شماره مطلب : 22085
زمان انتشار : 97/3/6 - 14:53 2018/5/27
آوینی فیلم: دعای یازدهمین روز از ماه مبارک رمضان، به‌‌همراه شرح آن منتشر شده است.
دعای روز یازدهم ماه رمضان

خدایا دوست گردان نزد من در این ماه احسان و نیکی را

آوینی فیلم: دعای یازدهمین روز از ماه مبارک رمضان، به‌‌همراه شرح آن منتشر شده است.

آوینی فیلم: در بیان عظمت ماه رمضان همین بس که قرآن کریم کتاب هدایت تمام بشریت در این ماه آن هم در شب قدر که برتر از هزار ماه است، نازل شده است، ماهی که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از پیامبر(ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است.

اینک به‌مناسبت فرا رسیدن یازدهمین روز از ماه مبارک رمضان، دعای روز یازدهم این ماه شریف به‌همراه شرحی از آن منتشر شده است:

* * * * *

اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ
وکَرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ
و حَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ و النّیرانَ
بِعَوْنِکَ یا غیاثَ المُسْتغیثین.
خدایا دوست گردان نزد من در این ماه احسان و نیکی را
و ناخوش‌دار در پیش من در این روز فسق و نافرمانی و گناه را
و حرام گردان در این روز بر من خشم کیفربار و آتش (سوزان) را
به کمک خودت، ای فریاد رس فریادخواهان
شرح دعا از آیت‌الله مجتهدی:

اللَّهُمَّ حَبِّبْ إِلَیَّ فِیهِ الْإِحْسَانَ؛

درخواست لذت احسان از خداوند

خدایا کاری کن که خوبی‌ها  را دوست داشته باشم و از بدی‌ها  بدم بیاید و عبادت و انجام هر کار خوبی نزد من محبوب باشد. این دعای خیلی خوبی است که انسان طوری باشد از کار خوب لذت برد. اگر خواستی کار خوبی انجام بدهی مخفیانه انجام بده و قصد قربت کن؛ اگر با خبری که همسایه ات تنگدست است خیرات و صدقات خود را به شخص ناشناسی؛ مثلاً به یک بار بری بده؛ بگو این قالی را برو بده در خانه فلانی؛ تا خدای نخواسته همسایه ات خجل نشود. طوری زندگی کنید که آبروی کسی را نریزید. در احسان، اهل ریاکاری نباشید که اگر اینگونه بودید در قیامت برای شما اجر و پاداش نیست.

اجناس خوب و اعلاء صدقه دهید

جنس خوب هم صدقه بدهید؛ اگر متمکن هستی جنس اعلاء را برای صدقه و خیرات کنار بگذار.

شخص متمکنی می‌گفت برای زکات فطریه جو می‌شود داد؟ به او گفتم: مگر خودت نان جو می‌خوری؛ تو که وضعت خوبه برنج اعلای آستانه اشرفیه بده؟ چرا جو می‌دهی؟! تازه وقتی هم به درب منزل مستحق بردی نگو این فطریه هست؛ تو چکار داری بگویی این برنجی که آورده‌ام؛ فطریه است ! بگو به منزلتان می‌آمدم خواستم دست خالی نیایم؛ بگو عیدی است و ... کاری نکن که فامیل فقیرت؛ همسایه تنگدستت خجالت بکشد. بهترین خوبی‌ها این است که آدمی به فامیل فقید کمک کند، بعضی‌ها به فامیل کمک نمی‌کنند حتی مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (ره) احتیاط می‌کردند و می‌گفتند: اگر در شهرتان مستحق وجود دارد؛ اشکال دارد که فطریه را به شهرهای دیگر بفرستید. پس اگر شما اهل تهران باشید و پول فطریه را فرستادی اصفهان اگر این پول در بین راه تلف شد، شما ضامن هستی و باید یک مرتبه دیگر این پول را بدهی.

پس دعا دعای خیلی خوبی هست؛ از خدا بخواهیم که احسان را در نزد ما محبوب کند. در حدیث وارد شده است «خَیرُکُم مَن اَطعَم الطَعام» بهترین شماها کسانی هستند که اطعام طعام می‌کنند؛ غذا درست می‌کند و به دیگران اطعام می‌دهد. در قدیم رسم بود کسی که مرده‌ای داشت در شب‌های جمعه همان غذایی که میّت ایشان دوست داشت می‌پختند و خیرات می‌کردند؛ مثلا اگر پدر مرحوم کسی، قیمه پلو دوست داشت، شب جمعه آن را تهیه می‌کردند و خیرات می‌کردند و ... در روایت آمده است که ارواح مردگان مومنین در شب‌های جمعه بر بالای پشت بام منازل اقارب و خویشان سر می‌زنند و می‌گویند: آن لقمه‌هایی که جلوی سگان می‌اندازید به نیت ما خیرات کنید! ما محتاج هستیم، التماس می‌کنند.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید