوانست موفق باشد.باید توجه کرد که استان کردستان انتخاب خوبی برای جشنواره‌های هنری‌ و مخصوصاً نمایشی است. شاهد مثال این موضوع هم آغاز جشنواره تئاتر خیابانی مریوان از روز گذشته است، شهری که لقب پایتخت تئاتر خیابانی را یدک می‌کشد. با این حال جشنواره تولیدات صدا و سیما که از نظر فرم و محتوا بسیار گسترده‌تر است نتوانست چندان از ظرفیت‌های میزبان خود استفاده کند. این موضوع از همان افتتاحیه کاملاً به چشم آمد.مرکز صدا و سیمای استان کردستان واقع در شهر سنندج جایی بود که آئین افتتاحیه جشنواره در آن برگزار شد. میهمانان با کارت مخصوص برای ورود به محوطه آن باید از سه گیت امنیتی عبور می‌کردند و مورد بازرسی قرار می‌گرفتند که این موضوع در جشنواره‌های هنری کمی عجیب به نظر می‌رسد. همچنین با اینکه هم در آیین افتتاحیه و هم در مراسم اختتامیه استفاده از لباس و پوشش خاص منطقه کردستان و یا موسیقی این اقلیم بسیار به چشم می‌آمد ولی به خصوصیات و جنبه‌های دیگر این منطقه توجه کمتری شده بود! البته خوشبختانه هم در افتتاحیه و هم در اختتامیه از دلیرمردان و شیرزنان منطقه کردستان که در هشت سال دفاع مقدس با پایمردی خود از مام وطن حفاظت کردند و همچنین از خانواده شهدای این منطقه به شایستگی تقدیر شد که کار بسیار زیبایی بود.استان کردستان یکی از مناطقی است که قاطبه جمعیتی آن را برادران و خواهران اهل تسنن تشکیل می‌دهند. این موضوع در شهر سنندج منحصر به فرد تر از دیگر مناطق سنی نشین کشور است تا آنجا که این شهر تنها مرکز استان در کشور است که فقط و فقط نماز جمعه اهل تسنن در آن برگزار می‌شود. از آنجایی که جشنواره‌ها محلی برای نشان دادن آداب و رسوم منطقه میزبان خود هستند، خوب بود که میهمانان جشنواره با این بعد استان نیز بیشتر آشنا می‌شدند. از سوی دیگر متاسفانه به غیر از دانشگاه سنندج که محل برگزاری کمیسیون‌های جشنواره بود،‌ به غیر از چند بنر محدود، شهر سنندج رنگ و بویی از جشنواره نداشت و خبری از کارناوال‌های مرسوم در این گونه جشنواره‌ها و یا دیدار هنرمندان با مردم نبود.

هنرمندان پروازی که ساعت 11 صبح چهارشنبه به سنندج رسیده بودند پس از مراسم اختتامیه در ساعت 20 همان روز و صبح روز پنجشنبه به تهران بازگشتند تا مردم شهر سنندج کمترین احساسی از حضور آنان در شهر خود پیدا نکرده باشند. متاسفانه این طور به نظر می‌رسد که این حضور  تنها برای پر کردن قاب تصویر پخش مستقیم اختتامیه جشنواره در تلویزیون بود و اساساً استفاده دیگری نداشت! چرا که اکثر این هنرمندان حتی در کمیسیون‌ها هم حاضر نشده بودند. حال این سوال مطرح می‌شود که به نظر برگزار کنندگان جشنواره آیا خود جشنواره آنچنان اعتباری ندارد که میخواهند با حضور هنرمندان پروازی یک روزه وزنی به آن بدهند؟ 

بر کسی پوشیده نیست که استان کردستان ظرفیت بالایی در برگزاری جشنواره‌های هنری دارد. تعداد زیاد هنرمندان این استان نسبت به جمعیتش و همچنین طبیعت بکر و زیبایی که دارد آن را تبدیل به محلی کرده است که می‌تواند میزبان خوبی برای اتفاقات هنری باشد.امید است در دوره بعدی جشنواره تولیدات استانی رسانه ملی که قرار است در شهر یاسوج استان چهار محال و بختیاری برگزار شود،‌ شهر میزبان رنگی از جشنواره را به مردمش هدیه دهد.

 
منبع: تسینم

اضافه کردن دیدگاه جدید