شماره مطلب : 21498
زمان انتشار : 96/8/9 - 13:36 2017/10/31
کتاب ‌سازی در ادامه پایان ‌نامه ‌سازی ‌‌های دانشگاهی شکل گرفته‌ است. حتی قرار نیست کتابی که برای مشتری می ‌نویسند برگرفته از پایان ‌نامه باشد و می تواند موضوعی جداگانه و مستقل داشته باشد. حتی می ‌تواند موضوعی فارغ از موضوعات علمی و دانشگاهی داشته باشد؛ موضوعاتی چون داستان و شعر. یکی از مدیران انتشارات از گروهی مولف سخن می گوید که پشت پرده این جریان مشغول به کارند؛ مولفانی که در واقع اغلب استاد دانشگاه یا دانشجوی دکتری ‌اند. همان استادانی که دانشجویان برای نوشتن پایان ‌نامه یا مقاله‌های دانشگاهی ‌شان آنها را به ‌عنوان استاد راهنما یا مشاور انتخاب می ‌کنند...
پدیده ای جدید و عجیب در کشور؛

نویسنده شدن در کمترین زمان و با ضمانت کافی!

کتاب ‌سازی در ادامه پایان ‌نامه ‌سازی ‌‌های دانشگاهی شکل گرفته‌ است. حتی قرار نیست کتابی که برای مشتری می ‌نویسند برگرفته از پایان ‌نامه باشد و می تواند موضوعی جداگانه و مستقل داشته باشد. حتی می ‌تواند موضوعی فارغ از موضوعات علمی و دانشگاهی داشته باشد؛ موضوعاتی چون داستان و شعر. یکی از مدیران انتشارات از گروهی مولف سخن می گوید که پشت پرده این جریان مشغول به کارند؛ مولفانی که در واقع اغلب استاد دانشگاه یا دانشجوی دکتری ‌اند. همان استادانی که دانشجویان برای نوشتن پایان ‌نامه یا مقاله‌های دانشگاهی ‌شان آنها را به ‌عنوان استاد راهنما یا مشاور انتخاب می ‌کنند...

آوینی فیلم: خبرنگار روزنامه جام جم به راسته معروف انقلاب و سرای کتابفروشی ها سری زد و گزارشی بامزه و البته شگفت انگیزو دردآور از فضای امروز فرهنگی ما ترسیم کرد و نوشت: هنوز چند سالی از واگذاری نوشتن پایان ‌نامه‌های کارشناسی ‌ارشد و دکتری در انقلاب نگذشته که تازگی ‌ها مسئله جدیدی به نام سفارش کتاب هم به آن اضافه شده‌ است؛ «روال کار به این صورت است که مشتری سفارش نوشتن و چاپ کتاب را به ناشر می ‌دهد، ناشر از مولفش می ‌خواهد کتاب را با موضوع خاصی که توسط مشتری تعیین می ‌شود بنویسد و بعد از ویرایش نهایی، کتاب به اسم سفارش ‌دهنده که هیچ دخالتی در نوشتن کتاب نداشته‌، چاپ می ‌شود!

این نوع کتاب ‌سازی در ادامه پایان ‌نامه ‌سازی ‌‌های دانشگاهی شکل گرفته‌ است. حتی قرار نیست کتابی که برای مشتری می ‌نویسند برگرفته از پایان ‌نامه باشد و می تواند موضوعی جداگانه و مستقل داشته باشد. حتی می ‌تواند موضوعی فارغ از موضوعات علمی و دانشگاهی داشته باشد؛ موضوعاتی چون داستان و شعر. یکی از مدیران انتشارات از گروهی مولف سخن می گوید که پشت پرده این جریان مشغول به کارند؛ مولفانی که در واقع اغلب استاد دانشگاه یا دانشجوی دکتری ‌اند. همان استادانی که دانشجویان برای نوشتن پایان ‌نامه یا مقاله‌های دانشگاهی ‌شان آنها را به ‌عنوان استاد راهنما یا مشاور انتخاب می ‌کنند...

هزینه نوشتن و چاپ کتاب نزدیک به پایان‌ نامه است؛ موضوع را به مولف ارجاع می ‌دهند، مولف با بررسی  سرفصل‌هایی که مشتری می خواهد، انتخاب می ‌کند که باید تجمیعی بنویسد یا از کتاب‌های مرجع هم استفاده کند. در نهایت کتاب را آماده می ‌کند و بعد از ویرایش نهایی به ‌نظر مشتری می ‌رسد و بعد از تأیید او به پروسه چاپ وارد می ‌شود. هزینه‌ هایی که در این میان برآورد شده از 2 میلیون تومان تا نزدیک ۴ میلیون تومان در نوسان است.

ناشر طبقه دوم ساختمانی در خیابان انقلاب می‌گوید: «ما برای پایان‌ نامه ۲ میلیون تومان می ‌گیریم. کتاب هم با احتساب اینکه ۱۰ جلد چاپ می کنیم، چیزی حدود همان پایان ‌نامه می ‌شود. البته ریزه‌ کاری ‌هایی دارد که هنگام نوشتن قرارداد باید آنها را درنظر گرفت و ممکن است قیمت تغییر کند. تالیف کتاب به تنهایی یک ‌میلیون تومان هزینه دارد. بقیه یک میلیون دیگر هم صرف گرفتن مجوز و چاپ ۱۰نسخه ‌ای آن است.»

سفارش‌ گیرنده دیگری در خیابان دوازده فروردین که واسطه‌ ای است؛ بین مشتری و ناشر، از چاپ ۲۰جلدی حرف می ‌زند. پسر جوانی است که همراه با دیگر همکارانش در دفتری کوچک نشسته‌ اند. شبیه دفاتر مشاور املاک می ماند. هزینه‌ هایی که او از تالیف و چاپ کتاب می ‌گوید کمی متفاوت است؛ «براساس قراردادی که با مشتری می‌نویسیم، ۵۰۰ هزار تومان را هنگام قرارداد می ‌گیریم که در واقع بیعانه کار است. وقتی کتاب آماده شد یک سوم دیگر یعنی ۵۰۰ هزار تومان دیگر را می ‌گیریم و آخرین قسمت پول را بعد از گرفتن مجوز که کتاب آماده چاپ شد می ‌گیریم. کل نوشتن و چاپ کتاب برای شما یک ‌و ‌نیم میلیون تومان تمام می ‌شود.»

او از پروسه ‌ای 2 ماه و نیمه سخن می ‌گوید؛ «نوشتن متن یک ‌ماه طول می ‌کشد، یک ‌ماه و خرده ‌ای هم گرفتن مجوز و چاپ کتاب طول می کشد، در مجموع بعد از 2 ماه و نیم کار آماده است. یک ‌میلیون تومان از این پول را برای تالیف کتاب، آن هم در اندازه ۱۵۰ صفحه می گیریم. ترجمه هم همین نرخ را دارد. اما تعداد نسخه‌های چاپ‌ شده بیشتر از ۲۰ نسخه نیست چون قرار نیست به بازار برود. اصلا این کتاب ‌ها‌ فروشی هم ندارند، بازار کتاب هم خراب است باید ۵۰۰ جلد به بالا باشد که فروخته شود آن هم با نویسنده ‌ای معروف.» اینجا، در این دفتر واسطه‌ گری هم بعضی از اعضای تیم مولفان را استادان دانشگاه تشکیل می ‌دهند، استادانی که نوشتن کتاب برای دیگران، شغل دومشان است.

اما گرانفروش‌ترین ناشر در این بین، ناشری است که دفترش طبقه بالای ساختمانی قرار دارد که داد زن ها جلوی آن ایستاده‌اند و بعد از کلی  پرس ‌و ‌جو درباره اینکه چرا کسی باید کتاب به دیگران سفارش دهد، قیمتی چند پله بالاتر از دیگران می ‌دهد؛ «5/3 میلیون تومان برای نوشتن ۱۵۰ صفحه کتاب در 2 ماه.» آقای ناشر که در ابتدای قرار با تماس با یکی از دوستانش، پرس و جویی هم از روند این کار می ‌کند، قیمت نهایی را برای هر صفحه تالیف، ۱۵‌هزار تومان اعلام می ‌کند.

حق نشر ناشر، شابک و مجوز را ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون اعلام می ‌کند و هزینه چاپ را جلدی ۶ هزار تومان که با احتساب ۵۰ جلد، می ‌شود ۳۰۰ هزار تومان. در این میان باید قراردادی با ناشران نوشته شود که بیشتر آنان ۵۰ درصد هزینه را اول می ‌گیرند. ناشر گرانفروش هم با تأکید بر اینکه در این بازار باید مراقب کلاهبرداران بود، می ‌گوید: «سعی کنید هرجا که می ‌روید حتما طرف حسابتان ناشر باشد، افرادی پیدا می ‌شوند که انتشارات ندارند و به ‌راحتی با گرفتن بیعانه سرتان را کلاه می ‌گذارند، پول می ‌دهید و کتابی تحویل نمی ‌گیرید یا کتابی بهتان می ‌دهند که به درد نمی ‌خورد.»

سایت‌ های بعضی ناشران برای جذب مشتری کتاب، تبلیغات جالبی گذاشته‌ اند. ‌آنها چاپ کتاب را برابر با تقویت رزومه پژوهشی جهت مصاحبه دکتری تخصصی، ارتقای مرتبه علمی و ترفیع استادان دانشگاه‌ ها، افزایش امتیاز علمی پژوهشی در مصاحبه دکتری تخصصی، اخذ ۲ نمره دفاع پایان‌ نامه کارشناسی ‌ارشد، ارتقای جایگاه سازمانی در بین همکاران سازمان و مهم ‌ترین اثر فرهنگی پژوهشی ماندگار شما در بین عامه مردم و باقیات الصالحات می ‌دانند!

به گزارش آینه نیوز، بعد از دزدی های انجام شده از طرح، ایده، سوژه، فیلمنامه، فیلم، تیتر، نوشته، مقاله، نقد، گفت و گوهای قلابی در فضای رسانه و کسب اعتبار با کمک پول و عنوان یافتن دکتر و مهندس و پوشیدن لباس شوالیه و انواع و اقسام عناوین مختلف باید منتظر اتفاقات جدیدی در این کشور بود که دیگر زحمت کسب دانش و آگاهی را از افراد دور کرده و راه آسان باسواد خوانده شدن و کسب وجاهت و اعتبار در جامعه را فراهم می سازد!

منبع: جام جم

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید