شماره مطلب : 22052
زمان انتشار : 97/2/29 - 15:41 2018/5/19
آوینی فیلم: اکبر نبوی، منتقد سینما در واکنش به توقع ابراز همدردی با فلسطینیان توسط برخی سینماگران تأکید کرد: فلسطین، سرزمین مظلومیت است و در طول این چند دهه، به نمادی از آزادگی و مرز انسان و حیوان تبدیل شده است.
یک منتقد سینما:

«فلسطین» سرزمین مظلومیت و مرز انسان و حیوان است

آوینی فیلم: اکبر نبوی، منتقد سینما در واکنش به توقع ابراز همدردی با فلسطینیان توسط برخی سینماگران تأکید کرد: فلسطین، سرزمین مظلومیت است و در طول این چند دهه، به نمادی از آزادگی و مرز انسان و حیوان تبدیل شده است.

آوینی فیلم: حملات رژیم صهیونیستی در «روز نکبت» به آزدی‌خواهان فلسطینی نوار غزه، بار دیگر باعث شهادت بیش از 60 نفر از مردم مظلوم فلسطین شد. این اقدام وحشیانه صهیونیست‌ها با واکنش برخی از هنرمندان در فضای مجازی مواجه شده است، گرچه برخی دیگر که نسبت به حملات تروریستی پاریس ابراز همدردی کرده بودند، این بار در قبال نسل‌کشی، سکوت را ترجیح داده‌اند!

اکبری نبوی، منتقد سینما در این باره یادداشتی با عنوان «گدایی برای همدردی با مردم مظلوم فلسطین» در کانال شخصی خود نوشته که بدین شرح است:

اصغر فرهادی و کسانی از جنس او برای مردم ستم‌کشیده فلسطین و کودکان و نوجوانانی که این روزها در سرزمین‌های اشغالی به دست دژخیمان صهیونیست شهید می‌شوند، اظهار همدردی نمی‌کنند. خب نکنند! چرا برای برخی این مسأله اینقدر مهم شده است؟
اگر پذیرفته باشیم که جهان معنا و نگرش‌های فردی انسان‌هاست که مواضع آنها را رقم می‌زند و رویکردشان را نسبت به پدیده‌های انسانی و اجتماعی مشخص می‌سازد، طبیعتاً باید سکوتشان در ارتباط با یک موضوع و غوغایشان درباره موضوعی دیگر، برایمان امری بدیهی باشد.
از سوی دیگر، زلال اندیشه و استقلال واقعی تفکر ناب و تعالی طلب، گوهری است که هر کس شایستگی آن را ندارد. اگر برخی گمان می‌کنند تفکر و اندیشه و خرد و عاطفه ناب انسانی متاعی است که هر کس می‌تواند آن را از کوچه و بازار تهیه کند و همچون دخترکان نو رسیده بر گردن بیاویزد و دلبری کند، به این ساحت بلند و جایگاه شریف توهین کرده‌اند.
مگر می‌شود از زمین خشک و خاک سترون توقع گل و سبزه و ریحان داشت؟ و مگر در شوره‌زار بذری می‌روید که گروهی از ناباروری آن گلایه می‌کنند؟
فلسطین، سرزمین مظلومیت است و در طول این چند دهه، به نمادی از آزادگی و مرز انسان و حیوان تبدیل شده است. این سو یا آن سوی این مرز بودن، فقط و فقط به برخورداری از تشخص انسانی، اندیشه و استقلال در منش و تفکر، یا محروم بودن از این شاخصه‌های روشن مربوط می‌شود.

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید