شماره مطلب : 22737
زمان انتشار : 97/7/24 - 14:48 2018/10/16
آوینی فیلم: امرالله احمدجو نویسنده و کارگردان پیشکسوت تلویزیون درباره اتفاقات حاشیه‌ای جدید که برای داود میرباقری، «سریال مختارنامه» و حتی سریال «سلمان فارسی» ایجاد شده، سخن گفت.
همه چیز درباره تازه ترین فعالیت «داود میرباقری» از زبان یکی از نویسندگان سریال «سلمان فارسی»:

«مختارنامه» شایسته است همه‌ساله به بهانه‌ای بارها پخش شود / میرباقری گفت «سلمان» آخرین کار بزرگ من است

آوینی فیلم: امرالله احمدجو نویسنده و کارگردان پیشکسوت تلویزیون درباره اتفاقات حاشیه‌ای جدید که برای داود میرباقری، «سریال مختارنامه» و حتی سریال «سلمان فارسی» ایجاد شده، سخن گفت.

آوینی فیلم: امرالله احمدجو نویسنده و کارگردان پیشکسوت تلویزیون درباره اتفاقات حاشیه‌ای جدید که برای داود میرباقری، «سریال مختارنامه» و حتی سریال «سلمان فارسی» ایجاد شده، گفت: این نوع اتفاقات طبیعی است برای داود میرباقری کارگردان پرتلاش تلویزیون بیفتد. وقتی کسی این طور در اوج فعالیت می‌کند بایستی نسبت به او برخی حسادت داشته باشند که شاید بتوانند از طریق حاشیه، مدتی او را از دور بیندازند. معتقدم کسانی این موج‌ها و جریان‌های غرض‌ورزانه را هدایت می‌کنند که یا از داود میرباقری توقعات حتی در طول سریال «مختارنامه» داشته‌اند که محقق نشده یا الان می‌خواهند حواشی اجازه کار جدید به این کارگردان تلویزیون را ندهد. این اتفاق برای من هم در جریان ساخت «پشت کوه‌های بلند» افتاد که نتوانستم برای شخصی نقشی درنظر بگیرم و البته دیر خودش را به من معرفی کرده بود، با مصاحبه‌ای کاری که هنوز تصویربرداری‌اش تمام نشده بود را زیر سوال برد؛ حالا این نوع اتفاقات برای داود میرباقری تکرار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی «مختارنامه» روی آنتن رفت احساس غرور کردم، تأکیدکرد: «مختارنامه» جزو آثار تلویزیونی بود که تکرار نمی‌شود. یک کار کاملاً اکشن و بزرگ که به تلویزیون عظمت بخشید. واقعاً وقتی روی آنتن رفت احساس غرور به من دست داد که چنین اثر بزرگ و حرفه‌ای در کشور ما تولید شده است. چرا نباید تکرار شود؟ «مختارنامه» شایسته است همه‌ساله به بهانه‌ای بارها پخش شود و نسل به نسل این فرهنگ و مفاهیم تسرّی پیدا کند. این یک باور اشتباه است که می‌گویند «مختارنامه» در سال نباید یک بار پخش شود؟ اتفاقاً باید این سریال را تکرار کنیم تا نوجوانان یا جوانانی که ندیده‌اند یا دقیق ندیده‌اند یک بار دقیق مفاهیم ارزشمند آن برایشان مرور شود.

احمدجو خاطرنشان کرد: برخی با صداقت معترض هستند اما اطلاع ندارند که هر شبکه‌ای در سراسر دنیا هم نمی‌تواند 24 ساعته برنامه‌ها و فیلم‌های متنوع تولیدی و غیربازپخش روی آنتن ببرد. مگر چقدر امکانات و نیروی انسانی وجود دارد چنین اتفاقی بیفتد؟ واقعاً بسیاری از مردم دوست دارند برخی از آثار را حتی چند بار هم ببینند یا مهلت دیدن نداشته‌اند یا با آن اثر نوستالژی دارند و یا بضاعت خرید این محصول را از فضاهای بیرونی ندارند. همان‌طور که داود میرباقری هم گفته باید به مخاطب احترام بگذاریم و تلویزیون هم ناگزیر است برخی از آثار که حتی نظر اکثریت هم با تماشای آن نیست را روی آنتن ببرد. ممکن است برای ما تکراری باشد اما این را بدانید که مردم دوست دارند دوباره این اثر را در تلویزیون ببینند، چون نگاه روانشناسانه هم می‌گوید که مردم ما عادت به دیدن برنامه‌ها و فیلم‌ها از قاب تلویزیون هستند.

مسئول بازنویسی فیلمنامه «سلمان فارسی» درباره شروع این کار بزرگ تلویزیونی، گفت: «سلمان» در شرایط پیش‌تدارک شروع تولید قرار دارد و یکی از عواملی که جلوی این شروع جدی را گرفت بیماری و جراحی داود میرباقری بود که می‌دانید چند ماه پیش او در بیمارستان عمل قلب باز انجام داد و همین اتفاق خودش مقداری کار را عقب انداخت. اما الان همه منتظرند و خود داود میرباقری هم شوق شروع کار تولید را دارد. اما آنقدر کار عظیم است که نیاز به یک تدارک همه‌جانبه دارد. تصورم این است که کلید شروع فیلمبرداری و تولید آن به امسال نرسد اما سال آینده تولید آن شروع خواهد شد تا این غرض‌ورزی‌ها به پایان برسد و مخاطبین پیگیر، هرچه زودتر منتظر یک کار بزرگ دیگر برای تلویزیون باشند.

احمدجو درباره بازیگران سریال «سلمان فارسی» اظهار کرد: چند وقت پیش حامد پسر داود میرباقری با من صحبت می‌کرد که کسانی را می‌شناسید بازیگران قابلی باشند تا تست و ارزیابی بازیگران را آغاز کنیم. تا اینجا در جریان انتخاب بازیگر هستم و البته می‌دانم که برای انتخاب نفرات مناسب به سراغ بازیگران کاربلد شهرستان‌های مختلف می‌روند تا این کار مثل کارهای قبلی میرباقری از حضور بازیگران حرفه‌ای و کاربلد بهره ببرد. این را هم بگویم که داود به من گفت امری!{امرالله احمدجو} این آخرین کار بزرگ من است و سن و سال اجازه نمی‌دهد بتوانم کار به این طول و تفسیری بسازم. تا آنجایی که توان دارم می‌خواهم کم نگذارم و همه تجربه، شوق و پشتکار و خلاقیت را به میدان می‌آورم.

منبع: تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید