شماره مطلب : 21695
زمان انتشار : 96/9/25 - 09:56 2017/12/16
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

بی‌توجهی دولت به مسائل فرهنگی در بودجه سال ۹۷

آوینی فیلم: نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت به مسائل فرهنگی نگاه ویژه‌ای ندارد، تصریح کرد: در لایحه بودجه سال ۹۷ شاهد حذف و کاهش اعتبارات حوزه‌های فرهنگی هستیم.

نصرالله پژمانفر در گفت‌و‌گو با خانه ملت با اشاره به تغییرات در لایحه بودجه سال ۹۷ در حوزه فرهنگی، گفت: این تغییرات در عددها و حذف ردیف‌ها با فکر و منطق انجام نشده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کاهش بودجه حوزه قرآنی، تاکید کرد: اعتبار حوزه قرآنی در سال۹۵ حدود ۲۰۰میلیارد و در سال ۹۶حدود ۱۰۰ میلیارد بوده ولی در لایحه بودجه سال ۹۷ حدود ۴۰ میلیارد تومان برآورد شده است؛ مسئولان باید علت این کاهش را توضیح دهند و مشخص شود با چه نگاه کارشناسانه‌ای این تغییرات اتفاق افتاده است؛ از این مبالغ کدام یک درست است؟ با کدام چشم‌انداز قرآنی این بودجه را کاهش داده‌اند؟

پژمان‌فر با اشاره به عدم توجه دولت به مسائل فرهنگی در بودجه سال۹۷، تاکید کرد: لایحه بودجه فقط نشان‌دهنده درآمدها و هزینه‌ها نیست؛ نگاه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دولت‌ها در لایحه بودجه نمود پیدا می‌کند و در بودجه سال ۹۷ دولت حذف و کاهش اعتبارات حوزه‌های فرهنگی را در اولویت قرار داده و این موضوع نشان می‌دهد به مسائل فرهنگی نگاه ویژه‌ای ندارد و این موضوع بسیار خطرناک است.

وی با بیان اینکه اگر مسائل فرهنگی در اولویت دولت نباشد در آینده مشکلات بسیاری در زمینه اجتماعی و فرهنگی ایجاد می‌شود، ادامه داد: فرهنگ زیرساخت همه امور است؛ اقتصاد مقاومتی را بدون در نظر گرفتن زمینه‌های فرهنگی نمی توان محقق کرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حذف جدول ۱۷ از لایحه بودجه سال ۹۷، اظهار کرد: در این زمینه کار کارشناسی انجام نگرفته است حذف همه جدول‌ها از لایحه بودجه منطقی نیست؛ بخش خصوصی که از این جدول اعتباراتی به عنوان کمک دریافت می‌کرد، کار حاکمیتی انجام می‌داد و با حذف این اعتبارات بسیاری از کارها روی زمین می‌ماند؛ کمیسیون فرهنگی تلاش دارد این مشکلات را در لایحه بودجه ۹۷ برطرف کند اما به نظر می‌رسد راه به جایی نمی‌برد چرا که درآمدهای دولت واقعی نیست و نمی‌خواهد تغییرات مجلس را اعمال کند.

 

منبع: فارس

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید