شماره مطلب : 21327
زمان انتشار : 96/7/23 - 15:15 2017/10/15
آوینی فیلم - نخستین فیلم کارگردان نامی ایرانی که در هند ساخته شده نتوانست فیلم منتخب روسیه را در فستیوال فیلم لندن شکست بدهد.

«بی‌عشق» بهترین فیلم فستیوال لندن شد/زویاگینتسف مجیدی را شکست داد

آوینی فیلم - نخستین فیلم کارگردان نامی ایرانی که در هند ساخته شده نتوانست فیلم منتخب روسیه را در فستیوال فیلم لندن شکست بدهد.

 به نقل از آسوشیتدپرس، فیلم «بی‌عشق» ساخته آندری زویاگینتسف برنده جایزه بهترین فیلم فستیوال فیلم لندن شد و به این ترتیب این کارگردان روس برای دومین بار توانست این افتخار را از آن خود کند. این فیلم که درباره پسری کوچک است که در میان هیاهوی طلاق والدینش ناپدید می‌شود، ورودی رسمی روسیه در بخش فیلم خارجی زبان جوایز اسکار امسال هم است. هیات داوران فستیوال فیلم لندن به هدایت آندرئا آرنولد کارگردان، این اثر را «فیلمی بسیار شاعرانه، زیبا و تیره که با اشتیاقی بی‌باکانه تعریف شده است» خواند و گفت با وجود این که این داستان حول محور یک خانواده در روسیه می‌گردد، تراژدی آن طنین جهانی دارد. «بی‌عشق» در فستیوال فیلم کن هم به نمایش درآمد و سومین فیلم زویاگینتسف خواهد بود که بعد از «بازگشت» و «لویاتان» به عنوان نماینده رسمی روسیه به اسکار فرستاده می‌شود. «لویاتان» که فیلمی به شدت خوش‌نقد بود، در سال ۲۰۱۴ موفق به کسب جایزه بهترین فیلم فستیوال لندن شده بود. فیلم زویاگینتسف توانست ۱۰ رقیب دیگر خود از جمله «پشت ابرها» ساخته مجید مجیدی را شکست بدهد که در فستیوال لندن پیش‌نمایش جهانی خود را داشت. این فیلم که نخستین فیلم مجیدی ساخته هند است، داستان پسری جوان را تعریف می‌کند که با موتور خود در خیابان‌ها به سرعت حرکت می‌کند تا به مشتریانش مواد مخدر برساند و امرار معاش کند. اما داستان از جایی شکل می‌گیرد که او باید به کمک خواهرش بشتابد که به خاطر دفاع از خود در مقابل یک حمله جنسی به اتهام قتل زندانی شده است. مجیدی در مصاحبه‌ای گفته بود چند سالی بود که می‌خواست فیلمی خارج از ایران بسازد و «پشت ابرها» را امتدادی از باورهای سینمایی خود خواند که در ارزش‌های انسانی، عشق، دوستی و ارتباط خانوادگی ریشه دارند. فستیوال فیلم لندن که تا فردا ادامه دارد، ۲۴۲ فیلم را به نمایش می‌گذارد که از جمله آن‌ها ۲۹ فیلم پیش‌نمایش جهانی خود را تجربه می‌کنند.

منبع: مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید