شماره مطلب : 8413
زمان انتشار : 93/6/2 - 10:05 2014/8/24
یک هفته پس از آنکه سيدرضا ميرکريمي از عزم خود براي به نتيجه رساندن پروژه سينمايي شهيد همت خبر داد و از جدي‌نبودن مسئولان و مديران سينمايي در حمايت از اين فيلم گلايه کرد، حالا خبرهايي خوش از احتمال مشارکت چند نهاد و سازمان براي توليد فيلم زندگي يکي از نام‌آورترين فرماندهان دوران دفاع‌مقدس به گوش مي‌رسد؛ عزمي که اگر نيمي از آن هم عملي شود، خالق «امروز» را به‌زودي بار ديگر روي صندلي کارگرداني خواهيم ديد.

«ابراهيم درآتش» ميرکريمي روي ريل

یک هفته پس از آنکه سيدرضا ميرکريمي از عزم خود براي به نتيجه رساندن پروژه سينمايي شهيد همت خبر داد و از جدي‌نبودن مسئولان و مديران سينمايي در حمايت از اين فيلم گلايه کرد، حالا خبرهايي خوش از احتمال مشارکت چند نهاد و سازمان براي توليد فيلم زندگي يکي از نام‌آورترين فرماندهان دوران دفاع‌مقدس به گوش مي‌رسد؛ عزمي که اگر نيمي از آن هم عملي شود، خالق «امروز» را به‌زودي بار ديگر روي صندلي کارگرداني خواهيم ديد.
به گزارش آوینی فیلم ، ميرکريمي که جمعه هفته گذشته براي نقد و بررسي امروز به برنامه سينمايي7 رفته بود، درباره احتمال ساخته شدن پروژه «ابراهيم در آتش» گفت: من چند سال روي پروژه سينمايي شهيد همت کار کردم و به سفارش انجمن سينماي انقلاب و دفاع‌مقدس تحقيقات مفصلي انجام دادم اما شرايط مالي مساعدي براي ساختن آن نمي‌بينم. به همين دليل کار را چندان جدي نگرفتم حالا من آماده کار هستم؛ گرچه اگر فرصت مهيا نشد، آن را مي‌گذارم براي بعد.
نقطه آغاز کجاست؟
اواسط تيرماه گذشته بود که روح‌الله سهرابي، قائم‌مقام مديرعامل انجمن سينماي انقلاب و دفاع‌مقدس از ساختن يک پلاتو اختصاصي در شهرک سينمايي دفاع‌مقدس براي ابراهيم در آتش خبر داد. وي آن زمان با اشاره به قول مساعد رئيس سازمان سينمايي براي همکاري و مشارکت در توليد پروژه زندگي شهيد همت گفت: مي‌خواهيم کار به‌گونه‌اي پيش برود که فيلم به جشنواره سي و سوم برسد. ضمن اينکه فيلمنامه 2‌ماه ديگر آماده مي‌شود.
تقريبا يک‌ماه پس از اين اظهارنظر، ميرکريمي با حضور در تلويزيون از جدي نبودن طرف‌هاي درگير در فيلم شهيد همت گلايه کرد. همين گلايه‌ها کافي بود تا پس از اعلام آمادگي مديران انجمن سينماي انقلاب و دفاع‌مقدس، رئيس سازمان سينمايي و مديرعامل سازمان توسعه سينمايي سوره هم از آمادگي خود براي مشارکت در به سرانجام رساندن ابراهيم در آتش بگويند. حالا به‌نظر مي‌رسد که همه‌‌چيز براي ورود کارگردان به ميدان آماده است.
سهم يک‌سومي طرف‌هاي درگير
حجت‌الله ايوبي روز گذشته درباره ميزان جديت سازمان سينمايي براي اجرايي‌شدن پروژه شهيد همت به تسنيم گفت: ما در حوزه هنري زمزمه‌هاي حمايت از اين پروژه را شنيديم و چندبار هم در انجمن سينماي دفاع‌مقدس از اين پروژه ياد شد. با خود آقاي ميرکريمي جلسه‌هاي متعددي داشتيم و در جريان روند پيشرفت فيلمنامه بوديم. پيشنهاد سازمان سينمايي اين بود که نيروها و امکانات مجموعه‌هاي مختلف تجميع و روي پروژه‌هايي سرمايه‌گذاري شود که به موفقيت آنها اطمينان داريم.
رئيس سازمان سينمايي افزود: متأسفانه سر پروژه شهيد همت ماجرا درگير مرور زمان شد و من جديتي در طرفين ماجرا نديدم. در جلسه مشترک با حضور مديران انجمن، مديرعامل فارابي و ديگران در سازمان سينمايي آقاي ميرکريمي پروژه را کامل معرفي کرد و بنده آنجا قاطعانه گفتم که سازمان سينمايي آماده است يک‌سوم منابع مالي را تأمين کند. توليد اين پروژه به‌تنهايي ممکن نيست و سازمان سينمايي، انجمن و حوزه هنري بايد با سهم يک سوم در آن مشارکت کنند.
حمايت در حد بضاعت
ساعاتي بعد، مديرعامل سازمان توسعه سينمايي سوره هم از آمادگي حوزه هنري براي مشارکت در توليد فيلم زندگي شهيد همت به کارگرداني ميرکريمي خبر داد. سهيل جهان‌بيگلري گفت: اگر وضعيت پروژه مشخص شود، حوزه هنري در حد توان خود کمک مي‌کند. البته تمام اينها بستگي به اين دارد که پروژه چه زماني شروع شود و برآورد هزينه چقدر خواهد بود. اينکه حوزه هنري بخواهد توليد چنين پروژه‌اي را به‌تنهايي پيش ببرد، چنين امکاني قطعا وجود ندارد. وي درباره پيشنهاد رئيس سازمان سينمايي مبني بر حمايت يک‌سومي حوزه هنري از پروژه همت گفت: براي اين فيلم قرار است همه کمک کنند ولي هنوز سازمان اصلي توليدکننده مشخص نيست.
فيلم زماني کليد مي‌خورد که اصلي‌ترين سازمان توليدکننده مشخص شود، چون يک سازمان اصلي لازم است و بقيه حمايت‌کننده خواهند بود. حوزه هنري براي ساختن فيلم محدوده مشخصي دارد ولي چون دوست داريم به ميرکريمي کمک کنيم، از حمايت‌کننده‌هاي فيلم تازه او خواهيم بود.
ماجرا از کجا شروع شد؟
نخستين بار مهرماه سال گذشته بود که خبري از علاقه ميرکريمي به ساختن فيلمي درباره زندگي شهيد محمدابراهيم همت در تابستان سال93 منتشر شد. در آن خبر آمده بود که داستان فيلم به مراحل پاياني عمليات بيت‌المقدس و آزادسازي خرمشهر با موضوع رشادت‌ها و فرماندهي سردار شهيد همت مي‌پردازد. محمدرضا گوهري نگارش فيلمنامه آن را آغاز کرده است. ميرکريمي آن روزها درگير فيلمبرداري امروز بود که اين روزها روي پرده سينماهاي تهران و شهرستان‌هاست. به‌نظر مي‌رسد ابراهيم در آتش نام موقت پروژه جديد فيلمساز تحسين‌شده و خالق «يه حبه قند» و «به همين سادگي» باشد؛ گفته مي‌شود نسخه اوليه فيلمنامه در اختيار خانواده شهيد همت قرار گرفته و آنها به شرط اعمال برخي اصلاحات جزئي، موافقت خود را با کليات فيلمنامه ابراهيم در آتش اعلام کرده‌اند.
منبع: همشهری آنلاین

اضافه کردن دیدگاه جدید