شماره مطلب : 8168
زمان انتشار : 93/5/23 - 08:51 2014/8/14
عسگرپور گفت: جشن خانه سینما به خاطر ماهیت صنفی خود، بخصوص در جشن پایانی آن شکل و شمایلی دارد که مورد پسند برخی از اسپانسرها نیست. برخی از اسپانسرها ممکن است در مورد پوشش حاضران جشن و حتی موسیقی که در آن پخش می‌شود با مشکل مواجه شوند.

پوشش هنرمندان در جشن خانه سینما باعث دفع اسپانسرها می‌شود

عسگرپور گفت: جشن خانه سینما به خاطر ماهیت صنفی خود، بخصوص در جشن پایانی آن شکل و شمایلی دارد که مورد پسند برخی از اسپانسرها نیست. برخی از اسپانسرها ممکن است در مورد پوشش حاضران جشن و حتی موسیقی که در آن پخش می‌شود با مشکل مواجه شوند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی عسگرپور در دومین نشست خبری شانزدهمین جشن خانه سینما که صبح چهارشنبه 22 مرداد ماه در تالار سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد‌ با اشاره به اینکه سعی می‌کنم در محدوده مشخص جشن سینمای ایران صحبت کنم گفت: در طول سالهای گذشته در حوزه داوری جشن خانه سینما تجربه‌هایی کسب شده که به شکل آئین‌نامه تدوین شد تا ملاک عمل قرار بگیرد.

عسگرپور ادامه داد: برگزار کردن جشن به شیوه آکادمیک یکی از مواردی است که در این سالها همواره مورد بحث بوده است. البته یک جمع‌بندی مشخص برای تدوین آئین‌نامه وجود نداشته است و افراد مختلف در تدوین آن حضور داشتند. بنابراین مکانیزم داوری و کاندیداهایی که شما با آن مواجه شدید حاصل تلاشهایی است که درون هر صنف صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا فیلم‌های فارابی بیشتر کاندیدا شدند، پاسخ داد:  اینکه بنده یا مسئولین جشن بگوییم که چرای فیلمی کاندید شده است یا نه، شکل درستی ندارد. خوب یا بد آنچه اتفاق می‌افتد حاصل یک اتفاق صنفی در داوری است. البته این جای بحث دارد که داوری‌ها را نسبی نگاه کنیم و بگوییم به نسبت سال‌های قبل شکل بهتری پیدا کرده است یا نه. 

وی در خصوص بودجه خانه سینما گفت: خانه سینما همیشه در مورد جذب بودجه دچار مشکل بوده است و این به مدیریت خانه سینما برنمی‌گردد. بخشی از بودجه از طرف وزرات ارشاد برای خانه سینما تامین می‌شود و ممکن است بخشی از این بودجه به جشن خانه  سینما تعلق بگیرد. ضمن اینکه در سرفصلهای بودجه خانه سینما، هیچ سرفصلی برای هزینه‌های جاری خانه سینما مثل هزینه آب وبرق آن وجود ندارد.

وی در خصوص اسپانسرهای جشن خانه سینما گفت: معمولا اسپانسرها مایلند در برنامه‌هایی شرکت کنند که پارامترهای مشخصی دارد. جشن خانه سینما به خاطر ماهیت صنفی خود، بخصوص در جشن پایانی آن شکل و شمایلی دارد که  مورد پسند برخی از اسپانسرها نیست. برخی از اسپانسرها ممکن است در مورد پوشش حاضران جشن و حتی موسیقی که در آن پخش می‌شود با مشکل مواجه شوند. از سوی دیگر پوشش زنده تلویزیونی جشن خانه سینما به دلایل مختلفی ممکن است برای تلویزیون جذاب نباشد و این مورد هم برای اسپانسرها مهم است.

عسگرپور خاطرنشان کرد: امسال هم اسپانسرهایی برای برگزرای جشن ابراز تمایل کردند و دو اسپانسر هم اعلام آمادگی کردند که از این جشن حمایت کنند.

مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: با تمام این مشکلات معمولا منابع مالی برای جشن‌های قبلی تامین شده است. البته خیلی از همکاران و حتی داورانی که در این جشن حضور دارند هزینه ای را دریافت نمی‌کنند. هزینه برای جشنهایی که به صورت دولتی برگزار می شود 5 برابر هزینه ماست.

وی با اشاره به مشکلات  معیشتی سینماگران گفت: در شرایط کنونی وضعیت تولید در سینما به گونه ای است که ورودی افراد و خروجی آن همخوانی ندارد که همین باعث یکسری مشکلات معیشتی هنرمندان شده است. از طرف دیگر تلویزیون برای تعدادی از همکاران ما کمکی بود که در سالهای اخیر با مشکلاتی مواجه است. برای همین است که با مشکل جدی برخی از همکاران سینمایی مواجه هستیم.

وی افزود: یکی از موارداختلاف جدی ما با دولت قبل موضوع صندوق بیمه بیکاری بود که بایستی در سال 85 راه‌اندازی می‌شد اما از آن تاریخ تا به امروز هیچ اتفاقی صورت نگرفته است.

عسگرپور اضافه کرد: دولت قبل ترجیح می‌داد که به جای صندوق بیمه بیکاری که در برنامه توسعه چهارم به آن اشاره شده بود، بن‌هایی را به هنرمندان سینما بدهد البته ارائه این بن‌ها در سالهای قبل باعث سوء تفاهماتی شد که اثر وضعی آن را در عید امسال هم دیدیم. هنرمندان می‌گفتند چرا امسال به ما بن داده نشد. در صورتی که اگر هزینه این بن ها را صرف صندوق بیمه بیکاری می‌کردند این مشکلات الان وجود نداشت.

مدیر عامل خانه سینما ادامه داد: مشکلات معیشتی اهالی سینما در سال‌ها و روزهای اخیر بسیار زیاد شده و ما در این بخش با یک بحران جدی مواجه هستیم. بر اساس توافقی که بین هیات مدیره خانه سینما و شواری سیاستگذاری جشن شانزدهم سینمای ایران انجام شد به این نتیجه رسیدیم که با اعلام همدردی با بسیاری از همکارانی که دچار مشکلات معیشتی هستند، جشن را با شکل و شمایل سالهای قبل برگزار نکنیم.

وی افزود: البته داوری‌ها انجام می‌شود و اسامی برندگان مشخص می‌شود اما مراسم پایانی به صورت دوستانه و خودمانی در محل خانه‌سینما برگزار می‌شود. امیدوارم در سال بعد با رفع شدن مشکلات معیشتی و شکل گرفتن صندوق بیمه بیکاری، جشن را به شکل سالهای قبل برگزار کنیم.

عسگرپور ادامه داد: آغاز مرحله دوم داوری‌ها 4 شهریور اعلام می‌شود و نمایش فیلمها برای داوران در سالن سیف الله داد خانه سینما صورت می‌گیرد. جشن شانزدهم با اعلام برنده‌های خود کارش پایان خواهد یافت. اما تفاوت جشن امسال با جشن‌ سالهای قبل، برگزاری مراسم پنج گانه که شامل چهار جشن قبل از جشن بزرگ و خود جشن بزرگ سینمای ایران است می‌باشد. امیدواریم در محیطی متفاوت مثلا در حیاط همین خانه سینما برگزار شود. امسال ما دیگر شاهد برگزاری جشن بزرگ سینمای ایران به شکل سالهای قبل نیستیم. شما اگر هزینه خانه سینما را ببینید و آن را با بودجه اش مقایسه کنید می‌بینید که این بودجه به اندازه فیلمی مقداری بالاتر از متوسط نیست که نیمی از آن بودجه هزینه نگهداری خودش می‌شود. من خانه سینما را 4 میلیون و 200 هزار تومان تحویل گرفتم و تقریبا همیشه وضعیت خانه سینما به این شکل بوده است.

در ادامه مازیار میری با اشاره به اینکه جشن شانزدهم خانه سینما برگزار می‌شود تاکید کرد: جشن خانه سینما برگزار می‌شود. داوران بخش انیمیشن و فیلم کوتاه آمدند و بخش مستند از امروز داوری ها را شروع می‌کنند. ما در این جشن سه نکوداشت داریم که آن هم برگزار می شود . ما فقط در مورد مراسم پایانی با هم صحبت می‌کنیم. تمام مراحل داوری فیلم بلند سینمایی با حضور 32 فیلمی که به مرحله دوم راه پیدا کردند از 4 شهریور ماه آغاز می‌شود.

عسگرپور در بخش دیگری از سخنان خود در نشست مطبوعاتی در مورد تفاوت جشن خانه سینما با جشنواره فیلم فجر گفت: جوهره اول جشن خانه سینما این بود که جشنواره‌ای برگزار شود که فیلم هایی که تا به حال دیده نشده داوری شوند. اما ما می‌خواهیم که یک نگاه تخصصی و آکادمیک به فیملها داشته باشیم. یک قاعده‌ای گذاشتیم که فیلمهایی که اکران شده اند مورد داوری قرار بگیرند. این قاعده‎ای است که در جشن آکادمیک اسکار و جشن سزار فرانسه و کشورهای دیگر رعایت می‎شود. پس فیلم‎های که دیده شده‎اند و بازخوردهای لازم برای فیلم مشخص شده است مورد داوری قرار می‎گیرند. اساس شکل گیری این جشن همین بوده است اما در طول سال‌های قبل شکل دیگری پیدا کرده است که البته هر کدام را برای آن سال باید بررسی کرد. 

در ادامه این نشست مدیرعامل خانه سینما بار دیگر در خصوص مسائل معیشتی اعضای آن گفت: مشکلات معیشتی بخشهای فراوانی دارد که مثلا یکی از دلایل آن می‌تواند به دیجیتال شدن و تغییر ماهیتی که به یکدفعه در سینمای ایران اتفاق افتاد مربوط شود. چراکه این تغییرات باعث شد در طول یک سال گذشته به یکباره 300 نفر از کارمندان لابراتوآرها بیکار شوند و الان بسیاری از فیلم‌ها در خانه‌ها و در یک اتاق صداگذاری می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال کانون کارگردانان 245 عضو دارد و اگر شما لیست این افراد را مرور کنید احساس می‌کنید تعدادی از همکاران ما بنا به دلایل متعددی دیگر امکان فعالیت برایشان فراهم نیست. این مشکلات معیشتی قاعده مشخصی ندارد اما از جهت روانی همه از خانه خودشان انتظار دارند تا کاری کنند. ما در مرکزی قرار گرفته‌ایم که حجم این مراجعه‌ها بسیار بیشتر از گذشته شده است.

عسگرپور تاکید کرد: خانه سینما کمیته امداد نیست که هرکس بخواهد به آنجا مراجعه کند و ما مشکلاتش را برطرف کنیم اما به هر حال برای ابراز همدردی با این همکاران احساس کردیم شاید جفا باشد در حق این افراد که جشن را با هزینه‌های بالا برگزار کنیم.

در ادامه نشست عسگرپور در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در مورد اسپانسرهای جشن خانه سینما گفت: ما نه تنها با تعدادی از اسپانسرها برای حضور در جشن تفاهم می‌کنیم بلکه از همه اسپانسرهای بالقوه‌ درخواست می کنیم که به این حرکت کمک کنند تا این حرکت به این منجر شود که منابع مالی که قرار است آزاد شود به یک سرمایه پایدار تبدیل شود. ما تلاش می‌کنیم که منابعی که بنا است از طریق حمایت مالی آزادی شود در حمایت از صندوق بیمه بیکاری باشد. این ایده بدی نیست تا دولت و نهادهای عمومی که می‎خواهند به سینماگران کمک کنند، به صندوق بیمه بیکاری کمک کنند. 

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در مورد جلسه  شورای سیاستگذاری‌ جشنواره فیلم فجر و میزان همپوشانی جشن خانه سینما و جشنواره فیلم فجر گفت: ما را دعوت کردند به شورایی که بعدا به ما گفتند شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم فجر است. قرار بود جلسات متعددی برگزار شود اما بعد از برگزاری دو جلسه، بیش از یک ماه است که این جلسات برگزار نشده است.

فرهاد توحیدی و محمدرضا موئینی از اعضاء هیات مدیره خانه سینما در این نشست حضور داشتند.

کلید واژه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید