شماره مطلب : 23635
زمان انتشار : 97/10/15 - 15:23 2019/1/5
آوینی فیلم: فخرالدین صدیق‌ شریف نامی آشنا برای اهالی فرهنگ و هنر است. بازیگر متین و بااخلاق سینما و تلویزیون و تئاتر کشورمان که سابقه طولانی در زمینه بازیگری دارد و نقشهایش با گذشت سالهای طولانی همچنان به یاد مانده است. این بازیگر پیشکسوت و شناخته شده در گفتگو با آوینی فیلم درباره وضعیت فرهنگ و هنر در این روزگار سخن گفت.
گفتگوی آوینی فیلم با فخرالدین صدیق‌ شریف

نتوانستیم فرهنگ مردم را به درستی مدیریت کنیم

آوینی فیلم: فخرالدین صدیق‌ شریف نامی آشنا برای اهالی فرهنگ و هنر است. بازیگر متین و بااخلاق سینما و تلویزیون و تئاتر کشورمان که سابقه طولانی در زمینه بازیگری دارد و نقشهایش با گذشت سالهای طولانی همچنان به یاد مانده است. این بازیگر پیشکسوت و شناخته شده در گفتگو با آوینی فیلم درباره وضعیت فرهنگ و هنر در این روزگار سخن گفت.

آوینی فیلم: فخرالدین صدیق‌ شریف نامی آشنا برای اهالی فرهنگ و هنر است. بازیگر متین و بااخلاق سینما و تلویزیون و تئاتر کشورمان که سابقه طولانی در زمینه بازیگری دارد و نقشهایش با گذشت سالهای طولانی همچنان به یاد مانده است. این بازیگر پیشکسوت و شناخته شده در گفتگو با آوینی فیلم درباره وضعیت فرهنگ و هنر در این روزگار سخن گفت. از جمله موارد طرح شده در این گفتگو، افزایش تعداد فیلم های نازل کمدی بود که سینمای ایران را اشغال کرده اند. فخرالدین صدیق‌ شریف در پاسخ به پرسش آوینی فیلم درباره دلیل گسترش این دست فیلمهای مبتذل در سینمای ایران گفت: خیلی ها به فیلمسازان انتقاد میکنند که چرا سراغ کمدی های سطح پایین می روند. به نظرم بهتر است کمی عمیق تر به این قضیه نگاه کنیم و ببینیم ریشه این نوع کارهای ضعیف از کجا می آید؟ چقدر از شرایط جامعه است و چقدر مسئول فرهنگی مسئول است. من معتقدم دلیل این مسیر فعلی به عملکرد نادرست مدیریت فرهنگی برمیگردد. یعنی وقتی که ما خوراک لازم را به مخاطب نمی دهیم، به این علت است که شرایط آماده نمیشود تا همه آدمهایی که در این عرصه هستند بتوانند کار کنند. قاعدتا یک عده خاصی میتوانند کار کنند و آن عده خاص هم نمیتوانند همه خوراکی که مخاطب میخواهد را در اختیارش قرار بدهند.

بازیگر سریال کلاه پهلوی در ادامه گفت: بعضی وقتها از فیلمساز ایراد می گیریم اما به نظرم فیلمساز آئینه جامعه باید باشد. او می بیند که جامعه چه میخواهد و براساس آن فیلم می سازد. متاسفانه در فرهنگ مشکلات ریشه ای وجود دارد. یعنی نتوانستیم فرهنگ مردم را به درستی مدیریت کنیم و این قصور به گردن افرادی است که مسئولیت های فرهنگی و هنری را به عهده گرفته اند. آن ها نتوانستند روی فرهنگ مردم کار کنند. در واقع یکجور شرایط مطلوبی فراهم نشد تا مردم به لحاظ فرهنگی در یک مسیر رشد قرار بگیرند.

فخرالدین صدیق‌ شریف افزود: وقتی جامعه به سمتی میرود که یکسری موارد نادرست را طلب میکند، فیلمساز هم تصمیم می گیرد آن سوژه را بسازد. پس نباید زیاد به سینماگران خرده گرفت بلکه این معضل به عهده سیاستمداران فرهنگی است. بعضی وقتها افرادی را می بینیم که نسبت به فیلم های سطحی انتقاد میکنند اما این عده فقط میخواهند به فیلمساز بتازند. آنها کل ماجرا را زیر سوال می برند اما تحلیل نمیکنند که ریشه این معضلات در کجا است. به نظر من تنها این فیلمساز نیست که باید زیر سوال برود برای اینکه شرایط جامعه ما متاسفانه به یک سمت نامناسبی منحرف شده است.

بازیگر «اخراجی ها» در ادامه گفت: ما اگر در مسیر رشد فرهنگی حرکت کنیم دیگر جامعه خود به خود این موضوعات نامناسب را طلب نمیکند و طبیعتا دیگر هیچ فیلمسازی نمیرود تا برای جذب مخاطب هر فیلمی بسازد. تا موقعی که جامعه این قبیل سوژه ها را بخواهد و از فیلمهای این شکلی استقبال کند، باز هم باید شاهد این نوع تولیدات باشیم. من امیدوارم مدیران فرهنگی ما یک کاری برای فرهنگ این جامعه انجام بدهند. مساله فرهنگ برخلاف باور بعضی از مسئولان مساله مهمی است و باید جدی گرفته شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید