شماره مطلب : 22270
زمان انتشار : 97/5/27 - 08:49 2018/8/18
آوینی فیلم: نقش سینما به عنوان بازوی مهم فکری جامعه و نقش هنرمند به عنوان بازتاب دهنده وضعیت جهان می تواند نقش مهمی باشد.
نقش سینما در نمایش تصویر داعشی ها طی گفت و گوی آوینی فیلم با عباس لاجوردی کارگردان فیلم «جشن تولد»:

ساخت فیلم هایی که موجب بیداری خواهد شد

آوینی فیلم: نقش سینما به عنوان بازوی مهم فکری جامعه و نقش هنرمند به عنوان بازتاب دهنده وضعیت جهان می تواند نقش مهمی باشد.

آوینی فیلم: تصویر تاریک و وحشتناک انسان هایی تاریک دل همچون داعش سال ها است که سایه بر زمین افکنده است. تصویری از درنده خویی و آدم کشی گروهی وحشی که با هویتی خالی از انسانیت و با خوی حیوانی به کشتار انسان های بیگناه اعم از زن و مرد دست می زند. در این میان نقش سینما به عنوان بازوی مهم فکری جامعه و نقش هنرمند به عنوان بازتاب دهنده وضعیت جهان می تواند نقش مهمی باشد.

سینمای ایران در سال های اخیر در حوزه مستند توانست چند اثر مستند در ارتباط با شناسایی و نمایش داعشی ها بسازد و آخرین فصل از سریال پُرمخاطب «پایتخت» هم به قلب حوادث داعش رفت و با استقبال مخاطبان مواجه شد اما سینمای ایران تاکنون نتوانست به حد امکان نمایشی واقعی از خوی پلید داعشی ها باشد و اگر هم افرادی همانند «ابراهیم حاتمی کیا» به ساخت فیلمی موفق همچون «به وقت شام» دست زدند، برآمده از نگاهی اعتقادی و شخصی بود نه تلاش و استراتژی مشخصی که از سوی متولیان فرهنگی کشور صورت گرفته باشد.

عباس لاجوردی، کارگردان جوانی که سابقه مستندسازی دارد، از جمله معدود سینماگرانی است که اقدام به ساخت فیلم بلند سینمایی با موضوع حضور داعش در منطقه کرده است. فیلم «جشن تولد» اگر چه در چرخه معیوب اکران و پخش سینمای ایران توفیقی نیافت، اما به طور حتم می تواند گوشه ای از رشادت های دلاوران ایرانی و نقش پُررنگ مدافعان حرم را در دفاع از شرافت و مردانگی به تصویر درآورد. لاجوردی که سابقه ساخت مستندسازی در منطقه را دارد، طی گفت و گو با آوینی فیلم، در خصوص لزوم ساخت آثاری مرتبط با حضور بیگانگان در منطقه گفت: «سینما و به طور کلی رسانه ها باید بتوانند ذهن مردم را در سطح جهان کنترل و هدایت کند و تولید فیلم هایی درباره اتفاقات و شرایط منطقه موجب بیداری خواهد شد.»

لاجوردی که علاقه خاصی برای به تصویردرآوردن مجاهدت های سربازان اسلام دارد، ضمن گلایه از فضای موجود فرهنگی، به کم کاری مسئولان فرهنگی اشاره می کند و در این خصوص به آوینی فیلم می گوید: «به نظرم در این خصوص سیاست های فرهنگی کشورمان درست عمل نکرده و این باعث شده که دچار ولنگاری فرهنگی شویم. از این نظر مسئولان فرهنگی نتوانستند وظیفه خود را در تولید آثار حوزه مقاومت به خوبی ایفا کنند.»

آن چه پیدا است اگر چه با حضور قهرمانانه مدافعان حرم و شخصیتی برجسته و دلاور همچون حاج قاسم سلیمانی، شر داعش از منطقه برید اما غده سرطانی داعشی ها به این زودی ها کنده نخواهد شد و سینمای ایران باید بتواند همواره نمایشگر شرایط سیاسی منطقه و جهان باشد و تصویری نزدیک از سپیدی ها و تاریکی ها را به مخاطبان نمایش دهد.

اضافه کردن دیدگاه جدید