شماره مطلب : 7872
زمان انتشار : 93/5/5 - 11:47 2014/7/27
رئیس فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان مجلس به تشریح تأثیر «کودک درون» و برخورد نمایندگان با تشکیل این فراکسیون پرداخت و گفت: این فراکسیون به هیچ عنوان با دید شخصی و انتخاباتی تشکیل و راه‌اندازی نشده است.

می‌گفتند پای عموپورنگ به مجلس باز شد

رئیس فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان مجلس به تشریح تأثیر «کودک درون» و برخورد نمایندگان با تشکیل این فراکسیون پرداخت و گفت: این فراکسیون به هیچ عنوان با دید شخصی و انتخاباتی تشکیل و راه‌اندازی نشده است.

به گزارش آوینی فیلم ، سال گذشته در مجلس شورای اسلامی فراکسیونی تحت عنوان «فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان» تشکیل شد که ریاست این فراکسیون نیز بر عهده «قاسم جعفری»، است.
 
بدین منظور به خانه ملت رفته  و با قاسم جعفری، رئیس فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان درباره شکل‌گیری این فراکسیون و برنامه‌‌های آتی آن به گفت‌وگو پرداختیم که در ذیل از خاطرتان می‌گذرد:
 
* تأثیر «کودک درون» در تشکیل فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان در مجلس
 
آقای جعفری تفکر راه‌اندازی فراکسیون حمایت از کودکان و نوجوانان از کجا نشأت گرفت؟
 
بنده هم بر روی این موضوع بسیار فکر کرده‌ام که چگونه فراکسیون «حمایت از کودک و نوجوان» در مجلس شورای اسلامی شکل گرفت که در نتیجه به پاسخی رسیدم که بتوانم خودم را نیز قانع کنم که همان «کودک درون» است.
 
دوران کودکی و نوجوانی برای یکایک افراد، تداعی‌ترین دوران حیات و زندگی است. شاید یک جرقه‌ای به همین مبنا، یک لحظه در ذهنم شکل گرفت یا اینکه خبرنگاری، سوالی پرسیده و این تفکر شکل گرفته است. ولی آنچه که باعث تشکیل و راه‌اندازی فراکسیون «حمایت از کودک و نوجوان» شد، این بود که وقتی این حرکت را در دوره‌های پیشین مجلس شورای اسلامی رصد کردم، متوجه شدم طی سال‌های گذشته چنین فراکسیونی در مجلس وجود نداشته است.
 
جالب این بود که در ابتدای کار وقتی بنده تشکیل فراکسیون کودک و نوجوان را در مجلس برای دوستان مجلسی مطرح ‌کردم، با لبخند مواجه می‌شدم به نوعی که فکر می‌کردند، نماینده مجلس شورای اسلامی به خاطر مشغله کاری‌ زیاد، نیازی به پرداختن به این موضوع‌ها نیست. اما وقتی به این موضوع دقیق‌تر نگاه کردیم و ابعاد حقوقی، اقتصادی، هنری، سیاسی و دینی این قضیه را مورد بررسی قرار دادیم، متوجه اهمیت، ضرورت و جدیت پرداختن به این مهم شدیم.
 
در مسئله کودک باید چندین فعالیت ایجابی داشته باشیم که اکنون ده‌ها فاز ایجابی در خصوص کودک و نوجوان کار می‌شود از ادبیات کودک و نوجوان گرفته تا فیلم، هنر، شعر، موسیقی، قصه و ده‌ها برنامه دیگر که همه آنها فعالیت ایجابی محسوب می‌شوند که باید هم نقش‌ تربیتی و هم آسیب‌هایی که در این راستا وجود دارد، مورد توجه قرار گیرد. لذا ما دراین راستا به این می اندیشیم که وجود چنین فراکسیونی در مجلس شورای اسلامی، ولو اینکه خیلی اندک هم بخواهد کار کند، یک بار معنایی و روانی بسیار مثبت را به جامعه تزریق می‌کند به طوری که، وقتی نماینده یونیسف در شرق مدیترانه که 29 کشور را تحت پوشش قرار می دهد، و بنده به عنوان رئیس فراکسیون در این جلسه شرکت کردم، برایش بسیار عجیب بود که پارلمان جمهوری اسلامی ایران به چنین قضیه‌ای بپردازد. حتی می‌خواهم بگویم که ما در گذر زمان می‌توانیم به ابعاد خارجی این قضیه هم بپردازیم.
 
لازم بذکر است که غربی‌ها خود را به عنوان طلایه‌دار و داعیه‌دار حقوق بشر می‌دانند، اما با توجه به آن چقدر در حق کودکان جفا می‌کنند؟! ما غیر از ابعاد داخلی که اسلام نیز به آن توجه دارد، به ابعاد خارجی آن هم اهتمام ویژه‌ای خواهیم داشت یعنی ما باید به دنیا این مطلب را اعلام کنیم که در واقع اسلام و نظام جمهوری اسلامی، به این مسئله یعنی حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان توجه دارد. در این میان فراموش نشود که «مجلس» جایگاه و تریبونی است که خیلی‌ها این تریبون را ندارند. به همین منظور وجود چنین فراکسیونی در مجلس قطعاً می‌تواند نقش مثبتی را در ابعاد مختلف ایفا کند.

زمانی که برای مصاحبه با شما به مجلس آمدم از همکارانتان درباره اتاق «فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان» پرسیدم، برخی‌ها ابراز بی‌اطلاعی و بعضی دیگر با لبخند می‌گفتند که پای عمو پورنگ هم به مجلس کشیده شد، دلیل این بی‌اطلاعی‌ها در چیست؟
 
وقتی مسئله فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان را در مجلس شورای اسلامی مطرح کردیم، برخی‌ها با لبخند می‌گفتند مگر نماینده هم وقت چنین کارهایی دارد؟! دلیل این قضیه این است که ما فکر می‌کنیم به دور از مسائل تبلیغاتی بهتر است که آهسته آهسته حرکت کنیم. اکنون ده‌ها فراکسیون در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که شما می‌توانید از آنها بپرسید تاکنون چه کارهایی انجام داده‌اند. به طور مثال اکنون شما ببینید که فراکسیون دانشگاهیان که بسیار دهن‌پرکن است و بنده هم در آن عضو هستم چه کاری تاکنون انجام داده است و ده‌ها مورد دیگر.
 
گاهی فقط فراکسیون‌ها تشکیل شده‌اند و عده‌ای هم شاید درباره همان موضوع چندین مصاحبه نیز داشته باشند. اعتقاد ما بر این بود که ما به جای اینکه یک حرکت تبلیغاتی انجام دهیم، به کار اساسی بپردازیم. بی‌بدیل هرچه که رشد طبیعی ندارد حتماً رشد آن تورمی، پفکی و توخالی از آب در خواهد آمد به همین منظور معتقدم که باید در فراکسیون حمایت از کودکان و نوجوانان آهسته آهسته گام برداشت.
 
حال باید به این پرسش شما پاسخ بگویم که اینطور که شما هم می‌گویید، نیست. بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از فراکسیون کودک و نوجوان مطلع هستند حتی آشنایی فضای بیرونی مجلس بیشتر از نمایندگان است یعنی اگر شما در اینترنت فراکسیون کودک و نوجوان را سرچ کنید قطعاً با انبوهی از اخبار مواجه خواهید شد.
 
* تشکیل فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان در مجلس، یک کار ابتکاری است
 
وجود و انتشار اخبار درباره فراکسیون کودک و نوجوان در سایت‌های مختلف به وظایف مطبوعات و خبرگزاری‌ها و جریان‌سازی‌های آنها مربوط می‌شود نه کاری که این فراکسیون انجام داده باشد، درباره فراکسیون توضیح دهید؟
 
ما تلاش داریم تا فراکسیون کودک و نوجوان در مجلس شورای اسلامی و در جامعه بیشتر جا بیفتد به گونه‌ای که ما هم بتوانیم خودمان را پیدا کنیم. برخی از فراکسیون‌‌ها یک سابقه ای دارند. فرض کنید که می‌گویند فراکسیونی نظیر فراکسیون دفاع مقدس تشکیل شده است که قطعاً این فراکسیون با بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس همکاری خواهد کرد که کار او نیز مشخص است که در نهایت جلساتی گذاشته می‌شود و مطالبی نیز بیان خواهد شد اما فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان به گونه‌ای است که باید از بنیان پی آن ریخته شود، یعنی ساختمانی که نقشه است و می‌گویند آن را بسازید و برخی دیگر می‌گویند ما می‌خواهیم چیزی بسازیم اما نمی‌دانیم آن چیست، به گونه‌ای دیگر زمینی وجود دارد اما صاحب ملک نمی‌داند که آن زمین برای ساخت چه چیزی مطلوب است.
 
بنده معتقدم تشکیل فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان یک کار ابتکاری است که در گذر زمان ما نیز خواهیم توانست خودمان را پیدا کنیم یعنی جرقه اولیه در گذر زمان در حال تقویت است. بنده زیاد نگران این مهم که برخی از نمایندگان با تشکیل این فراکسیون آشنایی ندارند، نیستم چراکه فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان به خوبی توانسته است در میان مخاطبان خود جا بازکند به گونه‌ای دیگر اکنون کمتر کسی که با این قضیه (یعنی مخاطبان کودک و نوجوان) تعلق خاطری نداشته باشد که قطعا در گذر زمان نیز عملکرد این فراکسیون مطلوب خواهد بود.
 
* این فراکسیون در راستای کار تبلیغاتی برای انتخابات دوره  بعد مجلس  شکل نگرفته است
 
برخی از فراکسیون‌هایی که در مجلس تشکیل می‌شوند بیشتر جنبه انتخاباتی دارد تا چه اندازه معتقدید این فراکسیون برای شناسایی و معرفی شما به مخاطب و انتخابات بعدی مجلس شورای اسلامی نیست؟
 
در این 8 ماهی که از تشکیل فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد، می‌توانید این موضوع را مشاهده کنید یعنی اگر کار تبلیغاتی شده بود، قطعاً خودش را نشان می‌داد.
 
چندی پیش در جلسه‌ای که وزارت کار و امور اجتماعی با مشارکت یونیسف تشکیل داده بود، حضور داشتم که در آن به بحث‌‌های علمی در حوزه کودک و نوجوان اشاره شد یا در مرجع ملی کنوانسیون کودک که اخیراً بحث علمی‌ در این راستا با عنوان «نقش رهبران دینی در جلوگیری از آسیب‌‌رسانی به کودکان» بررسی شد، حضور به عمل آوردیم که باید گفت ما بیشتر به جنبه‌هایی می‌پردازیم که جنبه تبلیغاتی ندارد.
 
در این راستا ناگفته نماند مخاطبان ما در فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان بیشتر گروه سنی هستند که حق رأی ندارند، پس معلوم می‌شود که حرکت ما فقط به خاطر خدا است البته درجه اخلاص را خداوند ارزیابی می‌کند. در این راستا نیز این مطلب ناگفته نخواهد ماند که خنده‌های برخی از نمایندگان و یا کارمندان مجلس شورای اسلامی بر همین موضوع بود که تشکیل فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان برای شما چه منفعتی دارد؟ اما همچنان معتقدم که تشکیل این فراکسیون و فعالیت در آن، یک کار اساسی و به درد بخور است و بنیان آن هم می‌تواند بنیان موسس بر تقوا باشد.
 
در این راستا به این نکته توجه ویژه داشته باشید، که نگاه ما در تشکیل این فراکسیون نگاه انتخاباتی نبود یعنی بنده برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و معرفی خود باید به مخاطب چه چیزی را بگویم که کودکان عزیز من برای شما فراکسیونی تشکیل داده‌ام!! و یا تفهیم روستاییان از تأثیرات فراکسیون کودک و نوجوان شاید ماه‌ها شاید به طول انجامد، پس قطعاً با این موارد متوجه خواهید شد که با تأسیس و تشکیل چنین فراکسیونی به دنبال کار تبلیغاتی نیستم. معتقدم «فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان» کاری است که به صورت مثبت پایه‌گذاری شده است و البته برخی از فرهیختگان، دانشمندان، صاحبنظران و عالمان حوزه کودک و نوجوان این کار را یک کار اساسی برشمردند، یعنی مهم این است که نیت چه چیزی باشد.
 
 
 
بنده گاهی اوقات چیزهایی می‌بینم که باعث خرسندی‌ام است به طور مثال چندی پیش در جلسه‌ای حضور داشتم که مربیان مهدهایی که تحت پوشش بهزیستی بودند، در آنجا حضور به عمل آورده بودند با صلاحدید سازمان بهزیستی قرار بر این شد تا در فواصل مشخصی در استان‌های مختلف این مربیان را گرد هم آوریم و حرف‌های آنها را بشنویم.
 
حال شاید برخی از این مربیان از تشکیل چنین فراکسیونی در مجلس شورای اسلامی خوشحال شده و در رأی آتی مجلس نیز بخواهند به بنده رأی دهند یعنی نمی‌توانیم این موضوع را نیز منکر شویم که قطعاً این مهم در انتخابات مجلس بی‌تأثیر خواهد بود اما نیت ما این بوده است که خلاء این فراکسیون در 8 دوره گذشته خسارتی بوده که به نظرم با تشکیل آن می توان کارهای بسیار مثبتی را انجام داد، همچنین اگر ما می‌گوییم که باید آهسته آهسته حرکت کنیم به خاطر این است که به جای اینکه تشکیل فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان، تبلیغاتی شود، در میان مخاطبان و نمایندگان جا بیفتد.
 
* کار مجلس ریل‌گذاری است نه کار اجرا
 
آقای جعفری با توجه به اینکه این فراکسیون در سال 92 تشکیل شده است تاکنون چه اقداماتی برای حمایت از حقوق کودک و نوجوان صورت گرفته است؟
 
یکی از اقداماتی که در این راستا صورت گرفته است، ورود به عرصه فرهنگی است به همین منظور به تمام فعالان این عرصه اعلام کردیم که می‌توانیم از همه نقطه نظراتشان برای بهبود وضعیت کودکان و نوجوانان استفاده کنیم یعنی برخورداری از همه نظرات و پیشنهادات صاحبنظران حوزه کودک و نوجوان برای بهبود وضعیت آنها، یکی از کارهای اساسی این فراکسیون است.
 
چندی پیش یک همایش علمی توسط دانشکده توانبخشی با حضور بیش از 300 نفر از اهالی فرهنگ برپا شد که بنده در همان جلسه اعلام کردم که اگر خلاء قانونی در این راستا وجود دارد ما را نیز مطلع کنید که خوشبختانه این ارتباط با برخی از اهالی فرهنگ، هنر و ادب برقرار شد.
 
بعضی اوقات مخاطبان فکر می کنند وقتی می‌گویند فراکسیونی تشکیل شده است، آن را فرشته نجاتی می‌دانند که همین فردا یک سری از آسیب‌ها را کن‌فیکون کند به همین منظور باید گفت نباید فراکسیون‌ها را به عنوان ایجاد یک باغ در بهشت تصور کرد بلکه باید عاقلانه و واقع‌بینانه با این موضوع برخورد کنیم.
 
دراین راستا مراجع مهم تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی برای کودکان و نوجوانان باید به این فراکسیون نیز نظر داشته باشند. چراکه حتی خود این موضوع که مجلس به تشکیل فراکسیونی برای حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان پرداخته است، می‌تواند به آنها انگیزه داده تا با توان بیشتری به کارشان بپردازند.
 
چندی پیش درباره تشکیل فراکسیون کودک و نوجوان در مجلس، اظهار‌نظر‌هایی توسط فعالان عرصه ادبیات و روانشناسان کودک و نوجوان مطالعه کردم که از تشکیل چنین فراکسیونی بسیار خرسند بودند که همین موضوع قوت قلبی برای ما است. همین که برخی از افراد معتقدند که تشکیل چنین فراکسیونی در کشور بسیار حائز اهمیت است و پارلمان جمهوری اسلامی نیز به آن توجه بسیاری دارد، کار کمی نیست منتهی برای خوشه‌چینی بهتر باید صاحبنظران به میدان آمده و خلاءها را شناسایی کنند.
 
به طور مثال برخی‌ها شاید بگویند در قانون مدنی ما مشکلاتی وجود دارد که ما می‌توانیم با بررسی آن مشکلات به تجدید‌نظر مفاد لازم بپردازیم. یک اشکالی که در کار ما وجود دارد، این است که همه فکر می‌کنند که دیگران باید کارها را انجام دهند بنده در همین مصاحبه از همه صاحبنظران و اندیشمندان و فعالان حوزه کودک و نوجوان دعوت به عمل آورده تا به این عرصه ورود یافته و نظرات خود را ارائه دهند.
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی سرشان بسیار شلوغ است. برخی‌ها می‌گویند آقای فلانی شما در عرصه کودک و نوجوان هیچ کاری انجام نداده اید؟ بنده هم به آنها می‌گویم که قرار نیست ما کاری را در مجلس انجام دهیم بلکه کار مجلس ریل‌گذاری است نه کار اجرایی.
 
* استفاده از تریبون مجلس برای بهبود مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان
 
اگر به اصل 57 قانون اساسی توجه کنید، خواهید فهمید که کار اجرایی برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی منع شده است اما ما طبیعتاً می‌توانیم به نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط کمک کنیم به طور مثال چندی پیش در مرکز نگهداری کودکان در نارمک مشکلی ایجاد شد که شبکه‌های ماهواره‌ای هم به آن موضوع پرداختند که در مرکزی همه بچه‌ها تلف شدند و علیه نظام صحبت‌هایی کردند که ما بلافاصله واکنش‌هایی نشان دادیم و به عنوان فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان مجلس شورای اسلامی به آن مکان رفته و تمام موارد را بررسی کردیم که همان نیز تأثیر مثبتی در بر داشت.
 
از تریبون مجلس شورای اسلامی می‌توان برای بهبود مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان استفاده کرد گاهی حتی با یک تذکر می‌توان برخی از مشکلات را مرتفع کرد. در این راستا حتی اگر در موسم بودجه، طرح‌هایی به دست ما برسد خواهیم توانست در مجلس شورای اسلامی از آن دفاع کنیم و همین امر می‌تواند در پیشبرد اهداف فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان تأثیر‌گذار باشد. حتی صدا و سیما نیز می‌تواند در این راستا مثمر ثمر باشد و اگر برنامه‌های خود را به ما ارائه دهد، می‌توانیم به تقویت انها بپردازیم. به طور مثال سال گذشته جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان برپا شد در آن مراسم اعضای فراکسیون کودک و نوجوان مجلس نیز حضور به عمل آوردند که همین امر باعث خوشحالی اهالی فرهنگ شد که دیده می‌شوند. بنده الان هم مدعی هستم که با وجود اینکه نوپا هستیم و هنوز هم خیلی جدی وارد این عرصه نشده‌ایم، توانسته‌ایم از بسیاری از فراکسیون‌ها که نام و نشانی دارند، بهتر کار می‌کنیم.
 
* دعوت از نویسندگان کودک و نوجوان برای پیشبرد اهداف نظام در حوزه این گروه سنی
 
آقای جعفری شما برای اینکه بخواهید این فراکسیون را مطابق با اهداف اصلی نظام و حمایت از کودک و نوجوان در تمام عرصه‌ها به ویژه در حوزه ادبیات پیش ببرید آیا از پیشکسوتان ادبیات کودک و نوجوان نیز دعوت به عمل آورده‌‌اید؟
 
تاکنون با تعدادی از نویسندگان درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم حتی با مسئول بخش پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش و رئیس کنوانسیون ملی حمایت از کودک و نوجوان جلساتی را برگزار کردیم. وقتی ما در مراسم‌هایی که مربوط به کودک و نوجوان است، حضور می‌یابیم آن هم به عنوان نماد مجلس، هم برای مدعوین آن مراسم بسیار حائز اهمیت و هم به نوعی تقویت روحیه است.
 
در این راستا چندی پیش با کانون پرورش کودکان و نوجوانان جلسه‌ای را برگزار کردیم اما هنوز کار بسیار جدی با کانون صورت نگرفته است اما رفته رفته با همه نویسندگان، شاعران، روانشناسان و صاحبنظران حوزه کودک و نوجوان ارتباط برقرار خواهیم کرد.
 
 
 
 
 
در بخش فعالیت‌های دفاعی، بخش‌های مختلفی دخیل است که در این میان با سازمان بهزیستی جلساتی را برگزار کرده‌ایم و توصیه‌ کردیم که برخی از اعضای فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان در شهرستان‌ها حضور یافته و با مربیان و مدیران مهد‌ها جلسه‌ای داشته باشند که همین موضوع هم تقویت روحیه مربیان و هم باعث کسب نقطه‌نظرات‌شان خواهد بود.
 
* راه‌اندازی سایت «فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان» در آینده نزدیک
 
به تازگی در افق ذهنی‌ام به ایجاد پژوهشگاهی می‌نگرم، یعنی در آینده به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه و یک معلم علاقه‌مند به راه‌اندازی و تشکیل یک پژوهشگاه کودک و نوجوان هستم که این مهم تنها در حد یک فکر اولیه است و در حال کار کردن بر روی طرح آن هستم اما این نوید را می‌دهم که به زودی نیز سایتی با عنوان «فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان» راه‌اندازی خواهد شد تا نویسندگان و صاحبنظران بتوانند نقطه‌نظرات خود را به سهولت برای ما ارسال کنند.
 
* تشریح برنامه‌های این فراکسیون به نمایندگان مجلس در مهر سال جاری
 
آقای جعفری درباره برنامه‌های آتی فراکسیون سخن بگویید؟
 
کار و نقش تشکیل فراکسیون‌ها در مجلس شورای اسلامی، ریل‌گذاری است. ما بعد از یک انسجام اساسی حتماً جلسه‌ جدی‌تری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص خواهیم گذاشت تا بتوانیم به تشریح برنامه‌هایمان بپردازیم.
 
بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم آمادگی خود را برای حضور در این فراکسیون، اعلام کرده‌اند و امکان اینکه جلسه بعدی ما در مهرماه برگزار شود، وجود دارد که پس از آن، جلسه‌ای را با صاحبنظران و اهالی فرهنگ و ادب برگزار خواهیم کرد تا بتوانیم تصمیمات بهتری برای حمایت از کودکان و نوجوانان اتخاذ کنیم. موسسان فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان مجلس 3 نفر هستند، که به جز بنده که ریاست این فراکسیون را بر عهده‌ دارم و دارای مدرک دکتری در حوزه فقه و حقوق بوده و با دروس حوزوی و دانشگاهی آشنا هستم، آقای «علیرضا منظری توکلی» دارای مدرک تحصیلی دکتری در رشته علوم تربیتی است که به همراه آقای «محمد دهقان» که او نیز دارای تحصیلات حوزوی است به تشکیل یک مثلث مکمل هم در این حوزه پرداخته‌ایم.
 
*برپایی جلساتی با کانون‌های کشور برای برطرف کردن برخی از مشکلات کودکان و نوجوانان
 
در تلاش هستیم تا جلساتی را با کانون‌های سراسر کشور آن هم به معنای عام برپا کنیم حتی بنده برای بهبود وضعیت کودکان و نوجوانان در کشور با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز صحبت کرده‌ام که آنها هم اعلام آمادگی خود را بیان کرده‌اند تا بتوانیم این وزارتخانه و حتی سازمان تبلیغات اسلامی و صدا و سیما را برای پیشبرد اهداف این فراکسیون به کار بگیریم.
 
معتقدیم آنچه که می‌تواند باعث پایداری چنین حرکتی باشد و تضمین کننده کارهای بعدی ما در حوزه کودک و نوجوان باشد، عدم وابستگی به شخص است چرا که حرکت‌ها و جنبش‌های بسیاری از جاهای دنیا متکی به شخص است اما معتقدیم که ما نباید این فراکسیون را قائل به شخص کنیم.
 
اگر کارها تنها به اتکا به شخص و یا گروهی صورت گیرد، قطعاً موفق نخواهد بود به طور مثال اگر کار شخصی‌محور باشد، پرچم برافراشته نیز خود به خود پایین خواهد آمد اما آن چیزی که باعث پایداری فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان خواهد شد، این است که بدنه پای کار آمده و کاری کنیم که نویسندگان و هنرمندان و حتی خود کودکان و نوجوانان و فعالان این عرصه این احساس را کرده و وارد عمل شوند حتی اگر امثال بنده هم در مجلس و در این فراکسیون حضور نداشته باشم.
 
* عضویت 30 نماینده  مجلس در فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان
 
چند نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این فراکسیون عضو هستند؟
 
آنهایی که تاکنون برگه عضویت در «فراکسیون حمایت از کودک و نوجوان» را پر کرده‌اند، 30 نماینده از اعضای کمیسیون‌های مختلف مجلس هستند که اسامی انها در خاطرم نیست. منتها بسیاری از نماینده‌ها برگه مربوط به عضویت را ندیده بودند یعنی ما برگه‌های عضویت را بر روی میز نمایندگان قرار داده‌ بودیم که آنها هم به دلیل دغدغه کاری، فرصت مطالعه آن را نداشتند و یا آن را جدی نگرفته بودند.
 
اکنون معتقدم که اگر بخواهیم به عضویت جدید بپردازیم، مطمئن خواهم بود که تعداد عضویت نمایندگان به بیش از 200 نفر خواهد رسید اما ناگفته نماند که ما نگران اعضا نیستیم بلکه نگران کار هستیم. چراکه خیلی‌ها شاید اسم می‌نویسند اما کاری انجام نمی‌دهند.
 
به طور مثال فراکسیون‌هایی آمده‌اند از ما امضا گرفته‌اند که ما هم دیدیم که کار خوبی است و دلیلی ندارد که امضا نکنم به عضویت فراکسیون مربوطه پرداختیم، که متأسفانه تنها در حد همان امضا باقی ماند و هیچ اطلاعی از آن نیز ندارم. اما اگر تعدادی از نمایندگان بنا بر اهمیت این کار به عضویت فراکسیون درآیند، این فراکسیون قوی‌تر و جدی تر وارد عمل خواهد شد.
 
سخن پایانی؟
 
از خداوند می‌خواهم اخلاصی که شما در اول مصاحبه به آن اشاره داشتید را به ما عنایت کند و از همه صاحب‌نظران خواستاریم که در این مقوله بنیادین و اساسی ما را همیاری کنند چراکه ما با پرورش انسان سر و کار داریم. انسان‌هایی که اصلی‌ترین سرمایه هر کشوری هستند یعنی شما هر اندازه منابع زمینی، زیرزمینی و نفت داشته باشید، تمام شدنی است اما آن چه که تمام ناشدنی است سرمایه انسانی است و این سرمایه هم از کودکی شروع می‌شود لذا در این راستا اگر کار‌ها بهتر انجام شود، نتیجه بهتری را نیز کسب خواهیم کرد.
 
از همه صاحبنظران تقاضا داریم که منتظر ما نباشند برای اینکه ممکن است بنده ده‌ها کار دیگر که برخی از آنها موظفی بر دوشم است را داشته باشم اما یک خدا قوت آنها می‌تواند در این کار تأثیرگذار باشد.

منبع: مشرق

اضافه کردن دیدگاه جدید