شماره مطلب : 23287
زمان انتشار : 97/9/25 - 11:28 2018/12/16
آوینی فیلم: اگر مروری بر اخبار فرهنگی و هنری طی چند سال اخیر داشته باشیم و احوال فرهنگ  را در این دیار رصد کنیم، به موارد جالب و در عین حال تاسف برانگیزی می رسیم. در واقع برخی از رسانه ها و شخصیت های خاص در تلاش برای اجرایی کردن طرح تغییر عنوان «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» به «وزارت فرهنگ و هنر» هستند.
درنگی بر نفوذ فرهنگی تفکری خاص در بدنه فرهنگ

چگونه و چرا پروژه تغییر عنوان «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» به «وزارت فرهنگ و هنر» کلید خورد؟

آوینی فیلم: اگر مروری بر اخبار فرهنگی و هنری طی چند سال اخیر داشته باشیم و احوال فرهنگ را در این دیار رصد کنیم، به موارد جالب و در عین حال تاسف برانگیزی می رسیم. در واقع برخی از رسانه ها و شخصیت های خاص در تلاش برای اجرایی کردن طرح تغییر عنوان «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» به «وزارت فرهنگ و هنر» هستند.

آوینی فیلم: اگر مروری بر اخبار فرهنگی و هنری طی چند سال اخیر داشته باشیم و احوال فرهنگ  را در این دیار رصد کنیم، به موارد جالب و در عین حال تاسف برانگیزی می رسیم. در واقع برخی از رسانه ها و شخصیت های خاص در تلاش برای اجرایی کردن طرح تغییر عنوان «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» به «وزارت فرهنگ و هنر» هستند. اگر چه این مساله در نگاه اول تنها یک تغییر اسم به حساب می آید اما در اصل ریشه عمیقی را می توان یافت و آن رویکرد ضدیت با ارزش های دینی و انقلابی است. چرا که مساله مدعیان آزادی و منتقدان مرام و منش دینی در جهت مبارزه با ارزش ها است و آن ها از هر فرصت و بهانه ای برای از میان بردن ارزش ها استفاده می کنند. روزنامه رسمی دولت چندی پیش طرح تغییر عنوان اسلامی را با چند تن از هنرمندان مطرح کرد و برخی از افراد مساله دار که همواره در موقعیت های مختلف ضدیت خود را با مفاهیم دینی و انقلابی نشان داده اند، باز هم حمایت خود را برای از میان بردن عنوان «ارشاد اسلامی» نشان دادند.  روزنامه ای اصلاح طلب هم با عناوین «بیشتر فرهنگ کمتر ارشاد» و «فرهنگ یا ارشاد، مسئله این است» اقدام به انتشار مطالبی در جهت خنثی کردن ارزش و اعتبار ارشادی فرهنگ کرد. مشخص است که مراد از حذف عنوان «ارشاد» در نگاهشان از میان بردن حوزه نظارتی وزارتخانه فرهنگی دولت و از میان رفتن بساط ممیزی است تا بتوانند هرگونه مطالبی را منتشر کنند و مگر نبود اقدامات سال های اخیر همین تفکر که در قالب کتاب و نشریه اقدام به توهین به مقدسات دینی ما کردند و متاسفانه بعد از مدتی همان ناشر منحرف مجددا اقدام به فعالیت کرده و در سال های اخیر بیشترین تعداد از کتاب های داستانی را منتشر کرده است. به هر حال  حربه حذف عنوان «ارشاد» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خیلی زود توسط عباس صالحی؛ وزیر ارشاد خنثی شد و ایشان عنوان کردند که به هیچ وجه عنوان وزارتخانه اش تغییر نخواهد کرد. با این حال باید از وجود نقش نظارتی در بدنه وزارت فرهنگی دولت گلایه داشت که اگر چه حامی عنوان ارشاد بودند اما در واقعیت کمتر نقشی جهت احیا و عملی ساختن این بُعد مهم از وظیفه خود نشان دادند و نتیجه این سهل انگاری هم تولید انواع فیلم های مبتذل کمدی در سال های اخیر بوده است که رکورد فروش را هم شکستند.

مسائلی همچون حذف عنوان ارشاد پیش از این هم سابقه داشته و مطرح کردن موضوعاتی همانند لغو ممیزی و ورود زنان به ورزشگاه بارها در رسانه های زنجیره ای و از زبان شخصیت های غربگرا و شبه روشنفکر به گوش رسید. از طرفی در آثار هنری مختلف اعم از فیلم و تئاتر و موسیقی هم شاهد تولیداتی هستیم که رگه های ضدیت در آن ها به چشم می خورد و مسائل اجتماعی چنان سیاه نمایانه مطرح می شود که مشخص است سازندگان نه تنها درصدد بهبود شرایط نیستند بلکه تنها هدفشان بازتاب مسائل داخلی و بزرگ نمایی مسائل کوچک جهت توجه نهادها و فستیوال های خارجی است. مثلا اخیرا فیلم هایی درباره جایگاه نازل زنان در جامعه و تعرض به حقوق زنان ساخته شد که بسیاری از منتقدان اشاره به نگاه یکسویه و مغرضانه سازندگان داشتند. جالب این که در نشست خبری یکی از این فیلم ها که سال گذشته در جشنواره فجر انجام شد، بازیگر فیلم به صراحت از تغییر قوانین گفت، آن هم قانونی که به درستی از کتاب آسمانی برداشت شده و براساس منافع و ویژگی های مردمان مسلمان ایرانی نوشته شده است.

با کمی اندیشه می توان حلقه اتصال بدنه داخلی را با گروه های همیشه معارض خارجی پیدا کرد که همگی از یک آبشخور استفاده می کنند و از طریق زیر سوال بردن احکام شرعی و قوانین نظان اسلامی ایران تا می توانند نسبت به زیر سوال بردن ارزش ها استفاده می کنند. همین چند روز پیش یکی از معروف ترین بازیگران زن سینمای ایران مساله مهم و حیثیتی ایرانیان در خصوص عشق به امام سوم شیعیان را زیر سوال برد و در روزهایی که جهانیان از حرکت عظیم و مردمی راهپیمایی اربعین شگفت زده شده اند، خانم بازیگر پستی جهت زیر سوال بردن ارزش های مردمان کربلایی در فضای مجازی منتشر کرد که واکنش های بسیاری را برانگیخت. این نوع بازیگران در سایه همان رسانه های معاندی به سر می برند که در سال های طولانی در جهت دشمنی با آرمان های انقلاب اسلامی رفتار کردند. از این جهت لازم است که هنرمندان و متولیان فرهنگی ما بیش از پیش مراقب رفتار حرفه ای خود باشند و برای بیگانگان خوراک خبری نسازند. این نوع هنرمندان باید بدانند که زندگی و تامین درآمد آن ها از مسیر همین کشور حاصل شده و نباید نسبت به زحمات انجام شده غافل باشند.

اضافه کردن دیدگاه جدید