شماره مطلب : 23710
زمان انتشار : 97/10/22 - 12:57 2019/1/12
آوینی فیلم: در گفت و گوی پایگاه خبری تحلیلی آوینی فیلم با «عزیزالله حمیدنژاد»، کارگردان سریال موفق «بانوی عمارت» سعی شد به نکاتی اشاره شود که تا به حال به آن پرداخته نشده بود. کارگردان قدیمی این سریال اگر چه با بانوی عمارت مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت، اما این فیلمساز بی حاشیه برای اهالی پیگیر سینما نامی آشنا است و فیلمهایی که چند دهه پیش به خصوص در زمینه سینمای دفاع مقدس ساخته است، همچنان جزو بهترینهای تاریخ سینمای ایران به حساب می آید.
گفتگوی آوینی فیلم با عزیزالله حمیدنژاد کارگردان سریال «بانوی عمارت»

به هیچ وجه دنبال کارهای سطحی نخواهم رفت

آوینی فیلم: در گفت و گوی پایگاه خبری تحلیلی آوینی فیلم با «عزیزالله حمیدنژاد»، کارگردان سریال موفق «بانوی عمارت» سعی شد به نکاتی اشاره شود که تا به حال به آن پرداخته نشده بود. کارگردان قدیمی این سریال اگر چه با بانوی عمارت مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت، اما این فیلمساز بی حاشیه برای اهالی پیگیر سینما نامی آشنا است و فیلمهایی که چند دهه پیش به خصوص در زمینه سینمای دفاع مقدس ساخته است، همچنان جزو بهترینهای تاریخ سینمای ایران به حساب می آید.

آوینی فیلم: سریال تلویزیونی «بانوی عمارت» جزو پرطرفدارترین سریالهای سالهای اخیر تلویزیون شد و این را می توان در آمار رسانه ملی و در توجه مردم یافت. عزیزالله حمیدنژاد، کارگردان قدیمی این سریال اگر چه با بانوی عمارت مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت، اما این فیلمساز بی حاشیه برای اهالی پیگیر سینما نامی آشنا است و فیلمهایی که چند دهه پیش به خصوص در زمینه سینمای دفاع مقدس ساخته است، همچنان جزو بهترینهای تاریخ سینمای ایران به حساب می آید.

«عزیزالله حمیدنژاد» در گفتگو با آوینی فیلم درباره دلایل استقبال مردم از سریال تلویزیونی «بانوی عمارت» گفت: همه جوانب کار دیده شد و ما سعی کردیم که هدفمندی برای کار کردن داشته باشیم و به جزئیاتی که میتواند در کل باعث بالا رفتن کیفیت کار شود، توجه کنیم. من سعی کردم که تیم خوبی را برای سریال انتخاب کنم و بازیگران مناسب و توانایی را برای بانوی عمارت انتخاب کنم. انتخاب درست برای طراحی صحنه، طراحی لباس و تصویربردار و بازیگران مساله مهمی برای موفقیت یک سریال است. نوع بازی گرفتن از بازیگران و اینکه بتوانم بازیهای یکدست و باورپذیری از بازیگران بگیرم خیلی مهم است و معتقدم که اگر بازیها خوب و منطقی نباشد، تماشاگران با کار ارتباط برقرار نمیکنند و یکی از اصول کار من این است که بازی بازیگران را باورپذیر نشان دهم.

کارگردان سریال بانوی عمارت ادامه داد: انتخاب درست بازیگران و بازی درست گرفتن در مرتبه اول اهمیت قرار دارد و بعد توجه به جزئیات کارگردانی مثل میزانسن، انتخاب لنز و دکوپاژ مهم است. من اصولا اگر فیلمنامه ای توسط نویسنده دیگری به دستم برسد، آن را میخوانم و اگر نزدیک به سلیقه من باشد، آن را انتخاب میکنم و تغییراتی در آن میدهم که به من نزدیکتر شود. در فیلمنامه بانوی عمارت هم طبق قرار قبلی تغییراتی در فیلمنامه دادم تا به ذهنیت من نزدیک شود و براساس فیلمنامه بتوانم به اجرای مناسبی برسم.

این کارگردان قدیمی در پاسخ به اینکه آیا پیش بینی چنین استقبالی را از مردم داشت، به آوینی فیلم گفت: این پیش بینی را داشتم که سریال مورد توجه خاص و عام قرار خواهد گرفت، برای اینکه ریزه کاریهایی که در زمینه های مختلف رعایت شده بود، از متن فیلمنامه گرفته تا طراحی صحنه و لباس و بازیها و کارگردانی همه طبق یک برنامه ریزی مشخص و از پیش تعیین شده بود و ما انتظار داشتیم که با توجه به تلاش گروه اتفاق خوبی در زمان پخش سریال بانوی عمارت بیفتد و خوشبختانه همین طور هم شد.

کارگردان فیلم «اشک سرما» در پاسخ به اینکه با توجه به استقبال مردم از بانوی عمارت، پیشنهاد ساخت سریالهای مشابه از طرف تلویزیون داشته است، گفت: پیشنهاداتی در این خصوص داشتم اما هنوز تصمیمی برای ساخت کار بعدی نگرفتم و نیاز است که در فرصت بهتری درباره پروژه بعدی فکر کنم. من معتقدم که زمانی باید تصمیم برای ساختن بگیرم که نسبت به کاری که انجام میدهم اطمینان داشته باشم و بتوانم از کاری که میکنم دفاع کنم. به نظرم آمادگی لازم برای ساخت یک فیلم یا سریال شرط مهمی است که منتهی به یک نتیجه خوب میشود.

عزیزالله حمیدنژاد درباره تفاوت مخاطبان سینما و تلویزیون و دلیل استقبال بیشتر از این سریال تلویزیونی نسبت به فیلمهای این کارگردان گفت: فیلم اشک سرما هم در زمان خودش مورد توجه قرار گرفته بود و مخاطب عام و خاص داشت. اما به هر حال با توجه به اینکه مخاطبان تلویزیونی بیشتر هستند و در سراسر کشور آن را می بینند، بیشتر دیده میشود و به خاطر اینکه به شکل سریالی است فرصت بیشتری برای دیده شدن دارد. به طور کلی مخاطبان سینما با تلویزیون متفاوت است و سینما تماشاگران خاص خود را دارد.

کارگردان فیلم «آناهیتا» در پاسخ به اینکه آیا علاقه ای برای فعالیت در سینمای امروز دارد، به آوینی فیلم گفت: من اگر بخواهم در سینما کار کنم حتما موضوعی را کار میکنم که مخاطب داشته باشد و از نظر کیفی هم تلاش میکنم که قابلیت های استانداردی برای نمایش در سینماهای عمومی و مراکز فرهنگی داشته باشد. حمیدنژاد ادامه داد: اگر شرایط امروز سینمای ما زیاد مطلوب نیست به خاطر ذائقه ای است که تهیه کنندگان و سینماداران برای مخاطبان ساختند. من اگر بخواهم در سینما کار کنم سبک و سیاق خودم را خواهم داشت منوط به اینکه سعی میکنم که مخاطب را هم جذب کنم.

عزیزالله حمیدنژاد که جزو سینماگران دغدغه مندی است که توجه و وسواس خاصی برای فعالیت دارد، در پاسخ به اینکه این نوع فیلمسازی با توجه به شرایط امروز سینما و تلویزیون چه دشواریهایی دارد، به آوینی فیلم گفت: من به هیچ وجه دنبال کارهای سطحی نخواهم رفت و به نظرم حتی کارهای جدی و تاریخی میتواند در سینما و تلویزیون مخاطب داشته باشد و این بستگی به نوع فیلمسازی دارد و اینکه دقت در جزئیات داشته باشیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید