شماره مطلب : 21951
زمان انتشار : 97/2/1 - 10:27 2018/4/21
آوینی فیلم: چند سالی است که بنا به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 7 فروردین به عنوان «روز ملی تئاتر» نامگذاری شده و خوب است در این روز به یادسپاری آئین اصیل هنرهای نمایشی بپردازیم.
چگونه می توان از هنر شریف «تئاتر» برای احیای ارزش های ملی استفاده کرد؟

به سمت نوشدن با هنرهای نمایشی

آوینی فیلم: چند سالی است که بنا به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 7 فروردین به عنوان «روز ملی تئاتر» نامگذاری شده و خوب است در این روز به یادسپاری آئین اصیل هنرهای نمایشی بپردازیم.

آوینی فیلم: چند سالی است که بنا به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 7 فروردین به عنوان «روز ملی تئاتر» نامگذاری شده و خوب است در این روز به یادسپاری آئین اصیل هنرهای نمایشی بپردازیم. چند سال پیش استاد علی نصیریان با اشاره به ویژگی های اصیل نمایش ایرانی نوشته بود: «تئاتر ایران جدای از ابعاد نمایشی و آیینی و خرده نمایش ها و گونه های نمایشی و ظرفیت ها و قابلیت های گرانسنگ ادبی، به شکل مدرن، یکصد و پنجاهمین سال خود را تجربه می کند و در همین عمر کوتاه خویش نشان داده است که از توانمندی، استعداد و خلاقیت های درخشانی برخوردار بوده که تاریخ تئاتر ایران گواه این مدعاست و زحمات و جانفشانی هنرمندان این رشته برای بقا و ماندگاری جای تقدیر بسیار دارد.» تقارن نوروز باستانی و تئاتر ملی مساله مهم دیگری است که در یادداشت بازیگر آثار خاطره انگیز هنر تصویری ایران آمده و در آن اشاره شده است: «نوروز روز نو است و تئاتر زایش و آفرینش هنری که مدام در حال نو شدن است و به قول پیتر بروک کارگردان تئاتر معاصر، «در تئاتر لوح تدریس، همیشه تمیز و تازه است».»

آن چه باید در این مجال اشاره داشت این است که 7 فروردین ماه روز ملی تئاتر می تواند برای ایران و ایرانیان رجوعی دوباره به تئاتر باشد. هنری که ریشه در دین و آئین اسلامی و ایرانی دارد و از آثار گرانقدر تعزیه تا انواع نمایش های برگرفته از فرهنگ و معرفت و اخلاق ایرانی نشانه هایی است از تقارن هنر تئاتر با فرهنگ مردمان این دیار و چه خوب است به دور از هرگونه گرایش به اقتباس های غیرایرانی و  نگاهی تقلیدی به آثار مجهول غربی، بیش از گذشته در فکر احیای هنر ایرانی در عرصه تئاتر باشیم. اگرچه انتخاب این روز برای نامگذاری «روز تئاتر» برگرفته از تاریخ 27 مارس؛ روز جهانی تئاتر می باشد که در سال 1962 توسط انیستیتو بین‌المللی تئاتر (International Theatre Institute) تعیین شد اما می توانیم چنین روز و هر روز تئاتر را مطابق با فرهنگ و آئین ایرانی مطابقت دهیم. احیای آثار اصیل نمایشی و بهره گیری از داستان هایی مرتبط با زندگی مردم در طبقات و نگاه های مختلف شهری می تواند راهی برای برون رفت از آثاری متکی به نمایشنامه های غربی باشد. شرایطی متفاوت در عرصه هنرهای نمایشی تا دیگر مطابق زمان پسرفت سال های اخیر متکی به انواع مدل های تقلیدی از آثار تنسی ویلیامز و آرتور میلر و هنریک ایبسن و مارتین مک دونا و نیل سایمون نباشیم! و به داستان ها و نمایشنامه های خودی دل ببندیم و با نگاهی برآمده از فرهنگ دینی و آئینی و با استفاده از داستان هایی این جایی به گسترش و تعامل ارتباط متقابل «اثر با مخاطب» کمک کنیم و در این راه وظیفه اداره کل هنرهای نمایشی و مدیرش که سابقه انقلابی دارد، بیش از پیش احساس می شود. در واقع انتظار مخاطبان علاقمند به آثار با هویت ایرانی از مهدی شفیعی، مدیر کل هنرهای نمایشی ایجاد شرایطی بسیار بهتر از فضای فعلی است تا دیگر شاهد روزگاری نباشیم که انواع آثار بیگانه با فرهنگ و هویت زیست ایرانی و با نگاهی مبتذل و فضایی وارداتی به صحنه برود و حتی به نام اثری ارزشی و به ظاهر دینی، داستانی غیر دینی در صحنه تئاتر کشور رخ دهد! که پیش از این بارها رخ داد و نمونه آخرینش در آخرین روزهای سال پیش و با نمایش محمدرحمانیان بود.

اگر چه تئاتر هنری مظلوم است که حتی در فضای رسانه ای هم چندان بهایی ندارد و کمترین حجم اخبار و نقد و تحلیل و گفت و گو پیرامون این رشته هنری وجود دارد اما نمی توان از ارزش های این هنر مردمی غافل شد و همان گونه که در پیام استاد نصیریان آمده است؛ تئاتر هنری است که می تواند روح جامعه را به شکلی زنده و پویا روی صحنه نمایش به نقش درآورد و انتظار می رود بسیار بیش از این ها مورد توجه مخاطبان و منتقدان و اهالی رسانه و به خصوص متولیان فرهنگی کشور قرار بگیرد.  اگر چه اداره کل هنرهای نمایشی در روزهای ششم و هفتم فروردین ماه برنامه های مختلف نمایشی در زمینه تئاتر خیابانی را در محوطه مجموعه تئاتر شهر و برخی نقاط دیگر تدارک دیده است اما ارتباط نزدیک با مخاطبان از طریق آثاری با هویت در طول سال رقم خواهد خورد تا آن گروه از مردم که به دلیل فضای نامناسب در عمده آثار نمایشی علاقه ای به حضور در سالن های نمایشی ندارند هم مشتاق تماشا شوند و بتوانیم از ظرفیت های فرهنگ دینی و ایرانی در آثار نمایشی بیشتر استفاده کنیم. نکته ای که پیش از این بارها مورد توجه مقام معظم رهبری هم قرار گرفته و ایشان پیش از این به اهالی هنر پیشنهاد دادند: «گروه‌های هنرمند بنشینند واقعا مفاهیم حقیقی اسلامی را بیان کنند.»

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید