شماره مطلب : 22916
زمان انتشار : 97/8/22 - 09:24 2018/11/13
آوینی فیلم: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از سی و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در جمع خبرنگاران گفت: وضعیت انتخاب رئیس جدید سازمان سینمایی تا ۲۶ آبان ماه مشخص می شود.
وزیر ارشاد وعده داد

رئیس جدید سازمان سینمایی تا ۲۶ آبان ماه معرفی می شود

آوینی فیلم: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از سی و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در جمع خبرنگاران گفت: وضعیت انتخاب رئیس جدید سازمان سینمایی تا ۲۶ آبان ماه مشخص می شود.

آوینی فیلم: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از سی و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در جمع خبرنگاران گفت: وضعیت انتخاب رئیس جدید سازمان سینمایی تا ۲۶ آبان ماه مشخص می شود. وقتی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان ابلاغ شد، به خاطر این که آقای حیدریان بازنشستگی پیش از موعد داشتند، در حال مذاکره بودیم که فرصتی را برای او به وجود بیاوریم که در سمت ریاست سازمان سینمایی باقی بمانند، بحث های حقوقی بسیاری صورت گرفت و نتیجه این شد که آقای حیدریان نمی توانند در سمت خود باقی بمانند. بعد از قطعی شدن رفتن آقای حیدریان، گزینه های مختلفی  برای ریاست سازمان سینمایی در نظر گرفته شد و مذاکرات بسیاری هم درباره آنها انجام شد و اسم های مختلفی هم از اهالی فرهنگ و هنر مطرح شد.

وی ادامه داد: علت طولانی شدن اعلام رئیس سازمان سینمایی این است که حوزه سینما بخاطر حساسیتی که دارید، باید در انتخاب رئیس اصلی ترین ارگان آن فکر و بررسی می شد. ما در حوزه سینما بیش از ۵۰ هزار شاغل داریم. در فرصت حدود یک ماه و نیمی که داشتیم برای جمع بندی چند گزینه را برای استعلام به نهاد ریاست جمهوری و ارگان های دیگری که باید از آنها استعلام می گرفتیم، معرفی کردیم. ما در آخرین صحبت هایی که داشتیم امیدواریم که تا روز ۲۶ آبان ماه به نتیجه برسیم و رئیس جدید را معرفی کنیم، اگر اتفاق خاصی بیفتد و نتوانیم رئیس جدید را معرفی کنیم، برای سازمان سینما سرپرست معرفی می کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ملاک های مختلفی را برای انتخاب رئیس جدید سازمان سینمایی در نظر گرفته شد، همانطور که می دانیم سینما دارای صنوف مختلفی است، بیش از ۳۰ صنف در سینمای ایران در حال فعالیت هستند. این که فردی بتواند به گونه ای ارتباطی ایجاد که این صنوف در کنار هم قرار بگیرند بسیار اهمیت دارد. این که رئیس جدید بتواند این صنوف مختلف را در کمال متفاوت بودن دیدگاه ها، گرد یکدیگر جمع کند و منافع همه را در نظر بگیرد نیز از اهمیت بسیاری بالایی برخورد است. سینما مانند کشتی است که تمامی صنوف در کنار هم آن را به حرکت در می آورند و نمی شود تنها به یک صنف توجه کرد.

وی افزود: آشنایی رئیس جدید با حوزه سینما نیز اهمیت دارد؛ اما این که او از داخل سینما انتخاب شود یک اولویت هست؛ اما امکان دارد یک ضرورت نباشد. رئیس جدید باید به اندازه ای که بتواند سینمای ایران را اداره کند، با سینما آشنا باشد. ویژگی دیگر که در نظر ما مهم است، این بود که رئیس جدید باید به اقتصاد و هنر سینما، دو بالی است که رئیس جدید باید با توجه به آن، سینمای ایران را به جلو ببرد.

صالحی درباره امکان وجود فشار یا لابی برای انتخاب رئیس جدید سازمان سینمایی گفت: گزینه های درباره رئیس جدید سازمان سینمایی توسط برخی از خبرگزاری ها اعلام شد که این گزینه ها درست هستند و من آنها را رد نمی کنم؛ اما این که درباره رئیس جدید لابی هایی صورت گرفته، نادرست است. علت طولانی شدن اعلام رئیس جدید، حساسیت این انتخاب بود. من به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هر گونه لابی بازی مخالف هستم و آن را نمی پذیرم. در طی سالهای اخیر اتفاقات خوبی در سینمای کشور، چه از نظر هنری و چه از نظر اقتصادی صورت گرفته است که باید مراقب بود که این اتفاقات خوب از دست نرود، بلکه روز به روز بر این اتفاقات خوب افزود شود.

وی درباره جشنواره فیلم کوتاه بیان کرد: جشنواره فیلم کوتاه از اهمیت بالا و برتری برخودار است و باید از این جوانان حمایت های مختلفی شود تا در این زمینه افتخارات روز افزونی را بیافرینند.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید