شماره مطلب : 23664
زمان انتشار : 97/10/17 - 15:03 2019/1/7
آوینی فیلم: نمایشگاه بین المللی پوستر آب با عنوان به رنگ حیات در حالی در باغ موزه قصر برگزار میشود که از جمع 48 پوستر از آثار هنرمندان کشورهای مختلف -از ایران تا  آمریکا- آثار گرافیست اسرائیلی به نام «یوسی لمل» اعتراضاتی را به وجود آورد که بیانیه بنیاد فرهنگی روایت فتح از جمله آنهاست. به گزارش آوینی فیلم، این نمایشگاه تجسمی با مشارکت فرهنگسرای ارسباران و باغ موزه قصر برپا شده است.
گزارش آوینی فیلم از جنجالهای نمایشگاه تجسمی «به رنگ حیات»

نفوذ یک عنصر اسرائیلی در نمایشگاه تجسمی داخلی!

آوینی فیلم: نمایشگاه بین المللی پوستر آب با عنوان به رنگ حیات در حالی در باغ موزه قصر برگزار میشود که از جمع 48 پوستر از آثار هنرمندان کشورهای مختلف -از ایران تا آمریکا- آثار گرافیست اسرائیلی به نام «یوسی لمل» اعتراضاتی را به وجود آورد که بیانیه بنیاد فرهنگی روایت فتح از جمله آنهاست. به گزارش آوینی فیلم، این نمایشگاه تجسمی با مشارکت فرهنگسرای ارسباران و باغ موزه قصر برپا شده است.

آوینی فیلم: در پی حواشی ایجاد شده درباره حضور آثاری از گرافیست صهیونیستی‌ تبار در نمایشگاه بین‌ المللی پوستر «به رنگ حیات»، انجمن هنرهای تجسمی بنیاد فرهنگی روایت فتح بیانیه‌ ای بدین شرح صادر کرد:

«بسم الله الرحمن الرحیم

رویش هنرمندان جوان، باانگیزه، مستعد و متخصص در حوزه هنر ارزشی و ولایتمدار ایران اسلامی، آنچنان فراگیر و بسیط بوده است که دوستان و دشمنان داخلی و خارجی را متحیر و انگشت به دهان کرده است. آنچه که امروزه و در سپهر پهناور و گستره وسیع مفاهیم متعالی، ارزشمند و جهان شمول الهی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام روح الله (قدس الله نفس الزکیه) در حال شکل‌گیری و شکوفه دادن است، بی شک ثمره مقاومت و پایمردی زنان و مردانی است که از مرزهای اعتقادی خویش در برابر دشمنان تا بن دندان مسلح دفاع کرده که ۸ سال تاریخ پر افتخار و خونبار دفاع مقدس ایرانیان در برابر حمله دژخیمان بعثی تنها یک نمونه قریب و عینی این ایستادگی است.

آنچه که در نمایشگاه «به رنگ حیات» رخ داد و حضور یک عنصر اسرائیلی، مارا بر آن داشت که از حیثیت و کیان بنیاد پرافتخار روایت فتح، این ثمره جاویدان و مانای هنرمند و مجاهد فی سبیل الله، سید الشهدای اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی علیه الرحمه، دفاع و صراحتاً بر چند نکته اصلی و مهم تاکید نماییم. امید داریم که این توضیحات به سمع و نظر مخاطبان اصلی جریانات فرهنگی و هنری کشور برسد و بر این باوریم که ... العاقبه للمتقین!

۱. آنچه که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (ادام الله ظل الوارف) بارها و بارها در بیانات و سخنرانی‌های مکرر به آن اشاره داشتند، کلیدواژه‌ای به نام نفوذ است که متاسفانه در سایه غفلت ـ ان‌شا الله سهوی ـ مدیران و سیاستگذاران عرصه فرهنگ و هنر کشور چندان جدی گرفته نشده است و همچنان سیاست تساهل و تسامح در بدنه کلان تصمیم‌گیری و ریل‌گذاران فرهنگ و هنر این مرز و بوم ساری و جاری است. حضور یک عنصر اسرائیلی با پیشینه معلوم و مکشوف و در شرایطی که عادی‌سازی روابط کشورهای بزدل، ترسو و سست‌عنصر خاورمیانه با رژیم جعلی و سفاک رژیم صهیونیستی با جدیت از سوی دول غربی و مثلث شوم و منحوس عبری، غربی، عربی پیگیری می‌شود، در ام‌القرای جهان اسلام باعث تاسف و انزجار شدید هنرمندان آزاده و حق طلب ایران عزیز است.

۲. سخنان سراسر کذب و غیر واقع مدیر اجرایی این نمایشگاه مایه تعجب و حیرت همگان شد. ایشان برگزاری نمایشگاه این عنصر رژیم صهیونیستی را توسط «روایت فتح» در سال آینده محتمل دانسته است! و حواشی ایجاد شده درباره حضور وی را غرض‌ورزی حزبی دانسته که خوشبختانه با مدیریت ایشان قبل از شروع جنجال‌ها پیشگیری شد. ذکر این نکته برای ایشان و دوستانشان خالی از لطف نیست که اولا ایشان ارتباط این مدعو اسرائیلی خود با بنیاد فرهنگی روایت فتح را از چه طریقی محاسبه و استنتاج کرده است و ثانیاً ای کاش اقدامات پیشگیری و عدم حضور وی را پیش از دعوت نامبرده نیز انجام می‌دادند تا مجبور به جمع‌آوری آثار ایشان و حذف نام وی نشوند.

۳. عنوان ماندگار روایت فتح که نمادی از روایت حماسه های دلیرترین فرزندان این مرز و بوم بوده و هست، چیزی نیست که با این لجن پراکنی‌ها خدشه‌دار و مکدر شود. نصیحت ما به دوستانی که در این باره اظهار می‌کنند این است که ابتدا به ساکن، ارتباط ظرف و مظروف را برای خود و مخاطبانشان معین، سپس برای فرار رو به جلو از اعتبار نهاد ارزشمندی همچون روایت فتح ناشیانه سوءاستفاده کنند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که مدیریت و کارکنان بنیاد فرهنگی روایت فتح و نیز انجمن های سینمای انقلاب و دفاع مقدس، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و شهرک سینمای انقلاب و دفاع مقدس و رده های تابعه این بنیاد، به پیروی امام عظیم الشأن و فرمایش ماندگار و تاریخی ایشان که اسراییل باید از صحنه روزگار محو شود و تأسی از تدابیر و سیاست های مقام عظمای ولایت که اسرائیل ان‌شاءالله تا سال های نه چندان دور وجود خارجی نخواهد داشت، بر پایمردی و مقاومت ضد رژیم اشغالگر و خونخوار صهیونیستی تاکید می‌کند و همراه و همکلام با ملت ستمدیده و دلیر و مقاوم فلسطین غریو «هیهات من الذله» را به نمایندگی از هنرمندان و اندیشمندان آزاده و صلح طلب سر می‌دهد و از درگاه حضرت حق جل جلاله ظهور  مصلح و منتقم مظلومان و ستم دیدگان جهان را آرزو می‌کند.»

به گزارش آوینی فیلم، چند روز پیش روابط عمومی باغ موزه قصر نیز درباره حضور آثار این اسرائیلی بیانیه ای صادر کرد که در بخشی از آن آمده بود: «در لیست اولیه هنرمندان که به دست باغ موزه قصر رسید اثر «یوسی لمل» با هویت فلسطینی معرفی شده بود و مطابق معمول تمامی نمایشگاه‌های پیشین اطلاع رسانی گردید، اما بلافاصله پس از اطلاع از هویت واقعی فرد از اکران عمومی آن جلوگیری به عمل آمد. لازم به توضیح است بر اساس آیین نامه داخلی باغ موزه قصر، مسئولیت اخذ مجوز و کلیه فرایند‌های قانونی برگزاری نمایشگاه‌های هنری بر عهده نمایشگاه گذار یا نمایشگاه گردان است و باغ موزه قصر در این روند دخل و تصرفی ندارد.»

به گزارش آوینی فیلم، محسن سلیمانی، مدیر فرهنگی هنری منطقه 3 و رییس باغ موزه قصر نیز درباره ادعای شبه هنرمند صهیونیستی، گفت: چندی پیش فراخوانی در میان گرافیست‌های برجسته سراسر دنیا منتشر شد تا آثار خود را با موضوع بحران کم آبی و خطر خشکسالی جهت حضور در نمایشگاه «به رنگ حیات» ارسال کنند. در این بین،‌ اثری به اسم یک هنرمند فلسطینی به دبیرخانه این نمایشگاه ارسال شد.  پس از افتتاح  بررسی‌ها نشان داد که فردی با تابعیت رژیم صهیونیستی به اسم یک هنرمند فلسطینی در نمایشگاه شرکت کرده است که سریعا نسبت به جمع آوری و حذف اثر وی از نمایشگاه اقدام کردیم.»

اضافه کردن دیدگاه جدید