شماره مطلب : 22204
زمان انتشار : 97/5/9 - 15:03 2018/7/31
آوینی فیلم: نشست رسانه ای سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور دبیر و تعدادی از مدیران این رویداد هنری برگزار و جدیدترین اطلاعات مربوطه ارایه شد.
اولین نشست خبری دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار شد

بخش چهل سالگی انقلاب اسلامی به نحو احسن برگزار می شود

آوینی فیلم: نشست رسانه ای سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور دبیر و تعدادی از مدیران این رویداد هنری برگزار و جدیدترین اطلاعات مربوطه ارایه شد.

آوینی فیلم: اولین نشست خبری سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر صبح امروز سه شنبه ۹ مردادماه با حضور نادر برهانی مرند دبیر این دوره از جشنواره، سعید اسدی، اتابک نادری، عباس غفاری و ... در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

برهانی مرند در ابتدای نشست با اشاره به اینکه خودش را اهل رسانه می داند، عنوان کرد: من اساسا اهل مشاوره و گفتگو هستم و حالا که فراخوان تنظیم شده فکر می کنم می توانم با اهالی رسانه صحبت کنم. در مقام هنرمند شاید علاقه به گفتگو نداشته باشم ولی به عنوان دبیر دوست دارم به بحث و تبادل نظر بنشینیم.

وی ادامه داد: در همین راستا سه نشست رسانه ای تعریف شده است و حتی از عباس غفاری روابط عمومی جشنواره خواسته ام که ساعاتی را در دبیرخانه به گفتگو با رسانه ها اختصاص دهد. فراخوان حاصل ۲ ماه زحمت بدون تعارف ما است و الان به سرفصل های اصلی فراخوان اشاره می کنم.

برهانی مرند با اشاره به اینکه معتقدست فراخوان امسال نسبت به گذشته تغییر زیادی نکرده است، بیان کرد: این فراخوان در واقع ادامه منطقی فراخوان سال های قبل است.

وی درباره دلیل تغییر زمان جشنواره تئاتر فجر در این دوره گفت: چون از ۱۰ تا ۲۰ بهمن ایام فاطمیه است یا باید دی ماه جشنواره را برگزار می کردیم که زمان مناسبی نبود یا اول تا ۱۲ بهمن که همزمان با جشنواره فیلم فجر می شد که درنهایت تصمیم گرفتیم بعد از ۲۲ بهمن و همزمان با جشنواره موسیقی باشد که از نظر ما بهترین زمان بود.

دبیر جشنواره با اشاره به واقع بینانه بودن فراخوان توضیح داد: شرایط خاص تئاتر ما مثل خصوصی شدن و ورود جوانان به تئاتر باعث شد نگاه ما هم تغییر کند چون‌ نوع مطالبات نسل جوان متفاوت است و بنابراین رویکرد ما هم رقابتی شده است و اتفاقا اغلب اهالی تئاتر علاقه مند هستند که در رویدادی رقابتی شرکت کنند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر افزود: یکی دیگر از آسیب شناسی های ما این بود که بتوانیم به همه صنوف اهمیت دهیم و جشنواره برای همه صنوف برگزار شود. همچنین امسال تلاش کردیم که جشنواره برآیند نمایش های یکسال اخیر باشد. امسال جشنواره صددرصد مرورمحور است؛ به جز چند نمایشی که در بخش مهمان حضور دارند.

برهانی مرند با اشاره به اینکه تلاش می کنند برگزارکننده خوبی باشند و احترام مهمانان و هنرمندان را نگه دارند، گفت: جشنواره های فجر ما چندین سال است که فراموش کردند یک جشن هستند برای همین ما امسال مهمترین کارمان را همین پیوست های تشریفاتی دانستیم نه تجملاتی. این حق داوران و هنرمندان است که در جشنواره ای شرکت کنند که سرشار از آبرو و احترام است. البته کار سخت و هزینه بری است اما اگر ۲۰ درصد هم موفق شده باشیم بسیار خوب است. همچنین توجه به استان ها یکی دیگر از موارد مورد نظر ما در این دوره از جشنواره بود.

در ادامه خبرنگاران سوالاتشان را درباره فراخوان جشنواره با برهانی مرند مطرح کردند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر چهلمین سالگرد انقلاب در آثار و بخش های این دوره از جشنواره بیان کرد: امسال با چهلمین سالروز انقلاب روبرو هستیم که خوشبختانه باعث می شود به جشنوارگی جشنواره اضافه شود و ما در انتخاب هایمان دقت می کنیم که آثار در وهله اول صددرصد کیفی باشند و کیفیت، خلاقیت، انظباط در آثار مورد توجه قرار گیرد و در عین حال روح چهل سالگی انقلاب در جشنواره جریان داشته باشد. رضا صمدپور مدیر بخش چهل سالگی جشنواره است که با کمک وی تلاش داریم این بخش به بهترین وجه برگزار شود.

دبیر جشنواره تئاتر فجر اضافه کرد: با توجه با مشکلات اقتصادی تلاش کردیم به شکلی برنامه ریزی کنیم که کمترین مشکل را داشته باشیم و سعی می کنیم در برنامه ریزی و انتخاب ها به این مشکلات توجه کنیم که هم بخش کیفی را لحاظ کنیم و هم مسایل اقتصادی را در نظر بگیریم. بودجه این دوره نیز مثل سال قبل است اما قرار است از ارز دولتی در بخش بین الملل استفاده کنیم که مطمئنا دوستان از ما حمایت می کنند و مشکلی از این بابت نخواهیم داشت.

در ادامه سعید اسدی مدیر بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر در این باره بیان کرد: بودجه و فرصت محدود ما همیشه کار را برایمان دشوار کرده است. در این دوره تعامل تئاتر ایرانی با تئاتر ملل از جمله برنامه های ما است که البته حضور نمایش های خارجی در بخش های دیگر نیز وجود دارد.

وی افزود: در سال های اخیر بخش بین الملل متمرکز بر حضور کارهای خارجی بوده اما حضور مهمانان خارجی مثل دبیران فستیوال های دیگر نیز بسیار مهم است و این فرصت را برای معرفی آثار و هنرمندان‌ایرانی فراهم می کند. در کنار حضور مهمانان خارجی و دعوت از هنرمندانی که شان جشنواره را بالا ببرند، ملاقات مهمانان با هنرمندان و فراهم شدن شرایطی برای معرفی بین المللی آثار ایرانی از دیگر برنامه های ما است. در حال حاضر ۸۴ اثر از مسیر فراخوان و ۴۰ اثر از طریق مذاکره به دست ما رسیده که در حال بررسی هستند.

اضافه کردن دیدگاه جدید