شماره مطلب : 5195
زمان انتشار : 92/12/10 - 10:59 2014/3/1
رضا اسماعیلی گفت: حوزه فرهنگ در سال ۹۲ به مانند اکثر حوزه‌ها با کمبود اعتبارات و بودجه مواجه بود که موجب شد بسیاری از فعالیت‌های ادبی به گل نشیند. در سال ۹۳ مسئولان فرهنگی باید به دنبال جذب اعتبارات مناسب برای ادبیات باشند.
شعر انقلاب در سالی که گذشت ـ ۱/ رضا اسماعیلی:‌

کمبود اعتبارات مالی فعالیت‌های ادبی را به گل نشاند

رضا اسماعیلی گفت: حوزه فرهنگ در سال ۹۲ به مانند اکثر حوزه‌ها با کمبود اعتبارات و بودجه مواجه بود که موجب شد بسیاری از فعالیت‌های ادبی به گل نشیند. در سال ۹۳ مسئولان فرهنگی باید به دنبال جذب اعتبارات مناسب برای ادبیات باشند.

به گزارش آوینی فیلم ، رضا اسماعیلی،‌ شاعر با اشاره به وضعیت شعر در سال 92 گفت:‌ در سال جاری، جریان قدرتمند شعری باز هم جریانی بود که منتسب به ادبیات انقلاب است،‌ این جریان ادبی از چد سرشاخه به نام‌های انقلاب، دفاع مقدس و آیینی برخوردار است و  شاعران نسل انقلاب چون از نظر کمیت نیز تعداد قابل توجهی هستند، در این عرصه آثار زیادی را خلق کرده‌اند که در قالب کتاب چاپ شد.

وی ادامه داد:‌ اگر از نظر موضوعی آثار منتشر شده در حوزه شعر را در سال جاری بررسی کنیم،‌ حجم گسترده‌ای از آثار،‌ با موضوع ادبیات انقلاب، دفاع مقدس و آیینی بوده است،‌ جریان‌های دیگر شعری که به عنوان جریان آزاد در ادبیات معاصر فعالیت می‌کنند،‌ نیز حضور داشته‌اند،‌ اما حضورشان در کنار جریان شعر انقلاب کمرنگ بوده است.بسیاری از این شاعران، پیش از انقلاب نیز فعال بوده و به قالب‌های آزاد و نیمایی تعلق حاطر دارند،‌ مانند سید‌علی صالحی و سیمین بهبهانی که هم چنان فعال هستند و آثارشان چاپ می‌شود.

اسماعیلی با اشاره به دو رخداد قابل توجه شعر در سال جاری گفت: در سال 92 دو اتفاق برجسته ذهن‌ها را به خود معطوف کرد،‌ نخست اتفاقی بود که در حوزه شعر آیینی رخ داد و موجب اختلاف نظرها شد، با چاپ یک غزل از علیرضا قزوه و رباعیات عاشورایی از من در سایت‌های ادبی این جریان شکل گرفت و در نهایت به سرانجام خوبی رسید،‌ این فرجام خوب به این معناست که برای شاعران آینیی این دستاورد را داشت که در حوزه خلق و آفرینش باید به مولفه‌های حماسی نیز توجه بیشتری داشته باشیم و اگر بخواهیم شعر آیینی به شکوفایی برسد،‌ باید به عنصر حماسه، اندیشه و تفکر در شعر آیینی توجه بیشتری داشت.

اختلاف شاعران زنگ خطری برای شعر انقلاب

وی تصریح کرد:‌ اتفاق دوم هم اختلاف نظری بود که بین مدیران خانه شاعران و علیرضا قزوه رخ داد،‌ این اختلاف نظر زنگ خطری بود از این نظر که این پیام را به جامعه ادبی ما داد، که در بین شاعران انقلاب دوستی و پیوند‌هایی که در دهه اول انقلاب بود، وجود ندارد و فاصله بین شاعران نسل انقلاب زیاد شده و این فاصله‌ها و گسست‌ها موجب آسیب به شعر انقلاب و آیینی ما می‌شود، این یک تلنگر و بیدارباش برای ترمیم فاصله‌‌ها و یافتن راهکاری برای پیوند بیشتر اصحاب شعر انقلاب با هم بود.

اسماعیلی با بیان این مطلب که باید مرزهای ایجاد شده میان شاعران را از میان برداشت،‌ گفت:‌ شاعران انقلاب باید تلاش کنند‌، با همدلی هم این مسیر را در سال آینده هموار کنند،‌  تا گنجینه شعر انقلاب و آیینی بارورتر شده و به نسل آینده به صورت یک کل یکپارچه برسد. متاسفانه بی‌اخلاقی‌ها و بی‌ادبی‌هایی در دفاع از دو جریان رخ داد که پیشکسوتان و اساتید احساس کردند، در حوزه اخلاق در عرصه ادبیات کم‌کاری شده و دچار فقر اخلاقی و فرهنگی هستیم.

کمبود اعتبارات فعالیت‌های ادبی را به گل نشاند

وی با اشاره به دیگر رخدادهای شعر در سال جاری هم‌چون کلید زدن جشنواره شعر فجر با تغییراتی در شیوه اجرا و رویکرد،‌ برگزاری شب‌های شعر انقلاب، برگزاری کنگره شعر دفاع مقدس و ... گفت:‌ حوزه فرهنگ در سال جاری نیز به مانند اکثر حوزه‌ها با کمبود اعتبارات و بودجه مواجه بود که موجب شد بسیاری از فعالیت‌های ادبی به گل نشیند، در سال 93 مسئولان فرهنگی باید به دنبال جذب اعتبارات مناسب برای ادبیات باشند.

اسماعیلی گفت: اگر وضعیت شعر در 3 سال اخیر که سال‌های آغازین دهه 90 بوده را با دهه 80 بررسی کنیم،‌ خواهیم دید که طی سال‌های اخیر یک روند معتدل و بهنجار وجود داشته است،‌ به این معنا که شاعران در یک رقابت جمعی در عرصه خلق و آفرینش‌های ادبی حضور داشته و از یک زبان ادبی و هنجاری برخوردار بودند که اتفاقی برحسته، شاخص و تاثیرگذاری رخ نداده است‌.

وی ادامه داد:‌ احساس می‌کنم،‌ باید در سال‌های آینده در حوزه ادبیات به دنبال ایجاد رستاخیز ادبی باشیم، تا از این روند نرم پا را فراتر بگذاریم و شاهد نوزایی و آفرینش ادبی برجسته و تاثیرگذار باشیم. رستاخیزی که تکانی به ادبیات ما بدهد، در سال‌های اخیر این روند متعادل و معمولی بوده و نمی‌توان گفت که اثری خلق یا منتشر شد که همه نگاه‌ها را معطوف به خود کرده باشد.

اسماعیلی با بیان این مطلب که طی سال‌های اخیر اثر قابل توجه و شاخصی در حوزه شعر منتشر نشده است،‌ گفت: اگر چه کتاب‌های شاعران طی این سال‌ها در جوایز کتاب سال و کتاب فصل برگزیده شده است،‌ اما باز هم ارتقا چندانی محسوب نمی‌شود،‌ چرا که در داوری‌ها این کتاب‌ها تنها چند میلی متری بالاتر از سایر آثار ایستاده‌اند و تفاوت‌ها عمیق نیست.

نیازمند بازنگری در ادبیات معاصر هستیم

این شاعر گفت:‌ من احساس می‌کنم، باید بازنگری در ادبیات معاصر صورت گیرد،‌ تا ما ببینیم چه خلاء‌هایی وجود دارد، ما به نظر کمی در حوزه شعر شاهد کتاب‌سازی بودیم،‌ کتاب‌های بسیاری در طول سال 92 چاپ شده که از نظر ارزش ادبی استاندارد نیست و نشان می‌دهد، صرفا در یک مسیر متعادل و بهنجار حرکت کرده‌ایم،‌ اما در حوزه کیفی هنوز با استانداردهای مطلب فاصله بسیار داریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید