شماره مطلب : 7041
زمان انتشار : 93/3/7 - 07:57 2014/5/28
مجری و کارشناس برنامه نود که در مقطع دکتری شاگرد عماد افروغ است، در مراسم رونمایی از کتاب‌های جدید این جامعه‌شناس گفت: علاقه آقای دکتر افروغ در دنبال کردن مسائل مختلف واقعاً ستودنی است. من واژه استاد و فرهیخته را برازنده ایشان می‌دانم.

فردوسی‌پور: شاگرد افروغ‌ هستم

مجری و کارشناس برنامه نود که در مقطع دکتری شاگرد عماد افروغ است، در مراسم رونمایی از کتاب‌های جدید این جامعه‌شناس گفت: علاقه آقای دکتر افروغ در دنبال کردن مسائل مختلف واقعاً ستودنی است. من واژه استاد و فرهیخته را برازنده ایشان می‌دانم.

به گزارش مشرق، دو اثر جدید عماد افروغ «توحیدگرایی و صلح» و «فریادهای خاموش روز نگاشت تنهایی» عصر روز گذشته (دوشنبه پنجم خرداد ماه) با حضور حجج اسلام حمیدرضا پارسانیا، محسن الویری و کریم خان‌محمدی اعضای هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، سیدهادی حسینی نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه، روبرت بیگلریان نماینده مردم ارامنه در مجلس شورای اسلامی و عادل فردوسی‌پور در فرهنگسرای شفق رونمایی شد.


فردوسی‌پور در این مراسم در سخنان کوتاهی با اشاره به اینکه در مقطع دکتری به عنوان شاگرد در خدمت عماد افروغ است، گفت: من بیشتر درباره خود آقای دکتر افروغ صحبت می‌کنم، وی در یک مقطع با دیدگاه خاصی از نمایندگان مجلس بود و بعد از آن در برنامه پارک ملت، جنجال‌هایی که چند هفته برنامه 90 را آرام کرد و وی با برنامه پارک ملت کل شهر را بهم ریخت، بنده خدا بسیار ناحق اذیت شد.

وی ادامه داد: قبلاً می‌دانستم خیلی بی‌سواد هستم، اما از زمانی که سر کلاس دکتر افروغ آمدم، به این نتیجه رسیدم که واقعاً این قیاس مع‌ الفارق است و تسلط، ‌دانش و علاقه آقای دکتر افروغ در دنبال کردن مسائل و جنبه‌های مختلف واقعاً ستودنی است.

فردوسی‌پور بیان داشت: من واژه استاد و فرهیخته را برازنده ایشان می‌دانم، نه به خاطر اینکه به من نمره بدهند یا ندهند، واقعاً فکر می‌کنم آقای حیدری و سایر دوستان که در این دوره با هم هستیم، همه به نوعی به دانش و فرهیختگی و متانت آقای دکتر افروغ اذعان دارند و از آشنایی با ایشان بسیار خرسندم.

*«فریادهای خاموش روز نگاشت تنهایی» از نوع روشنفکری مذهبی است/روشنفکری که از همسرش حساب می‌برد
در این مراسم کریم خان‌محمدی عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه کتاب «فریادهای خاموش روز نگاشت تنهایی» چیزی جدا از مؤلف نیست، گفت: از سال 79 آقای دکتر افروغ را می‌شناسم که اتفاقاً‌ اولین آشنایی من مربوط به روحیه جنگجویی ایشان بود نه صلح‌جوی‌اش! و آن هم مربوط به این بود که دانشگاه حقوقی را بیش از حد متعارف به حسابش واریز کرده بود و این پرخاشگری ایشان که نشان از تقوا بود، من را شیفته خودشان کرد.

وی با بیان اینکه افروغ ارتباط تنگاتنگی با حوزه علمیه دارد، افزود: کتاب «فریادهای خاموش روز نگاشت تنهایی» دارای مختصاتی از نوع روشنفکری مذهبی است، افروغ در این کتاب نشان می‌دهد که آدم مذهبی است به مسجد می‌رود، در مسافرت به اقامه نماز جماعت مقید است، روزه مستحبی می‌گیرد و حتی هنگامی که به درخواست همسرش روزه مستحبی خودش را باز می‌کند، نشان می‌دهد به عنوان روشنفکر از همسرش حساب می‌برد، زیاد خواب می‌بیند و به علامه جعفری و علامه جوادی آملی علاقه و ارادت ویژه‌ای دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) اظهار داشت: در این کتاب آمده است که افروغ در یک جایی نمازش را دوباره خوانده است، چرا بعد از نماز متوجه پوست پرتقالی می‌شود که به دستش چسبیده بوده و بنابراین بلند می‌شود و دوباره وضو می‌گیرد و نمازش را اعاده می‌کند، همچنین وی با الهام از حوزه علمیه ارتباط نزدیکی با دانشجویانش دارد و حتی آن‌ها را به منزلش راه می‌دهد و یا در منزل آن‌ها آش رشته و آب هندوانه هم خورده است!

وی با بیان اینکه افروغ به نقد درون گفتمانی معتقد است، ادامه داد: وی نقدهایی در فلسفه، کلام، امامت، عصمت، توهم‌گرایی، قدرت، قانون‌گرایی و ... دارد و در واقع سعی کرده است که با قالب‌گرایی در محیط مبارزه کند.

اضافه کردن دیدگاه جدید