شماره مطلب : 7722
زمان انتشار : 93/4/25 - 10:46 2014/7/16
«شکارچی شنبه» ماجرای استحاله فکری و ذهنی یک کودک و حرکت از فطرت پاک انسانی تا تبدیل شدن به موجودی خشن، خطرناک و خونریز است.
آنچه سینمای ایران از فلسطین به دنیا نشان داد

شکارچی شنبه؛ تبدیل یک کودک به ماشین آدم کشی

«شکارچی شنبه» ماجرای استحاله فکری و ذهنی یک کودک و حرکت از فطرت پاک انسانی تا تبدیل شدن به موجودی خشن، خطرناک و خونریز است.

به گزارش آوینی فیلم ، «شکارچی شنبه» عنوان فیلمی به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی است. داستان فیلم به زندگی کودکی می‌پردازد که به میان اقوام مختلف رفته و از هر یک چیزی آموخته‌است.علی‌رغم ممانعت مسئولین جشنواره فیلم فجر با حضور این فیلم در جشنواره، با میانجی‌گری محمدرضا رحیمی معاون وقت رئیس جمهور دولت دهم که ماهیت این فیلم را ضد صهیونیست می‌دانست،در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر اکران شد.

80 درصد فیلمبرداری «شکارچی شنبه» در طی اقامت 25 روز گروه فیلمسازی در لبنان فیلمبرداری شده و 20 درصد آن در مناطق مختلفی از ایران نظیر چالوس و تهران انجام شده‌است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است:در یک بندرگاه اسرائیل، زنی یهودی که پس از مرگ همسرش، با یک مرد مسیحی ازدواج کرده‌است، کودک 8-7 ساله خود را درپی اقدامات حقوقی و اصرارهای زیاد پدربزرگش (علی نصیریان) برای مدت کوتاهی به وی می‌سپارد. پدربزرگ کودک که یکی از سران جریان فکری صهیونیسم است در جواب نگرانی‌های مادر، وعده می‌دهد که او یک ماه بیشتر اینجا نمی‌ماند و پس از آن، کودک با اراده خود هر کجا که خواست می‌تواند برود.

این فیلم ماجرای استحاله فکری و ذهنی این کودک و حرکت از فطرت پاک انسانی تا تبدیل شدن به موجودی خشن، خطرناک و خونریز است.

اکران فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» به کارگردانی پرویز شیخ طادی در سینماهای ایران با حاشیه‌های فراوانی همراه بود و واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. جالب اینکه طرفداری‌ها و مخالفت‌های صورت گرفته، ارتباطی به ساختار فیلم و ضعف و قوت‌های فنی آن نداشت بلکه این مضمون فیلم شیخ طادی بود که حساسیت برانگیز شد.

به عقیده موافقان، این فیلم به تصویر کشنده سیطره یهودیان تندرو بر مؤسسه‌ها و سازمان‌های دولتی اسرائیل است و این مسئله را بازگو می‌کند که چگونه صهیونیست‌ها به بهانه و حجت اجرای شریعت یهود، کشتار و قتل کودکان و انسان‌های بی‌گناه را حلال می دانند. اما مخالفان «شکارچی شنبه» بر این مساله تاکید دارند که سازندگان این فیلم تفاوتی میان یهودیت و صهیونیسم قائل نشده اند و همه را به یک چشم نگاه کرده‌اند.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز در گزارشی درباره فیلم «شکارچی شنبه» گفته‌بود:« این فیلم ایرانی بیانگر جنایات روزمره صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین است.فیلم «شکارچی شنبه» به بررسی اندیشه صهیونیستی و جنایات صهیونیست‌ها و یهودیان افراطی بر ضد مردم فلسطین می‌پردازد.

این فیلم از سیطره یهودیان تندرو بر مؤسسه‌ها و سازمان‌های دولتی اسرائیل سخن می‌گوید و این مسئله را بازگو می‌کند که چگونه صهیونیست‌ها به بهانه و حجت اجرای شریعت یهود، کشتار و قتل کودکان و انسان‌های بی‌گناه را حلال می‌کنند».

یکی از نکات جالب در این فیلم از خود گذشتگی علی نصیریان برای پذیرش نقش اصلی این فیلم است چرا که پسر علی نصیریان ساکن آمریکا است و وی برای دیدن پسرش هر سال به این کشور سفر می‌کند.

شیخ‌طادی کارگردان «شکارچی شنبه» نیز در مورد ایده ساخت این فیلم گفته است:«ایده ساخت چنین فیلمی از چند سال قبل در ذهن من شکل گرفته بود و با توجه به مستندات بسیار زیادی که به دست ما رسید نوشتن فیلمنامه را آغاز کردم.

من 10-11 سال پیش، زمانی که اسرائیلی‌ها از جنوب لبنان عقب‌نشینی کرده بودند سفری به لبنان داشتم، من این دشمن صهیونیستی که تصور می‌کردم یک کشور نظامی است صرفاً و یک دشمن در واقع اقتصادی نظامی است، می‌شناختم و کنجکاو شدم به بنیان‌ها و پایه‌های رژیم اسرائیل، از آن موقع مطالعه را شروع کردم و یک مقدار تحقیقاتم را از سطح تلویزیون و رسانه‌های داخلی و خارجی فراتر بردم و تصمیم گرفتم شخصاً به پستوها و پشت خاکریزهای این رژیم و قوم کهن رخنه کنم و ببینم چه خبر است، وقتی که مطالعات و تحقیقاتم شروع شد اطلاعاتی به دست من رسید که به من می‌گفت ما با یک رژیم و تفکر صرفاً نظامی یا یک حکومت نظامی مصطلح یا عادی و شبیه حکومت‌های دیگر روبه‌رو نیستم، بلکه با یک تفکر مذهبی و ایدئولوژیک مواجه هستیم که بر اساس باورهای مذهبی‌اش ساختار اقتصادی، سیاسی و نظامی‌اش را چیده است.

یک خورده عمیق‌تر شدم تا ببینم اینها تا چه اندازه مذهبی هستند یا تا چه اندازه ایدئولوژیک هستند؟! هر چه تحقیقات بیشتری می‌کردم و با خودشون از طریق واسطه صحبت می‌کردیم و فیلم‌ها و مستندها و مصاحبه‌هایی را می‌دیدیم از مدارس دینی و معلمان دینی یا همان خاخام‌های مشهور و صاحب فکرشان می‌دیدیم‌، دیدم تمام دنیا و دون‌پایه‌های این رژیم کاملاً مذهبی و ایدئولوژیک و مبتنی بر قوانین و قواعد و شریعت و احکامی که از تورات و تلمود بهره می‌گیرند و خاخام‌ها آیات را تفسیر می‌کنند و تاویل می‌کنند و در واقع بروزرسانی می‌کنند و تغذیه می‌کنند ارتش و مردم را و در واقع یک جور همه یهودیان جهان را، از اینجا به بعد احساس کردم باید یک کاری کرد و دیدم مقاله و نگارش متن و در حوزه ادبیات و رسانه‌های جمعی نوشتاری نمی‌گنجد و این دیگر یک بحث کتاب نیست».

دارین حمزه بازیگر لبنانی و آریه سولیاسیان بازیگر ارمنستانی در کنار علی نصیریان، امیریل ارجمند، مهدی فقیه، محمود راسخ‌فرد و بازیگران کودک محمدجواد جعفرپور و مبینا کریمی در «شکارچی شنبه» بازی کرده‌اند.

منبع: فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید