شماره مطلب : 22980
زمان انتشار : 97/8/27 - 15:35 2018/11/18
آوینی فیلم: یکی از سریال های فصل پاییز رسانه ملی که همچنان در حال پخش از شبکه دو سیما است، «بازی نقاب ها» ساخته سیروس حسن پور می باشد که داستانش در فضای قومیتی و در ارتباط با مردمان گرانقدر ترکمن می باشد. کارگردان این سریال در گفت و گو با آوینی فیلم درباره ساخت این سریال و بازتاب هایش گفت.
گفت و گوی آوینی فیلم با سیروس حسن پور کارگردان سریال در حال پخش «بازی نقاب ها»

یک پلان بیهوده نگرفتیم

آوینی فیلم: یکی از سریال های فصل پاییز رسانه ملی که همچنان در حال پخش از شبکه دو سیما است، «بازی نقاب ها» ساخته سیروس حسن پور می باشد که داستانش در فضای قومیتی و در ارتباط با مردمان گرانقدر ترکمن می باشد. کارگردان این سریال در گفت و گو با آوینی فیلم درباره ساخت این سریال و بازتاب هایش گفت.

سرویس تلویزیون آوینی فیلم: یکی از سریال های فصل پاییز رسانه ملی که همچنان در حال پخش از شبکه دو سیما است، «بازی نقاب ها» ساخته سیروس حسن پور می باشد که داستانش در فضای قومیتی و در ارتباط با مردمان گرانقدر ترکمن می باشد. کارگردان این سریال در گفت و گو با آوینی فیلم درباره ساخت این سریال و بازتاب هایش گفت: به نظرم سریال «بازی نقاب ها» آورده مهمی داشته و این است که برخلاف گذشته حساسیت هایی درباره نشان دادن زندگی اقوام ایرانی به وجود نیامد. در گذشته سریال هایی بودند که به دلیل اعتراضات نتوانستند ادامه پیدا کنند اما ما از اول شرطمان این بود که با احترام به زندگی مردم ترکمن بپردازیم و براساس یک داستان اصیل و درست پیش برویم و خوشحالم که این سریال تا به حال واکنش منفی نداشته و این نشان می دهد که می شود داستان های درستی از قومیت های مختلف کشورمان داشته باشیم.

کارگردان سریال «بازی نقاب ها» درباره شرایط فعالیت در تلویزیون گفت: واقعیت است است که الان کارکردن در تلویزیون خیلی سخت است و عوامل باید برای دریافت حقوق خود صبر زیادی داشته باشند. سیستم کاری من به شکلی بوده که بدون هرگونه حاشیه فقط به دنبال کار هستم وگرنه شرایط مالی سریال ما بدتر از آن هایی است که نسبت به دستمزد خود معترص هستند. من هیچ وقت نخواستم با حاشیه برای سریالم مخاطب جمع کنم و این شیوه را نمی پسندم.

وی افزود: اگر سریال ها را آسیب شناسی کنیم، می بینیم که یکی از دلایلی که می تواند سطح کیفی سریالی را پایین بیاورد، به خاطر این است که در موعد مقرر و لازم بودجه تزریق نمی شود. همین در روند کاری پروژه و شرایط تولید اثرات بد می گذارد و حتما در کیفیت کار تاثیر منفی می گذارد. این را درباره سریال هایی می گویم که به کیفیت کار خود فکر می کنند و برایشان مهم است. عدم تزریق به موقع بودجه باعث می شود که دامنه فعالیت گروه محدود شود و نتواند براساس برنامه ریزی های خود عمل کند و بعد هم ناچار می شود با سرعت کار را به پایان برساند.

سیروس حسن پور در ادامه به آوینی فیلم گفت: مطمئن باشید اگر شرایط بودجه طبق برنامه انجام می شد، چند درصد کیفیت کار بالاتر می رفت. به هر حال تهیه کننده سریال ما مدیریت کرد و نگذاشت کار زمین بماند و روند تولید توقیف شود اما این مشکلات همیشه وجود دارد و در خیلی از سریال ها روی کیفیت کار اثر منفی می گذارد. گروه ما خیلی صبوری کرد و همت بچه ها باعث شد که کار پیش برود اما به هر حال محدودیت هایی داشتیم و این باعث شد به خاطر حجم گسترده بعضی سکانس ها از خیرش بگذریم. درباره طراحی صحنه و ساخت و ساز هم دست مان تا حدی بسته بود اما ما نخواستیم به خاطر کم بودن بودجه کم کاری کنیم. اگر چه در کیفیت کارمان تاثیر داشت اما ما یک پلان بیهوده نگرفتیم.

کارگردان سریال «بازی نقاب ها» درباره اهمیت تولید آثاری درباره اقوام ایرانی و تلاش برای بومی گرایی گفت: خیلی مهم است که درباره قومیت ها کار بسازیم چرا که اقوام ایرانی متنوع و دارای ابعاد مختلف زندگی هستند و نمایش زندگی مردم مناطق مختلف برای تماشاگر جالب است و استقبال می کند. ما بعد از سال ها درباره قوم ترکمن سریال ساختیم و این باید به نظرم برحسته شود و این اتفاق با فرم های مختلف تکرار شود. ما کشور پهناوری هستیم با اقوام مختلف ایرانی و نشان دادن زندگی آن ها قابل ارزش است. متاسفانه در سال های اخیر تولیدی درباره زندگی و رفتار اقوام ایرانی نداشتیم و همه علاقمند هستند که تنها زندگی مردم پایتخت را نشان بدهند. ما قبلا سریال هایی مثل «روزی روزگاری» را داشتیم که هنوز تماشاگر دارد. زندگی مدرن امروز انقدر فضای متفاوتی به خود دیده که مخاطب از تماشای مداوم یک نوع زندگی خسته می شود.

سیروس حسن پور شرط ورود به زندگی اقوام ایرانی را محترم شمردن برشمرد و افزود: ما مجاز نیستیم بدون درنظر گرفتن ارزش های فرهنگی یک منطقه درباره شان حرف بزنیم. باید با تحقیقات و نیت درست وارد شد. نمایش زندگی اقوام ایرانی باعث ایجاد همدلی و وحدت در جامعه می شود و ما را با زندگی های اصیل ایرانی آشنا می کند. به نظرم باید از این نوع کارها حمایت کرد. من فکر می کنم فیلمنامه های دیگری هم درباره زندگی اقوام ایرانی وجود دارد که نیاز به حمایت برای تولید شدن دارند. ایران کشور بزرگی است و یک فیلمساز و نویسنده و تهیه کننده باید برای نمایش این زندگی دغدغه داشته باشد.

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید