شماره مطلب : 21865
زمان انتشار : 96/12/19 - 15:46 2018/3/10
آوینی فیلم: سریال «آرماندو» به تهیه کنندگى ایرج محمدى و کارگردانی احسان عبدی‌پور در ابتدا قرار بود براى نوروز ٩٦ ساخته شود؛ از اواخر سال ١٣٩٥ کلید خورد و تا اواسط تابستان سال جارى تصویربردارى‌اش طول کشید. هنوز تکلیف این سریال برای نمایش معلوم نیست. شاید «آرماندو» سریال شبکه 3 در نوروز 97 باشد.

حرف‌های تازه آذرنگ از «آرماندو»، «آذر» و مواجهه‌اش با نیکی کریمی

آوینی فیلم: سریال «آرماندو» به تهیه کنندگى ایرج محمدى و کارگردانی احسان عبدی‌پور در ابتدا قرار بود براى نوروز ٩٦ ساخته شود؛ از اواخر سال ١٣٩٥ کلید خورد و تا اواسط تابستان سال جارى تصویربردارى‌اش طول کشید. هنوز تکلیف این سریال برای نمایش معلوم نیست. شاید «آرماندو» سریال شبکه 3 در نوروز 97 باشد.

آوینی فیلم: سریال «آرماندو» به تهیه کنندگى ایرج محمدى و کارگردانی احسان عبدی‌پور در ابتدا قرار بود براى نوروز ٩٦ ساخته شود؛ از اواخر سال ١٣٩٥ کلید خورد و تا اواسط تابستان سال جارى تصویربردارى‌اش طول کشید. هنوز تکلیف این سریال برای نمایش معلوم نیست. شاید «آرماندو» سریال شبکه 3 در نوروز 97 باشد. حمیدرضا آذرنگ، مرجانه گلچین، الیکا عبدالرزاقى، علیرضا استادى، على مسعودى، سحر ولدبیگى، على اوجى، فریبا طالبى، مجید پتکى، شهربانو موسوی در «آرماندو» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در ادامه گفت‌وگوی حمیدرضا آذرنگ بازیگر سریال «آرماندو» منتشر می‌شود.

-درباره داستان «آرماندو» بگویید.

«آرماندو» داستان یک خانواده است که امورات و ارتزاق مالى خودشان را از هنرورى بدست مى‌آورند و از بدنه تلویزیون و سینماى کشورمان هستند. شخصا اعتقاد دارم این افراد در ادامه بقاى سینما و تلویزیون خیلى تاثیرگذار و از افراد با شرافت روزگار هستند. کلیات داستان «آرماندو» درباره این خانواده هنرور است.

-«آرماندو» چه ویژگى‌ای داشت که در آن به ایفاى نقش پرداختید؟

بدون تعارف بگویم بیشتر از همجوارى با احسان عبدى پور به عنوان کارگردان و ایرج محمدى تهیه کننده این مجموعه نمایشى براى نقش آفرینى در «آرماندو» وام گرفتم تا دراین سریال حضور داشته باشم. در ارتباط با فیلمنامه باید بگویم که سناریوی کاملی در دست نداشتیم ولى امیدوارم از اعتماد به احسان عبدى پور و ایرج محمدى جواب خوبى بگیریم.

به عنوان بازیگر وقتى در مقابل دوربین یا یک اثر نمایشى حضور پیدا مى‌­کنم با توجه به نفس کشیدن در طول تولید فیلم شاید متوجه شوم که کار معمولى رو به پایین یا معمولى رو به بالا از آب درخواهد آمد،­­­­­­­ ولى اینکه آیا اثر نمایشى مربوط ایده‌آل خواهد شد، واقعا شخصا پس از این همه سال حضور در تئاتر و سینما متوجه معیارهاى آن نشدم، ولی به ضرس قاطع به خودم ثابت شده که اگر در روند مسیر تولید یک اثر نمایشى در تلویزیون و سینما حال گروه خوب باشد و انرژى جمعى خوبى در کار وجود داشته باشد، نتیجه نهایى مطلوب خواهد بود و شرمنده نمى­‌شویم. در«آرماندو» هم تمام عوامل اجرایى تلاش کردند تا آن میزان رسالتى که بر دوش ما براى خلق انبساط خاطر و قدرى لبخند بوده را به نحوه مطلوبى ایجاد کنند.

-«آرماندو» چه پیامى به مخاطبانش می‌دهد؟

تنها چیزى که مى‌­توانم درباره این سریال بگویم این است که انگشت گذارى و نشانه گذارى «آرماندو» بر روى عشق است. در هر حرفه و موقعیت مکانى و زمانى که یک انسان وجود داشته باشد، عشق خیلى راحت مى­تواند او را به زندگى امیدوار کند، مسئله ای که در جامعه امروز کم رنگ شده و ما دیگرعاشق یکدیگر نیستم و از نبود آن لطمه فراوانى خوردیم.

-برخى منتقدان مى‌­گویند حمیدرضا آذرنگ پاسور خوبى در آثار نمایشى است، قبول دارید؟

طول و عرض و امتداد خطى یک شخصیت که چقدر دیالوگ و بازى دارد اصلا مهم نیست، اعتقاد دارم که همه ما پاسور هستیم، اگر ذره‌­اى این امر اشتباه تعریف شود و کسانى فکر کنند بازیگر نقش مکمل پاسور است و من باید گل بزنم آن فرد سالها قبل باخته است، چرا که همه مکمل یکدیگر هستیم.

همه بازیگران نقش پاسور دارند و همگى براى ارتقاء سطحى کیفى یک موقعیت و رسیدن آن به بالاترین درصد باور پذیرى در ذهن مخاطب تلاش مى‌کنند. همه از جمله کسى که فقط در مقابل دوربین راه مى رود و فردى که یک دقیقه دیالوگ دارد تا نقش رل اصلى همه مکمل یکدیگر هستند. براى من اصلا رل یک معنا ندارد، این را از تئاتر یاد گرفتم. هرکسى که در مدت زمان حضورش چه یک لحظه باشد و چه نود دقیقه باشد، اگر بتواند کار خودش را به درستى در مواجه با عوامل هم دست و کاراکترهاى روبه رو انجام بدهد، به نظرم به درصد نهایى توفیق رسیده و اصلا گل مهم نیست و شایسته تقدیر است.

متاسفانه این اشتباه در سینما وجود دارد و امتداد طول و عرض یک نقش باعث شده که رل یک و دو تعریف شود، اصلا چنین مسئله اى در تئاتر نیست و باعث خودباورى هاى غلط در بازیگرانى شده که تافته جدا بافته هستند وقتى این لفظ رل یک برایشان تعریف مى شود. رل یکى وجود ندارد همه رل یک هستند.

در تئاتر شبنم طلوعى با یک دقیقه حضور در کنار بازیگران حرفه اى، جایزه اول بازیگر را گرفته است و این موضوع اصلا اتفاق پیچیده اى نیست، چرا چون کار خودش را در نقش مورد نظر به درستى انجام داده و این اوج رسالت هنر است که مى­‌گوید هر جایى هستید کار خودت را درست انجام بدهد. این الفاظ به سینما خیلى لطمه زده است و باعث باند بازى وگروگشى ها شده، این فردیت گرایى به سینما صدمه بدى را وارد کرده است.

-به کارگردانی در سینما هم فکر می‌کنید؟

خیلی دوست دارم ولی هنوز احساس می‌کنم که کوچک هستم. امیدوارم آن زمان برسد که خودم را هم قد این اتفاق بدانم. البته وقوع این اتفاق می‌تواند سال آینده یا ١٥ سال دیگر باشد. به حل معادلات کارگردانی که بشدت سخت است، خیلی علاقه‌مند هستم.  مواجه با یک سری آدم که باید مدیریت شوند و یک محصول و اثر را به تکامل برسانند و تولید کنند و پرورش انگیزه آنها به شکلی که تمام خودشون را هزینه کنند، برایم خیلی دلچسب است. بازیگری هم مثل حل معادلات است وقتی مقابل پارتنر قرار می­‌گیریم، سعی می­‌کنم بیشترین کمک را بکنم تا خودم شکل بگیریم، این وظیفه من است اصلا منتی هم نیست و گردن همه است. قبل از اینکه به خودم فکر بکنم به فرد روبه رو فکر مى­‌کنم که چقدر می‌­توانم آن موقعیت را با فرد روبه رو به تکامل برسانم و من تصمیم گیرنده و پیش برنده نباشم.

سال ٩٦ خیلى سریع گذشت و خیلى شتاب داشت، امیدوارم در این شتاب دچار دستپاچگى نشوم و اشتباهى را تکرار نکرده باشم، دلى را زخم نزده باشم. آن مواجهه‌هاى خودم را هم دوست داشتم به رسانه ها کشیده نشود تا در درون خودمان حل و فصل شود، بتوانیم رودرو صحبت کنیم و مشکل را برطرف کنیم. امیدوارم مثل همیشه سایه هنر مستدام باشد و شرمنده خودمان نباشیم.

به گزارش تسنیم؛ چند ماه قبل در جریان اکران فیلم سینمایی آذر، حمیدرضا آذرنگ بازیگر نقش اول مرد این فیلم انتقاد‌های بی‌سابقه‌ای را نسبت به نیکی کریمی تهیه‌کننده اثر مطرح کرد. آذرنگ گفته بود نیکی کریمی به عنوان تهیه کننده «آذر» در تبلیغات این فیلم تنها از عکس‌های خودش استفاده کرده و انگار نه انگار که او نقش اصلی مرد این فیلم را ایفا کرده است. آذرنگ همچنین خبر داد که محمد حمزه‌ای کارگردان «آذر» هم از این فیلم حذف شده و خودش هم در اواسط فیلمبرداری قصد خروج از این پروژه را داشته است. آذرنگ معتقد بود که در پشت صحنه «آذر» اتفاقات چرکی افتاده است و بهتر است نیکی کریمی برود فیلم شخصی بسازد.

 

منبع: تسنیم

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید