شماره مطلب : 23735
زمان انتشار : 97/10/24 - 12:47 2019/1/14
آوینی فیلم: در میان فیلمهای تاریخ سینمای ایران، بعضی آثار و شخصیتها هستند که در حافظه مردم باقی مانده اند. برای نمونه اکثر مردم فیلم آژانس شیشه ای را جزو پنج فیلم برتر خود میدانند و با شخصیتهایش خاطره دارند. اصغر نقی زاده از جنس همان فیلمها است. آثار متفاوت سینمای دفاع مقدس با طنازی های این بازیگر قدیمی و یار دیرین حاتمی کیا عجین شده است. اصغر نقی زاده در گفتگو با آوینی فیلم، درباره شرایط امروزش و سینما گفت.
خاطرات سینمای دفاع مقدس در گفتگوی آوینی فیلم با اصغر نقی زاده

همه فیلمهای حاتمی کیا شبیه هم است

آوینی فیلم: در میان فیلمهای تاریخ سینمای ایران، بعضی آثار و شخصیتها هستند که در حافظه مردم باقی مانده اند. برای نمونه اکثر مردم فیلم آژانس شیشه ای را جزو پنج فیلم برتر خود میدانند و با شخصیتهایش خاطره دارند. اصغر نقی زاده از جنس همان فیلمها است. آثار متفاوت سینمای دفاع مقدس با طنازی های این بازیگر قدیمی و یار دیرین حاتمی کیا عجین شده است. اصغر نقی زاده در گفتگو با آوینی فیلم، درباره شرایط امروزش و سینما گفت.

آوینی فیلم: در میان فیلمهای تاریخ سینمای ایران، بعضی آثار و شخصیتها هستند که در حافظه مردم باقی مانده اند. برای نمونه اکثر مردم فیلم آژانس شیشه ای را جزو پنج فیلم برتر خود میدانند و با شخصیتهایش خاطره دارند. اصغر نقی زاده از جنس همان فیلمها است. آثار متفاوت سینمای دفاع مقدس با طنازی های این بازیگر قدیمی و یار دیرین حاتمی کیا عجین شده است. اصغر نقی زاده در گفتگو با آوینی فیلم، درباره شرایط امروزش گفت: دیگر چند سال است که کار نمیکنم و اصلا نمیدانم سینما و تلویزیون چیست! آقایان ما را نمیشناسند و به نظرشان بازنشسته هستیم. واقعا هم دلیلش را نمیدانم. گاهی تماس میگیرند و برای برنامه  ای و مراسمی از من دعوت میکنند. بعد از اینکه معراجی ها را برای ده نمکی بازی کردم، بعد از 5 سال به من زنگ زد و تابستان رفتم و پنج شش روز برای فیلم «زندانی ها» بازی کردم و تمام. البته آقای ده نمکی این فیلم را به جشنواره نداده و ما امسال در جشنواره فجر هم نخواهیم بود. فعلا در منزل هستم و هیچ خبری از وضعیت امروز سینما ندارم. در خانه نشسته ام تا به خواستگاری ام بیایند!

بازیگر فیلم آژانس شیشه ای افزود: تنها من این شرایط را ندارم و خیلی از بچه های قدیمی سینما یا در انتظار پیشنهاد خوب هستند یا اینکه مریض و بدحالند. یک زمانی آن همه پیشنهاد داشتم و الان پنج سال است که بیکارم. من دوست دارم همچنان در فیلمهای دفاع مقدسی و حتی دیگر ژانرها بازی کنم و مشکلی برای بازی کردن ندارم.

نقی زاده درباره عدم همکاری اش در فیلم های اخیر حاتمی کیا به آوینی فیلم گفت: آخرین فیلمی که برای حاتمی کیا بازی کردم و اکران شد، بیست و یک سال پیش برای «آژانس شیشه ای» بود و بعد هم در سال 89 فیلم توقیفی «گزارش یک جشن» را برای حاتمی کیا بازی کردم. هنوز با حاتمی کیا رفاقت دارم و حتی ارتباط خانوادگی داریم و میرویم و می آییم. اما این که چرا دیگر به من پیشنهاد نداد را نمیدانم و اصلا هم نخواستم از حاتمی کیا بپرسم و روحیه ام اینجوری نیست که خود را به کسی تحمیل کنم.

بازیگر فیلم «از کرخه تا راین» در پاسخ به اینکه چه نظری درباره سینما و شخصیت حاتمی کیا دارد، گفت: حاتمی کیا هنوز برایم محترم است و ارتباط خوبی داریم. فیلمهای اخیرش را هم در خانه دیدم و به نظرم همه فیلمهای حاتمی کیا شبیه هم است. همه فیلمهایش انگار «دیده بان» است. منتهی حالا به روزتر شده است. قصه و شکل فیلم های حاتمی کیا هیچ فرقی نکرده و به نظرم ابراهیم در این سالها هیچ تغییری نکرده و همان اعتقادات و فوت و فن را دارد. سکانس فیلمهای جدیدش مثل قدیمی ها است و فقط خوش آب و رنگ شده.  

بازیگر فیلم مهاجر حاتمی کیا در پاسخ به اینکه جدیت و اعتراض حاتمی کیا در مراسمهای مختلف تا چه حد در زمان فیلمبرداری آثارش هم وجود دارد، گفت: اتفاقا سر صحنه فیلمهای حاتمی کیا میشود نظر داد. طرح داد و کارش را نقد کرد. حاتمی کیا برای بازیگر تمرین میگذارد. ما سر آژانس شیشه ای یک ماه تمرین کردیم. بعد رفتیم سر فیلمبرداری. از ساعت 10 صبح تا ساعت 7 شب تمرین می کردیم. تازه ساعت 7 شب گروه فنی می آمد و بعد میگرفتیم. حاتمی کیا کاملا اهل گفتگو است. اگر هم در جشنواره فجر پارسال پرخاش میکند باید دلیلش را بدانیم. من در جریان نیستم اما حتما مسائلی هست که او را عصبی میکند.

از اصغر نقی زاده درباره چگونگی ساخت آژانس شیشه ای و اینکه چه خاطره ای از آن فیلم دارد، پرسیدیم که پاسخ داد: آژانس شیشه ای فیلم خیلی خوبی شد. البته همان حرف فیلم دیده بان را میزند. در دیده بان ما یک نفر را می بینیم که جای خودش را در آخر فیلم لو میدهد و خود را فدا میکند. در آژانس شیشه ای هم پرویز پرستویی همین کار را میکند. در دیده بان بین فرمانده و تیربارچی کل کل می افتد. همین را در آژانس شیشه ای بین رضا کیانیان و پرویز پرستویی می بینیم . در فیلم آخر حاتمی کیا هم همین کل کل بین پدر و پسر خلبان هست. در به وقت شام خودش را فدا میکند دقیقا مثل کاری که در دیده بان اتفاق می افتد. تقریبا حاتمی کیا یک فرمول در سینما دارد.

بازیگر فیلم خاکستر سبز در پاسخ به اینکه چه فیلم هایی از سینمای ایران را بیشتر می پسندد، گفت: اگر تاریخ سینما را میگوییم باید فیلمهای قبل از انقلاب را هم انتخاب کنیم. من یادم می آید در آن سالها همیشه در سینما بودم و اگر بخواهم بهترینها را انتخاب کنم. از قیصر کیمیایی و رگبار بیضایی خوشم می آمد. بعد از انقلاب هم باشو غریبه کوچک، مادیان، ای ایران، اجاره نشینها، آژانس شیشه ای و مارمولک کمال تبریزی را انتخاب میکنم. البته لیلی با من است را بیشتر دوست دارم. خجالت نکش رضا مقصودی هم خوب بود منتهی اگر میداد یکی دیگر میساخت خیلی بهتر در می آمد. فیلمنامه خوبی دارد اما به  نظرم اگر میداد کمال تبریزی میساخت بهتر درمی آمد.

این بازیگر شناخته شده در پاسخ به اینکه طنازی هایش تا چه حد به درد سینمای غیرجدی امروز میخورد، گفت: والله ما را نمی برند دیگر و کاریش نمی توانیم بکنیم. من حرفی ندارم که در فیلمهای کمدی باشم و نمیدانم چگونه بعضی ها پرکارند. اما الان طوری از سینما دور مانده ام که اصلا نمیدانم چه فیلمهایی تولید میشود. وقتی من نیستم دیگر برایم مهم نیست و فقط به مسجد میروم. فقط یک فیلم از سینمای ایران به اسم «خجالت نکش» دیدم که کلی هم خندیدیم.

اصغر نقی زاده با انتقاد از برگزاری جشنواره فیلم فجر، به آوینی فیلم گفت: خودشان جشنواره میگذارند و به خودشان هم جایزه میدهند! جشنواره فجر اصلا ما را دعوت نمیکند و انگار نه انگار که ما هم یک روزی برای خودمان بازیگری بودیم. برگزارکنندگان جشنواره بلیتی به ما نمیدهند و برایشان قدیمی ها اهمیتی ندارد. چون بازنشسته آموزش و پرورش هستم دیگر نرفتم تا عضو خانه سینما بشوم. چون فقط بیمه اش شاید به درد بخورد و من هم که احتیاجی نداشتم. دیگر با اهالی سینما ارتباطی ندارم. از فضای مجازی هم کاملا تنفر دارم. یک دفعه تصمیم می گیرند مثلا محسن رضایی را تخریب کنند. از بی بی سی گرفته تا داخلی ها همه علیه اش تیتر میزنند. یک روزی هم تصمیم می گیرند حاتمی کیا را لجن مال کنند. به نظرم وارد شدن به این چیزها اولا گناه دارد و فردای قیامت باید پاسخ بدهند. در فضای مجازی هیچگونه تقوایی وجود ندارد و من هم تا جایی که میتوانم خودم را از حاشیه ها دور میکنم.

این بازیگر درباره حواشی فضای مجازی عنوان کرد: الان در خیابان خانمهایی می آیند که میخواهند با ما عکس بگیرند. بعضی ها بدحجاب هستند و اگر عکس نگیریم بد و بیراه میگویند. عکس هم بگیریم یک دفعه میگذارند اینترنت و آبروی آدم را می برند. برای همین سعی میکنم از این فضاها دور باشم. اینها دنبال ضربه زدن به اصل اسلام هستند و آدمهایی را وسط میکشند تا عقده های خود را باز کنند. فضای رسانه ای، تخریبی شده است. الان بعد از چند سال آمدند تا عملیات کربلای 5 را زیر سوال ببرند. اینها یکسری هدف برای ضربه زدن به انقلاب دارند و همه چیز زیر سر این فضای مجازی است.

اضافه کردن دیدگاه جدید