شماره مطلب : 22902
زمان انتشار : 97/8/21 - 14:16 2018/11/12
آوینی فیلم: رسانه‌های جهان دریافته‌اند که  با رشد شبکه های اجتماعی نمی‌توانند اجتماع بزرگ اربعین را پوشش ندهند، به همین منظور امسال به موضوع اربعین پرداختند و حتی این موضوع تاحدی برای شبکه‌ای مثل بی‌بی‌سی مهم بود که نفیسه کوهنورد، خبرنگار این شبکه به  کربلا رفت، چادر سر کرد و از آن جا برایشان گزارش ارسال کرد.
داستان دنباله دار رسانه های معاند

تغییر نگرش بی بی سی از بی تفاوتی تا تحریف خبر

آوینی فیلم: رسانه‌های جهان دریافته‌اند که با رشد شبکه های اجتماعی نمی‌توانند اجتماع بزرگ اربعین را پوشش ندهند، به همین منظور امسال به موضوع اربعین پرداختند و حتی این موضوع تاحدی برای شبکه‌ای مثل بی‌بی‌سی مهم بود که نفیسه کوهنورد، خبرنگار این شبکه به کربلا رفت، چادر سر کرد و از آن جا برایشان گزارش ارسال کرد.

آوینی فیلم: رسانه‌های جهان دریافته‌اند که  با رشد شبکه های اجتماعی نمی‌توانند اجتماع بزرگ اربعین را پوشش ندهند، به همین منظور امسال به موضوع اربعین پرداختند و حتی این موضوع تاحدی برای شبکه‌ای مثل بی‌بی‌سی مهم بود که نفیسه کوهنورد، خبرنگار این شبکه به  کربلا رفت، چادر سر کرد و از آن جا برایشان گزارش ارسال کرد.

هرچند که این رسانه انگلیسی در همین گزارش هم ارادت خودش به شیعه انگلیسی را  نشان داد و از بین میلیون ها عراقی عاشق ایران و مسئولان ایرانی، عامدانه به سراغ یکی دو فرقه کوچک مخالف جمهوری اسلامی در عراق رفت و سعی کرد علیه سیاست های جمهوری اسلامی گزارش پخش کند.

بی‌بی‌سی فارسی حتی در چند مقطع فراخوان داد تا زائران تصاویری برایشان ارسال کنند بلکه بتوانند شبهاتی را درباره این اجتماع عظیم دینی ایجاد کنند اما تیرشان به سنگ خورد و در نتیجه هیچ تصویری از این همایش میلیونی را برای پخش انتخاب نکردند.

اما بی‌بی‌سی فارسی، هدف اصلی خود را هفته پیش با انتشار گزارشی علیه پیاده‌روی اربعین نمایان کرد و نقاب از چهره خود کشید. در این گزارش که با عنوان «تاثیر پیاده‌روی اربعین بر جامعه عراق» منتشر شد ادعا شده که این مراسم، سودی نه از جنبه معنوی  و نه از جنبه مادی و اقتصادی برای این کشور ندارد و حتی باعث تضعیف حرکت کار و تولید در کشور عراق شده است.

بی‌بی‌سی در بخشی از مطلب خود نوشت: «این مراسم با نگاهی ظاهرگرایانه به حرکت امام حسین، زمینه خالی کردن این جریان از معانی عمیق دینی آن شده و آن را به یک کارناوال سیاحتی تبدیل می‌کند. کارناوالی که خیلی‌ها با هدف تفریح و گذر وقت و به مثل معروف فارسی "هم زیارت است و هم سیاحت" به آن می‌پردازند.»

به همین منظور سراغ چند تن از چهره های عراقی از جمله یک استاد دانشگاه، یک استاد حوزه و یک فعال اجتماعی رفتیم و با آنها درباره این گزارش بی‌بی‌سی گفتگو کردیم.

دکتر حسین علی نور الموسوی رییس گروه دانشکده رسانه دانشگاه بغداد است. او درباره این موضوع که بی‌بی‌سی «نگرانی‌های فرقه‌گرایانه» را از آفت های پیاده‌روی اربعین معرفی کرده، می‌گوید: «برعکس ادعای این رسانه انگلیسی، اتفاقا امسال با توجه به چالش‌های طایفه‌ای و مذهبی در عراق، پیاده‌روی وحدت بخش اربعین از اهمیت دوچندانی برخوردار بود. این زیارت فضا را برای همدلی و همزمانی مردم عراق با یکدیگر و همچنین با سایر ملت‌ها فراهم آورده است. نکته دیگر آن که مبارزه با نژادپرستی و طایفه‌گرایی در این گردهمایی بی‌نظیر انسانی بسیار برجسته و مشهود است.»

او در پایان هم عنوان می‌کند: «روایت بی‌بی‌سی و شبکه‌های همسو با آن هیچ تناسبی با واقعیت‌های اربعین ندارد. مساله‌ای که ادعای بی‌بی‌سی را زیر سوال می‌برد بزرگداشت روزافزون و باشکوه‌تر اربعین حسینی در عراق و سایر کشورهای جهانی است.»

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید