شماره مطلب : 21301
زمان انتشار : 96/7/19 - 16:11 2017/10/11
آوینی فیلم: استاد محمدرضا شفیعی کدکنی به تازگی در یکی از جلسات کلاس درسش که سه‌ شنبه‌ ها در دانشگاه تهران  برگزار می‌ شود، درباره برخی از تفسیرها و گرایشات ناصواب درباره اسلام و ایران سخن گفت.

استاد شفیعی کدکنی از افتخار به اسلامی بودن ایرانیان گفت

آوینی فیلم: استاد محمدرضا شفیعی کدکنی به تازگی در یکی از جلسات کلاس درسش که سه‌ شنبه‌ ها در دانشگاه تهران برگزار می‌ شود، درباره برخی از تفسیرها و گرایشات ناصواب درباره اسلام و ایران سخن گفت.

استاد محمدرضا شفیعی کدکنی به تازگی در یکی از جلسات کلاس درسش که سه‌ شنبه‌ ها در دانشگاه تهران  برگزار می‌ شود، درباره برخی از تفسیرها و گرایشات ناصواب درباره اسلام و ایران سخن گفت.

به گزارش تسنیم، استاد مسلم و مفسر و تحلیلگر ادبیات ایران زمین با نقد برخی از تفکرات خرده پا، عنوان کرد: «عده ‌ای خیال می ‌کنند،‌ دوران پیش از اسلام بهشت برین بوده، هرچه خوبی در دنیا بوده در ایران باستان و دوران ساسانی بوده است و هر چه بدی بوده عرب‌ها آورده ‌اند. ما ایران را باید در حلقه ‌ای از مادها تاکنون بررسی کنیم، کسی که ایران را تاکنون به این شکل ندیده است، احمق است. هر کس می‌ خواهد باشد. ایران مجموعه‌ای از تمدن، فرهنگ و آفرینش است که زرتشت دارد، مانی دارد، مزدک دارد، محمد ذکریای رازی دارد، ابن سینا دارد، بیرونی دارد، خواجه نصیر دارد، مولوی، فردوسی، عمر خیام و ... دارد. این‌ها مفاخر ما هستند. ما نمی‌توانیم بگوییم هر چه خوبی است متعلق به پیش از اسلام بوده عرب‌ها این‌ها را از بین برده است،‌ این حرف مزخرف است، شرم ‌آور است کسانی اینگونه به ایران نگاه می ‌کنند و ایران را فقط پیش از اسلام می‌ بینند. من خود را فرزند ایران ساسانی می ‌دانم و افتخار هم به بزرگان قبل از اسلام می ‌کنم، ولی ما درمعرض خطر هستیم این چاه‌های نفت و این میدان‌ های نفت گازی که زیر پای ما هست، خدا می ‌داند چه زمانی انرژی بتواند جانشین نفت و بنزین شود.»

شاعر گرانقدر این دیار ادامه داد: «ایران پیش از اسلام هم بخش مهمی از این فرهنگ را تشکیل می ‌دهد، اما اینکه ما با یک نگاه تعصب آمیزی بگوییم هر چه خوبی بوده آنجا بوده و هر چه بدی بوده این سمت است، این ما را نابود می ‌کند. این تلقینات کسانی است که چشم به سرزمین ما دوخته‌ اند، یک تکه را اگر بگیرند دیگر نمی ‌توانیم پس بگیریم. این چاه نفت و هزار جور منفعت لا علی التایید از حالا القا می‌ کند اینگونه فکر کردن را.»

استاد محمدرضا شفیعی کدکنی در ادامه گفت: «اسلام افتخار ایران است و ما افتخار می ‌کنیم که ایرانی و مسلمان هستیم و در تاریخ اسلام ما اولین ملتی هستیم که بخش اعظم افتخارات جهان اسلام را آفریدیم. اما اینگونه که بخواهیم همه چیز را در ایران پیش از اسلام ببینیم، به ضرر ماست. کسی که از چنین ایرانی صحبت می‌ کند، دشمن ایران است. ایران‌ مجموعه ‌ای بی نهایت از نسل‌ ها، اقوام و تاریخ است که همه این‌ها عملاً پدرهای ما هستند. پدر ابن سینا، مادر رازی‌اند، مادر بیرونی ‌اند.»

منبع: تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید