شماره مطلب : 22991
زمان انتشار : 97/8/28 - 11:23 2018/11/19
آوینی فیلم: سینمای ایران در گذر از سال های دهه های مختلف به امروز رسیده است و به طور حتم گنجینه سینمای ایران را هنرمندانی تشکیل می دهند که همچنان در خاطر مخاطبان مانده اند. «مجید مظفری» یکی از شاخص ترین بازیگران سینمای پس از انقلاب است که با فیلم های مطرحی همچون «تیغ و ابریشم»، «کشتی آنجلیکا»، «مسافران» و «جنگ نفت کش ها» ماندگار مانده است.
گفت و گوی آوینی فیلم با مجید مظفری بازیگر شناخته شده سینمای ایران

الان سرمایه دارها تعیین کننده هستند

آوینی فیلم: سینمای ایران در گذر از سال های دهه های مختلف به امروز رسیده است و به طور حتم گنجینه سینمای ایران را هنرمندانی تشکیل می دهند که همچنان در خاطر مخاطبان مانده اند. «مجید مظفری» یکی از شاخص ترین بازیگران سینمای پس از انقلاب است که با فیلم های مطرحی همچون «تیغ و ابریشم»، «کشتی آنجلیکا»، «مسافران» و «جنگ نفت کش ها» ماندگار مانده است.

سرویس سینمایی آوینی فیلم: سینمای ایران در گذر از سال های دهه های مختلف به امروز رسیده است و به طور حتم گنجینه سینمای ایران را هنرمندانی تشکیل می دهند که همچنان در خاطر مخاطبان مانده اند. «مجید مظفری» یکی از شاخص ترین بازیگران سینمای پس از انقلاب است که با فیلم های مطرحی همچون «تیغ و ابریشم»، «کشتی آنجلیکا»، «مسافران» و «جنگ نفت کش ها» ماندگار مانده است. این هنرمند برجسته طی گفتگو با آوینی فیلم درباره شاخص های سینمای ایران گپ زد و درباره تعریف گرانقدر «سینمای ملی» گفت: «سینمای ملی یعنی این که بتوانیم فرهنگ اقوام، معماری، گویش، لهجه و لباس و فرهنگ اقوام ایرانی را در فیلم های خود نشان دهیم. الان تولید فیلم ها فقط در تهران متمرکز شده و در جشنواره فجر کمتر فیلمی را می بینیم که در استان ها تولید شده باشد و این خوب نیست.»

مجید مظفری با انتقاد از آثار سطحی تولید شده در سال های اخیر، گفت: «خیلی از فیلم ها را که می بینیم یا کمدی هستند و یا این که دنبال بزهکاری و مسائلی مثل اعتیاد می روند در صورتی که سوژه های زیادی وجود دارد که می تواند در سینما به آن پرداخته شود و مخاطب هم از آن استقبال می کند. ما در دهه 60 می دیدیم که انواع ژانرها و موضوعات تولید می شدند و تنوع فیلم ها باعث میشد که هر مخاطبی کار مورد نظر خود را انتخاب کند.»

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر در ادامه به آوینی فیلم گفت: «الان بیشتر تهیه کننده ها دوست دارند کار کمدی کنند و بعد از فیلم «خوب بد جلف» چند پیشنهاد کمدی داشتم که بیشتر فضای جلف و سبک داشتند تا کمدی! فیلم های سطحی که به زور می خواهند بخندانند و هیچ نکته مثبتی در آن ها وجود ندارد و من علاقه ای ندارم که تن به این بازی ها بدهم. این فیلم ها هم به تدریج مخاطب خود را از دست می دهند و به تدریج محو می شوند همان طور که خیلی از فیلم ها به شکل مقطعی آمدند و رفتند اما تماشاگر حرفه ای سینما هنوز آن فیلم های اصیل و هنری را که سال ها از تولیدشان گذشته را می پسندد و به یاد می آورد.»

مجید مظفری ادامه داد: «الان شرایط تولید سینما خوب نیست و همه رقابت برای ساخت فیلم پرفروش دارند. البته این خوب است و به سود سینما است و سرمایه سینما دوباره به اهالی همین سینما برمی گردد اما نباید اینطور باشد که سرمایه دار سینما را بچرخاند. الان ما تهیه کننده حرفه ای سینما کم داریم و سرمایه دارها تعیین کننده هستند. به نظرم باید شرایطی پیدا شود که همه نوع تفکری بتوانند فعالیت کنند و به مخاطب خود احترام بگذارند.»

مجید مظفری در پاسخ این که برای رشد کیفی جشنواره فیلم فجر چه پیشنهاداتی می توان داشت، گفت: «به نظرم جشنواره فیلم فجر در سالگرد پیروزی انقلاب باید باشکوه انجام شود. هر جشنواره ای در هر مملکتی نشان دهنده رشد فرهنگی مسئولان و جامعه است. پارسال تا جایی که دیدم و با تماشاگران برخورد داشتم یک مقدار از شرایط ناراضی بودند که برج میلاد و فرش قرمز را حذف کردند. آدم در جایی هزینه می کند و در آینده بیشتر استفاده اش را می برد. در فرهنگ و هنر باید سرمایه گذاری کرد. فرش قرمز چه اشکالی داشت؟ مگر سران یک کشور خارجی به ایران می آیند به این شکل از آن ها استقبال نمی شود؟ از طرفی باید جشنواره فیلم فجر در کل استان ها و حداقل در استان های پُرجمعیت برگزار شود تا شکوه و عظمت جشنواره در سراسر کشور به نمایش دربیاید. قبلا در دهه 60 و 70 وقتی به فیلم های جشنواره فجر نگاه می کردیم، فیلم هایی بودند که در استان ها تولید می شدند و این باعث می شد که ما قبلا یک سینمای ملی داشتیم اما الان از آن شرایط دور شدیم.»

بازیگر فیلم سینمایی «وقتی همه خوابیم» ادامه داد: «متاسفانه آئین نامه و قانون ثابتی برای جشنواره فجر وجود ندارد و حذف و اصافه کردن یک بخش به این علت است که ساز و کار مشخصی ندارد. نباید هر مدیری بیاید و به دلخواه یک تغییراتی در قوانین جشنواره بگذارد. حذف بخش فیلم اولی ها کار درستی نیست و همین جوانان هستند که آینده سینمای ایران را می سازند. باید دست این جوانان را باز گذاشت تا خلاقیت خود را نشان دهند. الان می بینیم که به دلیل ممیزی ها جوانان به ناچار فقط دنبال یک سوژه خاص می روند و برای همین خیلی از ژانرها و موصوعات نادیده گرفته می شود.»

اضافه کردن دیدگاه جدید