شماره مطلب : 22272
زمان انتشار : 97/5/27 - 09:30 2018/8/18
آوینی فیلم: فیلم «طلای سیاه» سیری کوتاه به چگونگی سرگیری قبایل عرب و ارتباط آن ها با هم پرداخته شده و تاثیر ثروتی بادآورده چون نفت بر روابط خدشه دار انسانی دوره می شود.
نگاهی به فیلم تبلیغاتی و سیاسی «طلای سیاه» و تصویری که از آل سعود می سازد

فیلمی که می خواهد بلندگوی تبلیغاتی فتنه گران باشد!

آوینی فیلم: فیلم «طلای سیاه» سیری کوتاه به چگونگی سرگیری قبایل عرب و ارتباط آن ها با هم پرداخته شده و تاثیر ثروتی بادآورده چون نفت بر روابط خدشه دار انسانی دوره می شود.

آوینی فیلم: فیلم «طلای سیاه» سیری کوتاه به چگونگی سرگیری قبایل عرب و ارتباط آن ها با هم پرداخته شده و تاثیر ثروتی بادآورده چون نفت بر روابط خدشه دار انسانی دوره می شود. فيلمی اقتباس شده از رمان «جنوب قلب» نوشته هانس روش، نويسنده آلمانی- سوییسی که رقابت میان سران قبایل را در اوایل قرن بیستم پیگیری می کند. اما دلیل این که در سال 2011 دولت های عرب و در راس آن ها قطر اقدام به دعوت کارگردان جوایز بفتا و سزار کرده و دلارهای نفتی را در جیب نقش آفرینانی چون آنتونیو باندراس ریخته، حکایتی روشن دارد. سوء استفاده ای دیگر این بار از طریق سینما در جهت تحریف موجودیت ناپایداری که خون ریزی و خشم و انتقام در سرلوحه آن قرار دارد، از این رو بی هویتی رمزی است که با کلید تصویر، دروازه ای دیگر خواهد یافت و ژان ژاک آنو که نگره ای سیاسی در آثارش موج زده و در اثری چون " هفت سال در تبت" ره به پرداختی سیاسی داشته، در این جا با تمرکز بر تاریخچه سعودی ها به دنبال گشایش توجه ای جهانی به شبه جزیره عرب نشینی است که می خواهد معادلات منطقه را با رهبریت سران غرب از آن خود کند. از این رو فیلمساز با خلق تصاویری زیبا توسط ژان ماری دروژو و نورهایی مماس با رنگ هایی خوش رنگ به صحرای عرب جلوه ای نیکو بخشیده و به دنبال آن است که فیلمی در شمایل اثرگذارانه ی "لورنس عربستان" را پس از سال ها بازسازی کند. فیلم " طلای سیاه" با ترویج نوعی تجدد گرایی به دنبال نمایش عربی امروزی است و سعی دارد سایه ای از تعامل با جهان غرب را در قالب روایتی روان به مخاطب عرب نشین و به طور کلی شرقی ها نشان دهد و چه جالب که روزهای فیلمبرداری در تونس همراه با بهار انقلابی بوده که استقلال را فریاد می زد و عوامل فیلم در میان قیامی مردمی اقدام به فراری تلخ کردند! داستان طلای سياه، زندگی ‌نامه پسری است به نام "آئودا" که با تاريخ تحول و به وجود آمدن کشور کنونی عربستان تنيده شده است. قصه در شبه ‌جزيره عربستان و در اوايل قرن بيستم اتفاق می ‌افتد و ماجرا در مورد خصومتی قبيله ‌ای بر سر سرزمينی با نام يلو بلت می باشد. در این مسیر جلوه های ارزنده تصویری و موسیقی خوش ریتم جیمز هورنر، فرم مطلوبی برای تماشا ساخته و روایت در فیلم علیرغم گسست می تواند به سرمنزل مقصود سران سیاست مدار هدایت شود.

فیلم «طلای سیاه» از سویی نگاهی تبلیغاتی به پدیده نفت و اثرات قابل ذکر در منطقه داشته تا از این طریق اهرم اقتصادی خود را در معادلات جهانی نشان دهد.  تحولاتی که در شکل روابط دولت ها و تطابق یا تقابل آن ها با هم اثرگذار خواهد بود و البته اکتشاف تاریخی امریکایی ها بر چاه های نفتی عربستان و بهره برداری های صورت یافته در جهت زیر سلطه بردن کشورهای منطقه در این میان جای بحث دارد.

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید