شماره مطلب : 23711
زمان انتشار : 97/10/23 - 08:26 2019/1/13
آوینی فیلم: با وجود این که مستند «هاشمی زنده است» ساخته فرزند ابوالقاسم طالبی جان سالم به در برد و با وجود تاکید مسئول شبکه نمایش خانگی مبنی بر عدم مجوزداربودن در فضای مجازی به فروش رسید، اما سرنوشت دیگر آثار مرتبط با خاندان مرحوم هاشمی در وضعیت بدی به سر می برد. گزارش آوینی فیلم درباره سرنوشت این مستندها و بررسی اجمالی آنهاست.
نگاهی به سرنوشت آثاری که درباره مرحوم هاشمی و خاندانش تولید شد

خداحافظی مرحوم هاشمی رفسنجانی با مستندسازان

آوینی فیلم: با وجود این که مستند «هاشمی زنده است» ساخته فرزند ابوالقاسم طالبی جان سالم به در برد و با وجود تاکید مسئول شبکه نمایش خانگی مبنی بر عدم مجوزداربودن در فضای مجازی به فروش رسید، اما سرنوشت دیگر آثار مرتبط با خاندان مرحوم هاشمی در وضعیت بدی به سر می برد. گزارش آوینی فیلم درباره سرنوشت این مستندها و بررسی اجمالی آنهاست.

آوینی فیلم: با وجود این که مستند «هاشمی زنده است» ساخته فرزند ابوالقاسم طالبی جان سالم به در برد و با وجود تاکید مسئول شبکه نمایش خانگی مبنی بر عدم مجوزداربودن در فضای مجازی به فروش رسید، اما سرنوشت دیگر آثار مرتبط با خاندان مرحوم هاشمی در وضعیت بدی به سر می برد.

به گزارش آوینی فیلم، اگر چه مستندساز جوان «هاشمی زنده است» با نگاهی پرسشگرانه به سراغ بخشی از مجهولات زندگی مرحوم هاشمی رفته است، اما گستره فعالیتهای آن مرحوم و انواع ابهامات موجود در کنار عدم پختگی مستندساز جوان در بیان موضوعات، این اثر را در حد یک مستند آماتور نگاه داشته است. وضعیتی کیفی مشابه با دیگر مستندهایی که تا به حال با نگاه سیاسی از سوی دو طیف سیاسی تولید شده و تنها اتکاء به تصاویر آرشیوی و گاه دیده نشده رمز حرکت سازندگان بوده است. با این حال بیشترین توفیق را در میان تولیدات آثار مرتبط با مرحوم هاشمی رفسنجانی، همین مستند ساخته شده توسط علی طادی و محصول سفیر فیلم داشته است که امکان عرضه و رسیدن نزد مخاطب را یافته است.

با این حال دو مستند دیگر ساخته شده درباره خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی که در این چند وقت اخیر به اکران رسیدند، تا اطلاع ثانوی امکان نمایش را از دست داده اند و این دو اثر از دو جناح و نگاهی کاملا متفاوت به این شخصیت سیاسی و تاریخی و خانواده پرحاشیه اش پرداختند. مستند «مثل یک زن» که پرتره ای از زندگی فائزه هاشمی است، براساس اعلام کارگردان مستند از ادامه اکران در گروه سینمایی هنر و تجربه بازماند. این مستند که چندی پیش در آئین رونمایی گروه هنرو تجربه، اکران خود را در سالنهای محدود این گروه آغاز کرده بود، براساس آنچه که «مفتوح بودن پرونده فائزه هاشمی» اعلام شده است، توقیف شد.

مژگان ایلانلو با بیان این مطلب به ایسنا گفت: «آقای حسین پارسایی از طرف وزارت ارشاد به من نامه‌ای را نشان دادند که بر اساس آن متاسفانه هرگونه اکران این اثر توقیف شده است. این در حالی است که اکران شهرستان‌ها از چند روز پیش توقیف شده بود و از امروز صبح هم اکران‌های تهران توقیف شده است.» البته این مستندساز همچنان مصمم به ادامه ساخت مستندهای سیاسی است و در این باره تصریح کرد: «اگر صدها بار در ایران فیلم بسازم و توقیف شوند باز هم در همین مملکت و با همین شرایط و درباره همین سوژه‌های سیاسی فیلم خواهم ساخت و برای اکران آن جا نمی‌زنم.»

علاقمندی مستندسازان جوان به تولید مستندهای سیاسی در چند سال اخیر اوج گرفته است و بعد از هیاهوی تولید مستندی درباره مرحوم بازرگان توسط فرزند مرحوم ملاقلی پور که چندی پیش منتهی به کسب جایزه از نهمین جشنواره عمار شد، موج تولید و حواشی این نوع مستندها همچنان داغ است. یکی دیگر از مستندهای ساخته شده در چند وقت اخیر درباره خاندان مرحوم هاشمی رفسنجانی، مستندی با نام «شورش علیه سازندگی» به کارگردانی مصطفی شوقی است که در ابتدا در خبرگزاری مهر به نمایش درآمد و تا به حال به جز نمایش در اکران خصوصی در (موسسه) خانه مهر رضا، تنها در نهمین جشنواره عمار امکان اکران پیدا کرد. این مستند که نگاهی انتقادی به سیاست دولت سازندگی دارد، پیش از این از حضور در دوازدهمین جشنواره مستند سینما حقیقت جا مانده بود و براساس گفته سازنده اش، فعلا امکان اکران یا عرضه در شبکه نمایش خانگی و یا فروش از طریق فضای اینترنتی را ندارد. کارگردان مستند «شورش علیه سازندگی» در این باره به روزنامه جوان گفت: «جلوی «شورش علیه سازندگی» را گرفته‌اند، حتی نمی‌ گذارند اکران خصوصی داشته باشیم. برای این سؤال پاسخ‌ های زیادی به ذهنم می‌ رسد از جمله اینکه ابتدا یک سوءتفاهم رخ داده و نکته دوم اینکه در یک فضای سیاست‌زده و کلی‌ نگر پیرامون مستندسازی درباره آقای هاشمی رفسنجانی به سر می‌ بریم.» این مستند نیز همانند دیگر آثار پذیرفته نشده در جشنواره مستند سینما حقیقت، در جشنواره عمار اکران و جایزه هم گرفت.

به گزارش آوینی فیلم، چندی پیش مراسم نکوداشت مرحوم هاشمی رفسنجانی همزمان با دومین سالگرد ارتحال آن مرحوم و با سخنان ستایش آمیز رئیس جمهور در حضور جمع کثیری از مسئولان کشور و خانواده آن مرحوم برگزار شد و همچنین پیش از آن همایشی تحت عنوان «بررسی نقش آيت الله هاشمی رفسنجانی در نهضت امام خمينی(ره)» برگزار شد، با این حال نسل جدید مستندسازان پس از درگذشت ایشان مشتاق پیگیری سیاست کاری و مرور زندگی خاندانش با نگاهی انتقادی و پرسشگرانه شده است. علاقه ای که فعلا با جواب منفی متولیان به بن بست خورده است. چنان که تا اطلاع ثانوی پرداخت به زندگی آن مرحوم و خاندانش ممنوع می باشد.

اضافه کردن دیدگاه جدید