شماره مطلب : 9406
زمان انتشار : 93/7/30 - 14:20 2014/10/22
شیخ طادی می گوید: جریان روشنفکری سمی شد که آرام آرام وارد سینما و فرهنگ ما شد تا جایی که الان برخی هنرمندان ما به این افتخار می کنند که ما حکومتی نیستیم یعنی ما با حکومتمان نیستیم.

برخی هنرمندان با افتخار می گویند ما حکومتی نیستیم

شیخ طادی می گوید: جریان روشنفکری سمی شد که آرام آرام وارد سینما و فرهنگ ما شد تا جایی که الان برخی هنرمندان ما به این افتخار می کنند که ما حکومتی نیستیم یعنی ما با حکومتمان نیستیم.

به گزارش آوینی فیلم ، به نقل از ایران اسلامی، جنجال سازی اخیر جریان خاص سیاسی بر سر اکران دوفیلم حامی فتنه تمام آن چیزی نیست که این روز ها در حال تحمیل شدن بر سینمای ایران است، بلکه در این میان آنچه مهم است مغفول ماندن ارزش های اسلامی و انقلابی در فیلم های ساخته شده در سینمای کشور و حرکت به سمت ابتذال است که نشان از نفوذ گسترده حریان مذکور در حوزه سینما دارد.

پرویز شیخ طادی کارگردان سینما، درباره نفوذ یک جریان خاص روشنفکری و مخالف حکومت در سینمای ایران به خبرنگار ایران اسلامی می گوید: به نظر من مهمترین جریانی که باعث شد دانشگاه ها، مراکز فرهنگی و هنری تحت تاثیر قرار گیرند مسئله ورود کشتی روشنفکری بود، یعنی انبوه اندیشه های روشنفکری، در غالب نمایشی مختلف.

وی ادامه می دهد: جریان روشنفکری که در واقع تیره فکری به حساب می آید، وارد شد که شریعت تراشی کند و آمد که در اپوزیسیون و کمونهای کوچک با هر دولتی مخالفت کند. این جریان وجه تمایزش در هر دوره، مخالفت کردن و مخالف خوانی است. این جریان سمی شد که آرام آرام وارد سینما و فرهنگ ما شد تا جایی که الان برخی هنرمندان ما به این افتخار می کنند که ما حکومتی نیستیم یعنی ما با حکومتمان نیستیم.

شیخ طادی هدف اصلی این جریان را نابودی فرهنگ می داند و می افزاید: به نظر من جریان روشنفکری لوسیفر و شیطانی است که مشخص و معلوم است از کجا ریشه گرفته و بر چه اساسی و با چه اهدافی آمده است.

این کارگردان سینما نظر خود درباره مقابله با این جریان را اینگونه عنوان می کند که ما اگر بتوانیم یک جریان اندیشه ناب اسلامی را داشته باشیم و یک مقدار ایمان و تقوا را که سازنده قلب است تقویت کنیم، آنوقت قلم درست می نویسد، و دل و زبان ما بی خودی نمی گوید من حکومتی نیستم.

وی درباره وظیفه مدیران فرهنگی هم خاطرنشان می کند: مدیریت فرهنگی باید با انجام برنامه ریزی دقیق بتواند مجموعه نیروهای پراکنده ی انقلابی و مردمی که هر کدام بنا به سلیقه ی خودشان هدفگذاری و کار می کنند را ساماندهی و هدایت کند. مثلا چند نفر را هدایت کنند در بخش جنگ نرم، عده ای در حجاب و مسائل اجتماعی و... بسیاری از هنرمندان علاقه دارند و می خواهند اینگونه حرکت هایی داشته باشند ولی امکانش فراهم نیست. باید در حوزه مدیریت از این انفعال درآیند و به منافع اخلاقی کشور توجه داشته باشند. منافع اخلاقی را با منافع ملی یکی بدانند و منافع ملی را فقط اقتصاد ندانند، فقط نفت ندانند، اگر آدم بافکر و معتقد نداشته باشیم نفت مان را نیز می دزدند.

شیخ طادی در پایان تاکید می کند که فرهنگ باید سایه اش روی اقتصاد پهن باشد. اقتصاد و سیاست هم باید فرهنگی شوند.

منبع: دیدبان

اضافه کردن دیدگاه جدید